Rozpoczęła się modernizacja Huty Miedzi "Legnica"

Andrzej Andrzejewski, GN | Utworzono: 2017-05-01 16:01 | Zmodyfikowano: 2017-05-01 16:02
Rozpoczęła się modernizacja Huty Miedzi "Legnica" -

Koniec spekulacji na temat przyszłości najstarszego w Polsce zakładu wytopu miedzi. Huta "Legnica" - choć została wybudowana dla tradycyjnych metod spustu surówki - nie zostanie zamknięta.

W Radiu Wrocław potwierdził to prezes KGHM "Polska Miedź" Radosław Domagalski-Łabędzki

- Piec wychylno-topielno-rafinacyjny. To jest inwestycja ponad 200 mln złotych. Pozwoli Hucie "Legnica" dołączyć do najnowocześniejszych oddziałów hutniczych i dalszy rozwój w perspektywie dekad, więc przyszłość tego oddziału jest całkowicie bezpieczna.

Jerzy Lisak, główny technolog w zakładzie, ujawnił, że miedziowa "staruszka" przechodzi operację odmładzającą.

- Kilka dni temu rozpoczął się wielki projekt zwiększenia produkcji do 160 tysięcy ton miedzi elektrolitycznej, poprzez budowę i uruchomienie nowego pieca oraz przemodelowanie elektrorafinacji miedzi.

Wstępny koszt inwestycji szacuje się na 250 milionów złotych. Już wiadomo, że modernizacja przedłuży funkcjonowanie zakładu przynajmniej o 20 lat.

Spekulacje na temat wygaszenia pieców w Legnicy trwały od przełomu wieków, kiedy pojawiła się idea rozbudowy Huty "Głogów". Dziś ten ostatni zakład uznawany jest za najnowocześniejsze na świecie miejsce wytopu miedzi. Legnicka huta po zakończeniu modernizacji dołączy do światowej ekstraklasy zakładów przetopu miedziowego złomu.

Przełomowemu momentowi w historii Huty Miedzi "Legnica" poświęcimy specjalną audycję . Na program, w którym pojawią się między innymi archiwalne nagrania sprzed 60 lat, zapraszamy w najbliższy czwartek o 21:30.

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.