Artur Ruciński Baryton

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-09-30 14:37 | Zmodyfikowano: 2015-09-30 14:39
Artur Ruciński Baryton - materiały prasowe
materiały prasowe

Urodził się w Warszawie, studiował w tamtejszej Akademii Muzycznej. Swoje występy rozpoczął od współpracy z Warszawską Operą Kameralną oraz z Teatrem Wielkim - Operą Narodową, gdzie zadebiutował w 2002 roku rolą tytułową w Eugeniuszu Onieginie. Po zbierającym fenomenalne recenzje debiucie otrzymał zaproszenia do ról Księcia Jeleckiego w Damie Pikowej pod batutą Valerego Gergieva, tytułowej roli w Onieginie oraz Walentego w nowej produkcji Roberta Wilsona Faust.

Punktem zwrotnym w jego karierze okazało się zaproszenie otrzymane od Daniela Barenboima do zaśpiewania Eugeniusza Oniegina oraz do wystąpienia w tej samej roli, u boku Rolanda Villazona w Deutsche Staatsoper w Berlinie w marcu i kwietniu 2010 roku.

Artur Ruciński wystąpił na Festiwalu Bregenz (Tadeusz w Pasażerce M. Weinberga), Teatro Liceu w Barcelonie (Król Roger K. Szymanowskiego), Staatsoper w Hamburgu (Lord Ashton w Łucji z Lammermooru), Walencji (Lescaut w Manon G. Pucciniego pod batutą Lorina Maazela i Eugeniuszu Onieginie pod batutą Omera Meir Wellbera).

W maju 2012 roku zadebiutował w USA jako Marcello w Cyganerii (z Los Angeles Opera), a w 2013 roku w Opéra Bastille w Paryżu jako Ford w Falstaffie. Następnie ponownie wystąpił w Arena di Verona, gdzie zaśpiewał w Trubadurze (Hrabia Luna) i w Traviacie (Giorgio Germont).

W ubiegłym sezonie wystąpił ponownie na Festiwalu w Salzburgu, mogliśmy go podziwiać również w Traviacie w Deutsche Oper Berlin, Eugeniuszu Onieginie w Warszawie, Don Pasquale w Walencji i Łucji z Lammermooru w Hamburgu i Zurychu. Wystąpił także w słynnym koncercie „Christmas in Vienna” w Vienna Konzerthaus oraz w Stabat Mater K. Szymanowskiego w Wiener Musikverein z ORF Symphony Orchestra pod batutą Ingo Metzmachera.

W 2016 roku zadebiutuje w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Sharpless w Madame Butterfly oraz ponownie w Royal Opera House w Łucji z Lammermooru. Jego plany na kolejne sezony obejmują m.in. występy w Teatro Real w Madrycie jako Lord Ashton oraz powrót do La Scali jako Hrabia di Luna.

Artur Ruciński poświęca swój czas także na koncerty oraz występy w radiu i telewizji w Paryżu, Oslo, Dreźnie, Wiedniu i Berlinie, gdzie wykonuje repertuar od Mesjasza Händla po Pasję św. Łukasza Pendereckiego. Jego występ na koncercie w Gdańsku z okazji 20. rocznicy odzyskania niepodległości, gdzie wykonał War Requiem Brittena, spotkał się z ogromnym uznaniem widzów i krytyków.

OPERA WROCŁAWSKA

NADZWYCZAJNA GALA OPEROWA

9 X 2015, godz. 19:00

Artur Ruciński- baryton
Tomasz Szreder - dyrygent
Orkiestra Opery Wrocławskiej

PROGRAM:

Goerges Bizet
Preludium z opery Carmen
Aria „Votre toast” z opery Carmen

Giuseppe Verdi
Preludium z opery Rigoletto
Aria „Il balen” z opery Trubadur
Preludium, akt I z opery Traviata
Aria „Di Provenza” z opery Traviata

Stanisław Moniuszko
Mazur z opery Halka
Aria „Kto z mych dziewek” z opery Straszny Dwór

PRZERWA

Giuseppe Verdi
Uwertura z opery Nabucco

Vincenzo Bellini
Aria „Ah per sempre” z opery Purytanie

Giuseppe Verdi
Uwertura z opery Joanna d'Arc
Aria „O Carlo ascolta” z opery Don Carlos

Gaetano Donizetti
Preludium z opery Łucja z Lammermooru
Aria „Bella siccome un angelo” z opery Don Pasquale

Piotr Czajkowski
Polonez z opery Eugeniusz Oniegin
Aria „Ja was lublju” z opery Dama Pikowa
Walc z opery Eugeniusz Oniegin
Aria „Wy mnie pisali” z opery Eugeniusz Oniegin

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.