PiS o budowie spalarni i sortowni śmieci we Wrocławiu

Radio Wrocław | Utworzono: 2017-04-11 20:00 | Zmodyfikowano: 2017-04-11 20:00
A|A|A

Czy aby na pewno mogą być spokojni? - pytają. Z przekazanych informacji wynika, że 27 marca br. Marcin Krzyżanowski złożył zapytanie w sprawie informacji na temat budowy elektrociepłowni, wykorzystującej spalanie śmieci, jako źródło energii.

"Udzielona odpowiedź nie pozostawia złudzeń - mieszkańcy wcale nie mogą być spokojni. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wprowadza wrocławian w błąd a ich obawy są jak najbardziej uzasadnione" - twierdzą Mirosława Stachowiak-Różecka i Marcin Krzyżanowski.

W marcu w Radiu Wrocław relacjonowaliśmy protest przed budynkiem Ratusza.Mieszkańcy napisali w tej sprawie petycję do prezydenta Rafała Dutkiewicza, w której domagali się konsultacji społecznych. A projekt nazywają "zagrażającym całemu miastu":

A Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, uspokajał: - W długoterminowym planie gospodarki odpadami we Wrocławiu nie przewidujemy spalarni (...)

Firma Fortum przekonywała, że ostatecznych decyzji jeszcze nie ma, ale w dokumentach można było przeczytać o budowie instalacji energetycznego spalania (...) opartej o wykorzystanie paliwa alternatywnego, węgla kamiennego i biomasy".

PRZECZYTAJ i POSŁUCHAJ:

Więcej o tej sprawie pisaliśmy TUTAJ: Protest przeciw budowie elektrociepłowni przy ul. Obornickiej

Jak dziś twierdzą Mirosława Stachowiak-Różecka i Marcin Krzyżanowski, z uzyskanych przez nich informacji okazuje się, że:

• Przygotowania do budowy elektrociepłowni, opalanej śmieciami są zaawansowane.
W dniu 4.08.2016 r. został złożony w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia wniosek spółki Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o., w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy elektrociepłowni, opartej na wykorzystaniu paliwa alternatywnego (śmieci), węgla kamiennego i biomasy.

• 13 września 2016 r. Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia wystąpił do Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) z pismami o wydanie opinii. Do 28 kwietnia 2017 r. RDOŚ ma wydać opinię w sprawie planowanej inwestycji.

• W dniu 23.02.2017 r. wydana została decyzja 879/2017 o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę magistrali ciepłowniczej w rejonie ulic Paprotnej i Obornickiej we Wrocławiu.

Pozornie wszystko wygląda dobrze – według oficjalnych zapowiedzi powstanie nowoczesna elektrociepłownia bezpieczna dla wszystkich. Czy jednak nie jest tak, że „nowoczesna elektrociepłownia” to tylko chwytliwa nazwa dla spalarni śmieci? W końcu władze Wrocławia słyną z dynamizmu i pomysłowej reklamy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama