25. Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

Leszek Mordarski | Utworzono: 2017-09-09 07:30 | Zmodyfikowano: 2017-09-09 07:30
A|A|A

Jest Bystrzyca Kłodzka, która zachowała swój układ urbanistyczny, wywodzący się z czasów średniowiecznych. Są wrocławskie miasta ogrody - osiedla projektowane na początku XX wieku - które dziś uchodzą za pierwowzór zielonych przedmieść wielu miast. W "Dolinie Pałaców i Ogrodów", u stóp Karkonoszy, mamy Paulinum w Jeleniej Górze czy imponujące pałace w Bukowcu, Łomnicy i Wojanowie.

Cieplice, to najstarsze polskie uzdrowisko, odwiedzały je najznamienitsze postaci. Była królowa Marysieńka, żona Jana III Sobieskiego, pruski król Fryderyk Wilhelm III, Wolfgang Goethe, John Quincy Adams (późniejszy prezydent USA) czy Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki i Izabella Czartoryska. W Parku Norweskim znajduje się granitowy głaz, upamiętniający spotkanie w 1847 roku innych sław Wincentego Pola, Kornela Ujejskiego i Jana Purkyniego.

W niemal każdej dolnośląskiej miejscowości są a to pałace, a to kościoły a to zespoły architektoniczno-urbanistyczne, które wtopione w lokalny krajobraz zachwycają oko i budzą szacunek dla twórców umiejętnie godzących naturę ze sztuką.

Wydarzeń jest tak wiele, że nie sposób je wszystkie wymienić. Pomoże w tym specjalne narzędzie do wyszukiwania, które znajdziecie na stronie internetowej EDD:

KLIKNIJ W OBRAZEK

Mamy imponujący Zamek w Kamieńcu Wrocławskim, domy Tkaczy w Pieszycach, kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, wrocławską starówkę, ale też górę Ślężę - kolebkę Śląska i pradawne miejsce kultu. To z niej na cały kraj rozlała się czerwcowa tradycja nocy kupały i ognisk zwanych "Sobótkami" od miasta u stóp Ślęży.

Tegoroczne edycja Europejskich Dni Dziedzictwa i ich główne przesłanie idealnie wpisuje się w dolnośląskie bogactwo.

Europejskie Dni Dziedzictwa będą gościć w sobotę na antenie Radia Wrocław przez cały dzień. Audycje promujące EDD, zarazem kultywujące pamięć o dolnośląskich zabytkach i ich roli w życiu regionu, wyemitujemy w 2 pasmach programowych RW: "Hamburger na Śniadanie" i "TOP 5".

Zaplanowaliśmy emisję sześciu, 3-minutowych audycji. Cały ten zestaw programów uzupełnia wczorajsza rozmowa z dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa - dr hab. inż. arch. Małgorzatą Rozbicką.

fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa / TV NID

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY z dr hab. inż. arch. Małgorzatą Rozbicką:

Możesz ją także przeczytaj tutaj.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama