W środę otwarcie Alei Rodziny Hochbergów

mz, inf. prasowe | Utworzono: 2017-05-16 15:50 | Zmodyfikowano: 2017-05-16 15:50
W środę otwarcie Alei Rodziny Hochbergów - fot. Marcin Jagiellicz dla Fundacji Księżnej Daisy von Pless
fot. Marcin Jagiellicz dla Fundacji Księżnej Daisy von Pless

- Jestem bardzo szczęśliwy i dumny. Z całego serca dziękuję prezydentowi, Radzie Miejskiej Wałbrzycha oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless za tak godne upamiętnienie mojej rodziny – tak
honorowy obywatel Wałbrzycha, książę Bolko von Pless, skomentował telefonicznie, decyzję wałbrzyskich rajców o nazwaniu jednej z alei w książańskim parku imieniem Rodziny Hochbergów.

Książę Bolko wraz z wraz z małżonką księżną Marie-Elisabeth otworzy ją osobiście już w najbliższą środę w towarzystwie prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusza Mykytyszyna, prezesa Zamku Książ w Wałbrzychu Rafała Wiernickiego oraz przedstawicieli rady miejskiej Wałbrzych.

Uroczyste otwarcie i przejazd aleją odbędą się już w najbliższą środę (17 maja) o godzinie 17:00 Z inicjatywą nazwania bezimiennej alei w parku biegnącej od ul Wrocławskiej (za rondem przy palmiarni aż do bramy lubiechowskiej przy mauzoleum i dalej do skrzyżowania z ulicami Piastów Śląskich i Jeździecką) wyszła działająca od pięciu lat na zamku Książ Fundacja Księżnej Daisy von Pless.

– Upamiętnienie rodziny Hochbergów Aleją ich imienia jest nie tylko docenieniem przez radę miasta Wałbrzycha roli jaką ten śląski ród odegrał w naszej historii, ale także aktem sprawiedliwości dziejowej- mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes zarządu Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

W uzasadnieniu do uchwały podpisanym przez przewodniczącą wałbrzyskiej rady, dr Marię Romańską czytamy:

„Rodzina Hochbergów była w posiadaniu zamku Książ w latach 1509-1943, a przez stulecia miała także status właścicieli miast Wałbrzycha, Boguszowa, Świebodzice, Szczawna Zdroju czy Mieroszów. To rodzinie von Hochberg Wałbrzych i okoliczne miejscowości zawdzięczają skomunikowanie z zachodem Europy i dynamiczny rozwój, a ich dawna rezydencja zamek Książ jest dzisiaj najważniejszym zabytkiem Dolnego Śląska i jedną z największych polskich atrakcji turystycznych. Nazwanie dotąd bezimiennej alei biegnącej od ul. Wrocławskiej w kierunku Mauzoleum Hochbergów i zamku Książ Aleją Rodziny Hochbergów będzie nie tylko symbolicznym uznaniem ich zasług dla zamku Książ i Wałbrzycha, ale i całej ziemi wałbrzyskiej. Biorąc pod uwagę zasługi rodziny Hochbergów w rozwoju miasta i ziemi wałbrzyskiej oraz promowanie swojej dawnej siedziby rodowej, jako ponadregionalnej atrakcji turystycznej, podjęcie niniejszej uchwały jest w pełni uzasadnione.”

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.