Znamy gwiazdę otwarcia Wratislavii Cantans! (WIDEO ROZMOWA)

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2017-01-18 13:38 | Zmodyfikowano: 2017-01-18 13:38

Po albumach z muzyką Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Bartłomieja Pękiela Andrzej Kosendiak opublikował w serii płyt z dziełami polskich kompozytorów baroku album z jedenastoma utworami Marcina Mielczewskiego. Odpisy partytur Mielczewskiego przechowywane były m.in. w Bibliotece Miejskiej w dawnym Wrocławiu. Zaginęły podczas II wojny światowej. Okazało się, że wywieźli je Rosjanie, potem powędrowały do Berlina, gdzie dopiero w latach 1990. zostały odkryte. Andrzej Kosendiak planuje nagranie drugiej płyty z kompozycjami Mielczewskiego. Na tej właśnie wydanej kieruje zespołem złożonym z 13 solistów, którym towarzyszy Wrocław Baroque Ensemble. W rozmowie również podsumowanie pierwszych 16 miesięcy działalności Narodowego Forum Muzyki, a także plany wydawnicze artystów NFM-u na najbliższe tygodnie i miesiące.

Choć program festiwalu będzie znany dopiero w kolejnym tygodniu, nam dyrektor Kosendiak zdradził, kto otworzy tegoroczną edycję Wratislavii Cantans. Uwaga, uwaga: do Wrocławia przyjedzie znów jeden z najwybitniejszych dyrygentów świata sir John Eliot Gardiner. Tym razem z muzyką Monteverdiego. Festiwal - jak zwykle - we wrześniu. Szefem artystycznym pozostaje nominowany w tym roku do Grammy Giovanni Antonini.

Pamiętajmy też, że do Wrocławia, na jedyny koncert, już 2 lutego, przyjeżdża Mariss Jansons. Światowej sławy i klasy dyrygent poprowadzi znakomitą Orkiestrę Symfoniczną Radia Bawarskiego (Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks). W repertuarze: utwory Sommera, Mahlera i Rachmaninowa.

Wieczór z Kulturą w każdy wtorek i czwartek o 20:05
zaprasza
Grzegorz Chojnowski

www.radiowroclawkultura.pl

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.