"ZOO na Ratunek": Podróż po Wietnamie i Laosie

Gregor Niegowski, Zoo Wrocław | Utworzono: 2016-01-11 18:37 | Zmodyfikowano: 2016-01-11 18:40
"ZOO na Ratunek": Podróż po Wietnamie i Laosie - mat. prasowe
mat. prasowe

15 stycznia o 17:00 obędzie się kolejne spotkanie "ZOO na Ratunek". Tym razem goście będą mogli odbyć podróż po nieznanych obszarach Wietnamu i Laosu. Badaczem tego regionu jest prezes wrocławskiego ogrodu Radosław Ratajszczak, który od wielu lat bierze udział w ekspedycjach i badaniach naukowych w tym rejonie świata. Jest członkiem elitarnej Saola Working Group powstałej przy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, pracującej na rzecz ratowania jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem dużych ssaków na Ziemi jakim jest saola (Pseudoryx nghetinhensis).

To zwierzę kopytne, o dosyć dużych rozmiarach (waży ok. 90 kg), odkryte dopiero w 1992r. Dotychczas tylko kilkakrotnie natrafiono na jej ślady. Istnieje także kilka zdjęć i krótki filmik. Żyje w tropikalnym lesie, w bardzo niedostępnym regionie Wietnamu graniczącym z Laosem. Szacuje się, że jej liczebność jest bardzo niska. Naukowcy opracowali plan ratowania saoli poprzez badania i ochronę w naturalnym środowisku oraz jej hodowlę w centrum badawczym w Wietnamie.

Drugim tajemniczym i niedawno odkrytym (rok 2005) zwierzęciem, o którym opowie nam Prezes Ratajszczak, jest laotański szczur skalny (Laonastes aenigmamus). Jest on jedynym przedstawicielem rodziny Diotoyidae uznawanej do tej pory za wymarłą przed 11 mln lat. Czyli jest tzw. żywą skamieliną! Ten gryzoń, podobny bardziej do wiewiórki niż szczura to gatunek endemiczny dla Laosu, zagrożony wyginięciem przez niszczenie siedlisk i kłusownictwo. W  zeszłym roku wrocławskie i praskie zoo zorganizowały ekspedycję badawczą do Laosu. Na piątkowym spotkaniu przedstawione zostaną unikatowe zdjęcia laotańskiego szczura skalnego oraz wyniki przeprowadzonych badań.

Aby wziąć udział w kolejnej edycji ZOO NA RATUNEK należy wpłacić co najmniej 10 zł (organizatorzy zachęcają do większej hojności!) na specjalnie otwarte konto bankowe: 98 1020 5226 0000 6902 0529 7371 z dopiskiem AZJA. Całość wpłat zostanie przekazana na projekty ochrony zwierząt w Wietnamie i Laosie prowadzone przez ZOO Wrocław. Przy okazji spotkania będzie można zwiedzić Afrykarium, które w piątki otwarte jest do 20.00.

Początek d 16.00 w Punkcie Obsługi Klienta przy głównym wejściu do zoo!

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.