Wrocław: Noc z mumiami w Muzeum Archeologicznym

z informacji prasowych | Utworzono: 2016-10-26 13:52 | Zmodyfikowano: 2016-10-26 13:52

Niedawno we wrocławskim Muzeum Archeologicznym (ul. Cieszyńskiego 9) została otwarta wystawa „Tajemnice egipskich grobowców”. W ramach ekspozycji można zobaczyć wyjątkowe eksponaty, prezentujące wyniki prac prowadzonych za granicą przez wrocławskich archeologów. Badacze działają w Egipcie już od trzech lat. W ramach Projektu Asasif prowadzą prace w Tebach Zachodnich, na terenie jednej z największych nekropolii starożytnego świata. Stosują przy tym nie tylko tradycyjne narzędzia, ale również najnowsze technologie dokumentacyjne. Dzięki metodzie fotoskanowania są na przykład w stanie uzyskać wirtualne, trójwymiarowe obrazy grobowców oraz znajdujących się w nich zabytków.

Na wystawie, poza tradycyjnymi eksponatami, prezentowane są także unikatowe modele, opracowane na podstawie wspomnianej dokumentacji, a następnie wykonane techniką druku trójwymiarowego. Zwiedzający mogą przyjrzeć im się z bliska – a nawet dotknąć. Główną atrakcją jest pełnowymiarowa rekonstrukcja dekorowanej komory grobowej, badanej w Egipcie przez wrocławskich archeologów. Każdy chętny może wejść do jej wnętrza i zobaczyć pięknie malowane przedstawienia darów, jakie składano zmarłym.

Na najbliższy weekend, tuż przed Halloween, organizatorzy zaplanowali dla odwiedzających szereg atrakcji. Przede wszystkim – w ramach „Nocy z mumiami” – Muzeum Archeologiczne będzie otwarte dłużej niż zwykle: w piątek i w sobotę od 10.00 do 22.00, a w niedzielę od 10.00 do 18.00. Ale to nie wszystko. Głównym punktem programu „egipskiego Halloween” będzie możliwość zwiedzania wystawy ze szczególnym przewodnikiem. W tej roli wystąpi Patryk Chudzik, archeolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, szef polskiej misji w Tebach Zachodnich.

- Podczas specjalnych pokazów będę opowiadał o samej wystawie, o badaniach w Egipcie i o przygodach, jakie nas tam spotykają – zapowiada Chudzik.

Zwiedzać wystawę z Patrykiem Chudzikiem będzie można w piątek (18.00, 20.00), w sobotę (12.00, 14.00. 16.00, 18.00, 20.00) i w niedzielę (12.00, 14.00, 16.00).

Ważna informacja: w związku z bardzo dużym zainteresowaniem wystawą w Arsenale organizatorzy zdecydowali się wprowadzić ograniczenia w liczbie osób jednocześnie zwiedzających ekspozycję – oraz związane z tym wcześniejsze zapisy. Rezerwacji można dokonać pod tym adresem (w razie problemów należy wysłać maila na adres [email protected])

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.