Nie ma chętnych na bezpłatną kolonoskopię. Badanie może uratować życie

Elżbieta Osowicz, jk | Utworzono: 2017-04-18 16:15 | Zmodyfikowano: 2017-04-18 16:15
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Są pieniądze i lekarze, nie ma chętnych na bezpłatne badania jelita grubego. Taka sytuacja powtarza się od kilku lat, nie pomagają ulotki rozłożone w prawie każdej przychodni, czy ogłoszenia w prasie. Jeden z wrocławskich ośrodków, chcąc zwrócić na siebie uwagę, postawił ogromny bilbord. Czy kierowcy i przechodnie zwracają na niego uwagę? Wydawałoby się, że trudno go nie zauważyć, bo jest większy niż wszystkie pozostałe, do tego jest wyżej niż inne. Jednak kierowcy patrzą na światła i niekoniecznie czytają co tam jest napisane, a przechodnie?

Rak lubi mieć czas, w pierwszej fazie nie boli, nie daje żądnych objawów. Wczesne wykrycie zmiany daje prawie stu procentową szansę na wyleczenie, ale trzeba dać sobie szanse - do tego za darmo. Badania wykonuje pracownia hepatologiczna przy ulicy Krynickiej. - Ośrodek może wykonać około 200 badań w miesiącu, dlatego ta akcja. Sami pacjenci nie przychodzą. Mamy nadzieję, że po tej akcji się to zmieni - to ruchliwe skrzyżowanie, kierowcy często stoją tam w korkach - mówi szef przychodni Waldemar Lewera.

Z bezpłatnych badań profilaktycznych, czyli dla osób zdrowych, mogą skorzystać pacjenci w wieku od 50 do 65 lat - wtedy ryzyko zachorowania jest największe.

Lekarze uspokajają, że pacjenci nie muszą się bać, ponieważ kolonoskopia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i pacjent nic nie czuje.

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Jest drugim (po raku piersi u kobiet i raku płuc u mężczyzn) nowotworem. Nazywany jest cichym zabójcą. Co roku diagnozuje się go u około 12 tys. osób. Jednak wykryty we wczesnej fazie jest wyleczalny w stu procentach. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne - przekonuje pielęgniarka z przychodni przy ulicy Krynickiej. - Są pieniądze, są badania, to trzeba je maksymalnie wykorzystać, dać sobie szansę. Część pacjentów mówi, że badania są potrzebne, ale wolą nie wiedzieć, a przecież lepiej leczyć i zapobiegać, niż dowiedzieć się, kiedy jest już za późno - mówi Agata Pawlina.

Niestety, u większości pacjentów wykrywany jest zbyt późno. Pacjenci nie muszą mieć żadnych skierowań, wystarczy że wypełnią odpowiednią ankietę i zostaną umówieni na konkretny termin.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Krystyna
2020-07-04 17:55:08
z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Ocena: -1
Byłam na takim badaniu kolonoskopi z programu.wyłam z bolu .nie przejmowali sie mna dlaczego i jaki powod.po wszystkim dali wynik i po 2 minutach po badaniu szłam do domu .nigdy wiecej
~Marta
2019-04-24 18:38:10
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
Terminy na wrzesień. Czy to oznacza brak chętnych.?
~agniecha 77
2019-01-14 13:18:11
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dzwoniłam dzisiaj termin na kwiecień,ale koszt znieczulenia ogólnego to 300 zł. I bardzo niemiła kobietka w rejestracji
~ScreeningUp
2018-01-11 18:15:17
z adresu IP: (46.151.xxx.xxx)
Ocena: 1
Bezpłatna kolonoskopia- tak, ale ze znieczuleniem bezpłatnym, które daje ogromną strefę komfortu dla pacjenta. Pacjent, który jest odpowiednio zachęcony do badania, kiedy mu się indywidualnie przedstawi jak dokładnie wygląda badanie, po co ono jest i jakie korzyści daje, w dużej mierze jest skłonny takie badanie wykonać. Tylko warto zainwestować zamiast w billboard w rozmowy z pacjentami i zaoferowanie znieczulenia. Daje to szybkie efekty.
~asa
2017-04-18 17:30:01
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
Badanie jest bezpłatne, a usunięcie polipów które jest wykonywane w trakcie już nie jest bezpłatne.
~Mis
2017-04-18 13:18:11
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ja muszę i chcę, a nie mogę, bo mam 39 lat! Najbliższy termin grudzień!!!
~Zed
2017-04-18 12:38:37
z adresu IP: (31.6.xxx.xxx)
Ocena: -1
Dziwna rzecz, bezpłatne i lekarze czekają... Czy nie po to by znaleźć klientów na chemioterapię???
~Skąd to się wzięło
2017-04-18 12:03:05
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -1
Niby bezpłatne ale należy wykupić środki do przygotowania za kilkadziesiąt zł. Potem podpisać że się je otrzymało. ;)
~qwerty
2017-04-18 11:43:55
z adresu IP: (37.190.xxx.xxx)
Ocena: 4
W szpitalu na Borowskiej również jest bezpłatna kolonoskopia w ramach programu badań przesiewowych. Wykonywana również w niedzielę. Wystarczy na miejscu wypełnić ankietę. Ograniczeń wiekowych raczej nie ma.
~emerytka
2017-04-18 11:24:07
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 3
Mam 72 lata i uważam, że górna granica wieku nie powinna być określana, bo emerytów nie stać na drogie badania.
~pacjent 47
2017-04-18 11:20:30
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 5
przy okazji wizyty u chirurga, spytałem czy może profilaktycznie zbadać prostatę. Mimo podanych powodów - odmówił.. Rozumiem, że wsadzanie palca w dupe nie jest dla niego przyjemne ale dla mnie tym bardziej.. nie mnie wole to przecierpieć niż obudzić się z reką w nocniku//
~Przemek
2017-04-18 11:15:05
z adresu IP: (87.99.xxx.xxx)
Ocena: 4
Mam 41 lat i chętnie bym to badanie robił. Tym bardziej, że przychodnia znajduje się blisko mojego miejsca zamieszania. Niech obniżą wiek, np. do 40 lat. Może Radio może tu zainterweniować?
~Joanna
2017-04-18 11:06:39
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: 4
Zgadzam się z Robertem, próbowałam zrobić badanie pomimo braku chętnych ale ze względu na wiek nie zrobiłam.
~Robert
2017-04-18 10:47:00
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 10
wystarczy obniżyć poprzeczkę wiekową........ na 40 lat i wolne terminy znikną......