Dziś przejazd najstarszego czynnego walca parowego w Polsce

Radio Wrocław | Utworzono: 2017-09-07 12:02 | Zmodyfikowano: 2017-09-07 12:04
A|A|A

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaprasza na przejazd techniczny walca parowego Ruthermeyer 704 z 1930 r. Jest to obecnie najstarszy sprawny technicznie tego pojazd w Polsce. Przejazd odbędzie się w ramach przygotowań do Gali Pary 2017 - Międzynarodowego zlotu zabytkowych lokomotyw i pojazdów użytkowych. W tym walców. Walec parowy jadący z prędkością 5 km/h!! zobaczyć będzie można już w czwartek (07.09.2017r.) na trzykilometrowej trasie z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej do Piotrowic Świdnickich. Start godzina 17.00

Walec parowy renomowanej holenderskiej wytwórni Ruthermeyer w Soest to taki "Rolls Royce" wśród walców parowych. Ten wysokiej klasy pojazd pochodzi z 1930 r. i posiada numer seryjny 704. Walec jest w 100% oryginalny. Oczywiście posiada niektóre nowe elementy, ale są to elementy kotła, który ulega naturalnemu wyeksploatowaniu. Walec porusza się z godnością - do 5 km/h. i ważny 9 ton. Jest to najpewniej jedyny sprawny technicznie tego typu pojazd w Polsce. 

Przejazd odbędzie się o godz. 17:00 na drodze z Jaworzyny Śląskiej do Piotrowic Świdnickich, czyli trasie liczącej około trzech kilometrów. Ruthermeyer wystartuje o godzinie 17.00 a cały przejazd zajmie ok. 1 - 1.5 h. Będzie to jazda INAUGURACYJNA walca. Tego samego dnia rano odbędzie się badanie techniczne walca i jego dopuszczenie do eksploatacji przez TDT. 

Walec Ruthermeyer 704 to prawdziwa perełka techniki. Tego typu pojazdy zwykle są z Polski raczej wywożone niż przywożone. Fundacja pozyskała ten unikatowy czynny pojazd chcąc prezentować go w Polsce. Można będzie oglądać go m.in. już w najbliższy weekend w czasie Gali Pary 2017 czyli Gali Parowozów i Gali Technik Rolniczych w Jaworzynie Śląskiej i w Piotrowicach Świdnickich. Wszystkie osoby biorące udział w przejeździe będą w przebrane w stroje z epoki. 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama