Trzebnica przygotowuje się na 750-lecie kanonizacji Świętej Jadwigi Śląskiej

Robert Skrzyński, BT | Utworzono: 2017-09-04 14:45 | Zmodyfikowano: 2017-09-04 14:45
Trzebnica przygotowuje się na 750-lecie kanonizacji Świętej Jadwigi Śląskiej - fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Trzebnica przygotowuje się na wielkie święto. 26 marca w dokładną rocznicę wyniesienia na ołtarze odprawiono mszę świętą dziękczynną, a w połowie października - na zakończenie Roku Jadwiżańskiego Bazylika w Trzebnicy zapełni się wiernymi - mówi Kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej Ojciec Jerzy Olszówka.

- Centralne uroczystości jubileuszowe przewidziane są na niedzielę 15 października, kiedy to uroczystość sumy odpustowej o godzinie 11:00 w bazylice przewodniczyć będzie ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz z Krakowa. Całość obchodów zamknie się pielgrzymką mieszkańców Trzebnicy w poniedziałek w godzinach wieczornych.

Wcześniej Urząd Miejski zaplanował 30 września sympozjum z panelem dyskusyjnym w Trzebnicy, a także 11 października konferencję naukową o świętej Jadwidze Śląskiej w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. To dla nas szczególny czas mówi Ewelina Gładysz z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Trzebnicy.

- Dla nas święta Jadwiga jest bardzo ważną postacią. Na trwałe wpisały się w dzieje Trzebnicy. W 2010 roku z inicjatywy burmistrza Marka Długozimy została także oficjalnie patronką miasta. Patronat, który przez wieki istniał tak naprawdę tylko w jakiś ustnych przekazach został oficjalnie potwierdzony przez władze rzymskie.

Święta Jadwiga Śląska została wyniesiona na ołtarze przez papieża Klemensa IV w 1267 roku w Viterbo.

Posłuchaj całego materiału:


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.