Złotoryja: Jedna z najstarszych tradycji wigilijnych

| Utworzono: 2017-12-24 16:30 | Zmodyfikowano: 2017-12-24 16:22
Złotoryja: Jedna z najstarszych tradycji wigilijnych  -

Setki mieszkańców Złotoryi pojawią się dziś w nocy na wspólnym kolędowaniu przy "Skwerze siedmiu mieszczan" w dolnej części rynku miejskiego. To tradycja, która narodziła się dokładnie 464 lata temu. Wówczas na Dolnym Śląsku śmiertelne żniwo zbierała dżuma.

- Tylko w naszym mieście zmarło 2,5 tysiąca osób - wyjaśnia Alfred Michler, historyk z Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej

- Ówczesny burmistrz straciwszy całą rodzinę i całe miasto było wymarłe, wyszedł w noc wigilijną i zaczął śpiewać pierwociny tych kolęd (bo wtedy one się dopiero rodziły). Doszło do niego sześciu mężczyzn jeszcze.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń dziś w miejscu wspólnego kolędowania rośnie siedem lip. Tradycja wspólnego kolędowania w Złotoryi przetrwała do 1944 roku. Współcześni mieszkańcy przywrócili ją 22 lata temu.

- Wspólne kolędowanie i modlitwa za zmarłych przodków, to część naszego miejskiego zwyczaju - tłumaczy Alfred Michler, historyk z Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej

- Od 1553 roku aż do 1944 roku zawsze 24 grudnia tu z kościoła katolickiego wychodzili z pasterki ludzie, tam z kościoła mariackiego wychodzili protestanci i śpiewali w rynku razem. Czy trzeba lepszego ekumenizmu?

Dzisiejsze kolędowanie na złotoryjskim Skwerze Siedmiu Mieszczan rozpocznie się o 22:45.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.