Będzie ponowny proces lekarki z Opola. Dzięki prokuratorom z Wrocławia

Piotr Kaszuwara, na podstawie inf. prasowej | Utworzono: 2017-08-21 12:15 | Zmodyfikowano: 2017-08-21 12:15
Będzie ponowny proces lekarki z Opola. Dzięki prokuratorom z Wrocławia - na zdj. prok. Robert Tomankiewicz z Prokuratury Regionalnej
na zdj. prok. Robert Tomankiewicz z Prokuratury Regionalnej

Hanna Ż.–L. została oskarżona o popełnienie przestępstwa z art. 155 k.k., polegającego na tym, że jako lekarz współprowadzący poród podjęła błędne decyzje co do sposobu rozwiązania ciąży bliźniaczej, skutkiem czego jedno z dzieci doznało ciężkich powikłań neurologicznych, a następnie zmarło, przy czym śmierć pozostawała w bezpośrednim związku ze złym stanem urodzeniowym.

Wyrokiem Sądu Rejonowego w Opolu z dnia 29 września 2015 r., postępowanie karne wobec Hanny Ż.–L. zostało warunkowo umorzone na okres próby lat 2. Od wyroku tego apelację złożyli zarówno prokurator, jak i oskarżyciele posiłkowi, kwestionując ustalenia sądu prowadzące do podjęcia decyzji o warunkowym umorzeniu postępowania karnego.

Sąd Okręgowy w Opolu, wyrokiem z dnia 14 lipca 2016 r. nie uwzględnił apelacji, w związku z czym Prokurator Regionalny we Wrocławiu skierował wniosek do Prokuratora Generalnego o wywiedzenie kasacji od tego prawomocnego orzeczenia.

Wniosek ten został uwzględniony i w wywiedzionej kasacji zakwestionowano dokonaną przez sąd ocenę materiału dowodowego, skutkującą wysnuciem błędnego wniosku, że stopień zawinienia Hanny Ż.–L. i stopień społecznej szkodliwości przypisanego jej czynu nie jest znaczny, co doprowadziło do niesłusznego warunkowego umorzenia prowadzonego przeciwko niej postępowania karnego.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.