W Wałbrzychu może powstać muzeum kolei

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2017-08-09 11:20 | Zmodyfikowano: 2017-08-09 11:20
W Wałbrzychu może powstać muzeum kolei - fot. Mikołajczyk Photography
fot. Mikołajczyk Photography

Zabytkowe parowozy i wagony jako część ekspozycji muzealnej w Wałbrzychu? To dość konkretny plan Muzeum Kolejnictwa z Jaworzyny Śląskiej.

W ostatnich latach kolej rozpoczęła próby zbycia byłej parowozowni przy dworcu Wałbrzych Główny. Podział na spółki spowodował próby wyprzedaży majątku przez różne oddziały. W ten sposób niewiele brakowało - a serce lokomotywowni - czyli obrotnicę sprzedano by na złom. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej odwiodło właściciela od tego pomysłu. Od miesięcy starają się o zabezpieczenie i przejęcie obiektu. Dlaczego? - wyjaśnia dyrektor Muzeum Kolejnictwa Katarzyna Szczerbińska - Tercjak:

I jak dodaje:

Aktualnie trwa proces komercjalizacji w PKP. Obiekt wyceniają rzeczoznawcy. Cena wciąż pozostaje owiana tajemnicą. Muzeum liczy, że koleje uwzględnią funkcję promowania historii i uda się nawiązać współpracę na korzystnych warunkach. Lokomotywownię ożywiono by uruchamiając w niej ekspozycję i przenosząc część eksponatów z Dzierżoniowa i Jaworzyny Śląskiej.

Pomysł ma wielu sprzymierzeńców. Wśród nich jest prezydent Roman Szełemej:

Lokomotywownia wraz z obrotnicą i taborem, który muzeum przeniosłoby częściowo z Jaworzyny Śląskiej i Dzierżoniowa - mogłyby stać się kolejną atrakcją miasta, a przy okazji ożywić zapomnianą nieco dzielnicę Podgórze.

Lokomotywownia ma 37 stanowisk, oraz obrotnicę, którą udało się uratować przed sprzedażą oddzielnie. Dla muzeum to dobra lokalizacja również z uwagi na przebiegające przez dworzec główny linie kolejowe do Jeleniej Góry, Wrocławia i Kłodzka.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.