Ewa Szumańska bohaterką wykładu w Centrum Historii Zajezdnia

Michał Kazulo | Utworzono: 2017-02-15 12:00 | Zmodyfikowano: 2017-02-15 12:00
A|A|A

Legenda Radia Wrocław. Genialna obserwatorka otaczającej nas rzeczywistości. Rzeczywistości, którą opisywała w krzywym zwierciadle.

Marta Kowalska-Fic przybliży życiorys, który mógłby posłużyć za scenariusz filmowy. Związana z Wrocławiem pisarka i reportażystka była także żołnierzem Armii Krajowej i uczestniczką Powstania Warszawskiego.

Wirtualna wystawa historyczna Ośrodka “Pamięć i Przyszłość” o Ewie Szumańskiej na: www.mloda-lekarka.pl

- Zawsze byłam bardzo zdrowa i bardzo silna, uwierzyłam więc, że będę pisać do końca i odejdę „w biegu”. A tu ciągle żyję, ale sił mi już definitywnie zabrakło - tymi słowami Ewa Szumańska żegnała się z czytelnikami Tygodnika Powszechnego w 2010 roku.

Ewa Szumanska podczas II wojny światowej służyła jako żołnierz Armii Krajowej, uczestniczyła też w Powstaniu Warszawskim. Jako reportażystka zadebiutowała w 1944 roku, a po wojnie zobaczyć można ją było na deskach teatrów we Wrocławiu, Łodzi i w Krakowie. To Ona pod koniec lat pięćdziesiątych była współautorką legendarnego Studia 202. Tam mogliśmy Ją poznać w serii odcinków ,,Z pamiętnika młodej lekarki". To w nich z przymrużeniem oka rozprawiała się z problemami dotyczącymi m.in polityki, służby zdrowia czy kultury. Za swoją wieloletnią pracę dla Polskiego Radia otrzymała Złoty Mikrofon. Zmarła w wieku 90 lat.

- Nie jest łatwo mówić o osobie takiej jak Ewa. W końcu przeżyła 90 lat, a to cała epoka - opowiadała Urszula Kozioł w studiu Radia Wrocław:

Wspominali Ją także Stanisław Maksymowicz i Stanisław Szelc:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama