Jan Miodek zainauguruje działalność zespołu jakotako

źródło: Uniwersytet Wrocławski | Utworzono: 2016-01-21 10:00 | Zmodyfikowano: 2016-01-21 10:00
A|A|A

Fot. Wroclaw.pl

Wykład dyrektora Instytutu Filologii Polskiej formalnie zainauguruje działalność zespołu jakotako, założonego w ubiegłym roku przez cztery studentki komunikacji wizerunkowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jakotako to projekt realizowany w ramach ogólnopolskiej, skierowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów, olimpiady Zwolnieni z Teorii (jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społeczne). Jego pomysłodawczyniami są Katarzyna Marczyk, Karolina Łukawska, Katarzyna Pachuta i Olga Papacz (na zdjęciu obok), studentki I roku komunikacji wizerunkowej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Różnice pod wspólnym mianownikiem
– Kiedy poznałyśmy się w październiku ubiegłego roku, od razu zapragnęłyśmy coś wspólnie zrobić – opowiada Karolina Łukawska. – Na pierwszym spotkaniu zaczęłyśmy przerzucać się pomysłami. Były skrajnie różne, ale łączył je wspólny mianownik, jakim okazała się jakość – życia, organizacji czasu, jedzenia, przedmiotów.

W ten sposób powstał zespół jakotako. Jego nazwa wzięła się oczywiście z przekory – chodzi o to, by przeciwstawiać się wszechobecnej brzydocie, marazmowi, paraliżującemu rozleniwieniu.

„Zauważyłyśmy, że niechlujność zaczęła być powodem do dumy i śmiechu, a precyzja i odpowiedzialność stały się nudne” – piszą na swojej stronie internetowej studentki. „Widzimy problem w upadku rzemieślnictwa, w tym jak niewiele osób korzysta dziś z usług szewca czy krawca, bo rzeczy codziennego użytku łatwiej jest wymienić niż naprawić. Chcemy zachęcić was do poszukiwania, zastanawiania się i zadawania pytań. Pragniemy wypracować sobie własną definicję słowa ‘jakość’”.

Wychodzą z sieci...
Do tej pory obszarem działania jakotako był przede wszystkim internet – na swojej stronie oraz na FaceBooku studentki podpowiadały rówieśnikom m.in., jak zdobywać darmowe wejściówki na imprezy kulturalne, i polecały miejsca, w których można dobrze zjeść, jednocześnie ciesząc się sztuką. Wraz z nastaniem nowego roku obie Kasie, Karolina i Olga wprowadzają w życie dalszą część planu i coraz odważniej wykraczają poza wirtualny świat sieci.

Pierwszym zorganizowanym przez nie wydarzeniem w „realu” będzie wykład prof. Jana Miodka (na zdjęciu obok), dyrektora Instutytutu Filologii Polskiej – „Bez ciekawości nie ma mądrości – o przysłowiach i frazeologizmach polskich”.

„Różnorodność języka, jakim się posługujesz, ma wpływ na jakość twojego życia” – przekonują studentki, zapowiadąc wykład. „Przypomnij sobie, z jakim zapałem uczyłeś się angielskich idiomów. A teraz – kiedy ostatnio użyłeś w rozmowie polskiego powiedzenia? Doszłyśmy do wniosku, że przysłowia wyszły z użycia, a my chcemy o nie zadbać i przywrócić do codziennego użytku. Przypomnijcie sobie razem z nami bogactwo frazeologizmów naszego języka!”.

Wykład Jana Miodka odbędzie się w poniedziałek, 25 stycznia, w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Joliot-Curie 15, sala Kameralna Zachodnia, piętro I). Początek o godz. 12.00, wstęp jest bezpłatny (ale obowiązuje rejestracja; formularz dostępny jest pod tym linkiem).

Tymczasem założycielki jakotako planują już następne atrakcje:

– Zaprosiłyśmy do współpracy kolejnych prelegentów. Chcemy zorganizować warsztaty z materiałoznawstwa odzieżowego, a także nauczyć siebie i innych czytać ze zrozumieniem skład poszczególnych kosmetyków – wymienia Katarzyna Marczyk.

Szczegóły już wkrótce na oficjalnej stronie internetowej jakotako i na Facebooku.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama