ZIO w Pyongczangu: środowe starty Polaków

Piotr Pietraszek/PAP | Utworzono: 2018-02-14 19:20 | Zmodyfikowano: 2018-02-14 19:20

Kolejny występ w Pjongczangu ma za sobą panczenistka z Lubina. Po 9. miejscu w biegu na 1500 metrów, dziś w olimpijskiej rywalizacji na 1000 metrów Natalia Czerwonka zajęła 12. lokatę. Do zwyciężczyni zawodniczka z Lubina straciła nieco ponad 2 sekundy. Złoty medal wywalczyła Holenderska panczenistka Jorien Ter Mors, która przy okazji czasem 1.13,56 ustanowiła nowy rekord igrzysk na tym dystansie. Druga z Polek startujących w rywalizacji - Karolina Bosiek była 29..

Saneczkarze z Dolnego Śląska Wojciech Chmielewski (Karkonosze Jelenia Góra) i Jakub Kowalewski (Śnieżka Karpacz) zajęli 12. miejsce w olimpijskiej rywalizacji dwójek. Złoty medal zdobyli Niemcy Tobias Wendl i Tobias Arlt, powtarzając sukces z igrzysk w Soczi. Po pierwszym ślizgu Polacy plasowali się na 13. pozycji. W drugim uzyskali 14. czas, ale w sumie zdołali nieco się poprawić w debiucie olimpijskim, bowiem wyprzedzili Czechów Lukasa i Antonina Brozów. Kolejny start 22-letniego Chmielewskiego i 23-letniego Kowalewskiego czeka w czwartek w sztafecie; w składzie są też Ewa Kuls-Kusyk i Maciej Kurowski.

Niemiec Eric Frenzel zdobył złoty medal w kombinacji norweskiej i obronił tytuł mistrzowski wywalczony cztery lata temu w Soczi. Paweł Słowiok, zajmując 22. miejsce, uzyskał najlepszy wynik dla Polski w igrzyskach od 1994 roku. Miejsca w trzeciej i czwartej dziesiątce zajęli pozostali nasi reprezentanci: Szczepan Kupczak, Adam Cieślar i Wojciech Marusarz.

Z powodu silnego wiatru nie doszedł w środę do skutku bieg indywidualny biathlonistek na 15 km, w którym miała wystartować m.in pochodząca z Dusznik Zdroju Weronika Nowakowska. Zawody przełożono na czwartek.

Formę na treningu przed sobotnimi zawodami indywidualnymi na dużym obiekcie sprawdzali dziś nasi skoczkowie. Sprawdzian wypadł obiecująco. Z piątki biało-czerwonych najlepiej prezentowali się Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Stoch na pierwszym treningu osiągnął 131 m i był drugi. Pierwsze miejsce zajął Niemiec Stephan Leyhe - 130,5 m, a trzeci rezultat - 129,5 m miał Norweg Robert Johannson. W czołowej "10" znalazło się obok Stocha trzech Polaków. Dawid Kubacki zajął 5. miejsce - 130 m, 6. Stefan Hula - 131 m i 9. Maciej Kot - 127,5 m. Tylko Piotr Żyła miał słabszą próbę, uzyskał 119 m i zajął 32. pozycję. Zwycięzca konkursu na normalnej skoczni Niemiec Andreas Wellinger miał 11. rezultat - 124,5 m. Drugą serię treningową wygrał Johannson, który miał najdalszą próbę - 138 m. Drugi był jego rodak Johann Andre Forfang - 133,5 m, a trzeci Stoch - 134 m. Tym razem Kubacki doleciał do 130,5 m co dało mu siódme miejsce. Pozostali Polacy uplasowali się w trzeciej "10". Kot był 20. - 122,5 m, Żyła 22. - 124,5 m, a Hula 28. - 121.5 m. Trzecia, ostatnia seria zakończyła się podobnie jak druga. Najlepszy ponownie był Johansson, który osiągnął 134 m. Drugi rezultat 131,5 zanotował Forfang, a trzeci - 130 m Stoch. Kubacki został sklasyfikowany na ósmej pozycji - 132 m, Kot był 12. - 131,5 m, Hula 22. - 125,5 m. Żyła nie przekroczył granicy 120 m, miał próbę o trzy metry krótszą i zajął 36. miejsce. Czołówce Pucharu Świata jury obniżyło rozbieg do 18 belki. Nie poradzili sobie z tym Niemcy, Wellinger wylądował na 117 m i zajął 26. miejsce, a Freitag miał 122,5 m i był 18.

Na prowadzeniu w klasyfikacji medalowej igrzysk umocnili się sportowcy z Niemiec, którzy zdobyli w środę dwa złote i brązowy krążek. Z dorobkiem 7-2-3 mogą też pochwalić się największą dotychczas liczbą reprezentantów na podium.