Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2016-05-04 12:50 | Zmodyfikowano: 2016-05-04 11:17
A|A|A

Archiwalne audycje radiowe, artykuły prasowe okraszone zdjęciami, fragmenty czarno-białych filmów to cenne źródła informacji na temat pierwszych powojennych dni Dolnego Śląska. Można się z nich dowiedzieć między innymi o tym, że w czasach, gdy trwały jeszcze walki o Wrocław, stolicą regionu była... Legnica. To właśnie w tym mieście ulokowano pierwszą siedzibę nowej władzy, tu została wydana pierwsza polska gazeta regionalna "Pionier" (przeobrażona po roku w "Słowo Polskie").

Jednak znacznie pełniejsze opowieści o tamtych czasach możemy usłyszeć od pierwszych osadników, którzy już w lutym 1945 r. pojawili się na Dolnym Śląsku.

Właśnie z myślą o świadkach i twórcach powojennej historii naszego regionu, marszałek województwa już po raz drugi organizuje Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych. To cały cykl różnych atrakcji dla wszystkich zainteresowanych historią najbliższego otoczenia. Wykłady i sympozja rozpoczynają się już w czwartek (5 maja), natomiast główne uroczystości zaplanowane są w niedzielę na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy.

Na relacje z tego wydarzenia zapraszamy do Radia Wrocław właśnie w niedzielę już po godzinie 9.00.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama