Polska noc w Pjongczangu: Udane występy bobsleistów i snowboardzistów

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2018-02-24 07:32 | Zmodyfikowano: 2018-02-24 08:33

Polska czwórka bobslejowa, z pilotem Mateuszem Lutym z Karpacza, spadła z siódmego na 13. miejsce po drugim ślizgu olimpijskiej rywalizacji. Na półmetku prowadzi niemiecka załoga Francesco Friedricha. Pozostałe dwa ślizgi odbędą się w niedzielę.

Liderzy powiększyli z 0,11 do 0,29 s przewagę nad drugimi w klasyfikacji Koreańczykami (pilot Won Yunjong). Trzecie miejsce zajmuje kolejna niemiecka załoga, z pilotem Nico Waltherem, tracąc 0,35 s.
Strata Polaków wzrosła do 1,08 s. Biało-czerwoni, startujący w składzie Mateusz Luty, Łukasz Miedzik, Grzegorz Kossakowski i Arnold Zdebiak, zajmują 13. miejsce ex aequo z jedną z załóg kanadyjskich (pilot Nick Poloniato).

Aleksandra Król odpadła w 1/8 finału snowboardowego slalomu giganta równoległego. Polka przegrała pojedynek ze Szwajcarką Julie Zogg o 0,70 s. W eliminacjach zakończyły start Weronika Biela i Karolina Sztokfisz.

Mistrzynią olimpijską została Ester Ledecka, która w finale wyprzedziła Niemkę Selinę Joerg. Brąz dla kolejnej reprezentantki Niemiec Ramony Hofmeister. Czeszka Ledecka została tym samym pierwszą w historii sportsmenką, która na zimowych igrzyskach zdobyła złote medale w dwóch dyscyplinach. Wcześniej zwyciężyła w narciarskim supergigancie.

W rywalizacji mężczyzn Oskar Kwiatkowski minimalnie przegrał z Francuzem Sylvainem Dufourem w 1/8 finału i odpadł zawodów. Na finiszu rywal wyprzedził go o 0,10 s. Mistrzem olimpijskim został Szwajcar Nevin Galmarini, który w finale pokonał reprezentanta gospodarzy. Brązowy medal zdobył Słoweniec Zan Kosir.

Kanadyjczyk Sebastien Toutant zdobył złoty medal olimpijski w snowboardowej konkurencji big air. Srebrny wywalczył Amerykanin Kyle Mack, a brązowy - Brytyjczyk Billy Morgan. Konkurencja ta była po raz pierwszy rozgrywana na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Po raz pierwszy na igrzyskach odbyła się także drużynowa rywalizacja alpejska. W finale Szwajcarzy pokonali Austriaków 3:1. Brąz wywalczyli Norwegowie, którzy zremisowali z Francuzami 2:2, ale mieli lepszy łączny czas przejazdów. Brąz był medalem numer 38 dla Norwegii w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Skandynawowie w ten sposób pobili rekord Amerykanów, którzy w 2010 roku w Vancouver wywalczyli 37 krążków.

Norwegowie mają obecnie 38 medali - 13 złotych, 14 srebrnych i 11 brązowych (stan na 7:30).

Fin Iivo Niskanen zdobył w sobotę złoty medal igrzysk w Pjongczangu w biegu narciarskim na 50 km techniką klasyczną. Po rywalizacji trwającej ponad dwie godziny, wyprzedził o 18,7 s Aleksandra Bołszunowa (Olimpijczycy z Rosji). Brązowy krążek wywalczył rodak Bołszunowa, Andriej Larkow. Stracił 2.37,5. 26-letni Niskanen sięgnął po drugi tytuł mistrza olimpijskiego. W 2014 roku w Soczi zwyciężył w sprincie drużynowym, w duecie z Samim Jauhojaervim

Dziś jeszcze przed nami trzy starty Polaków: Magdalena Czyszczoń i Luiza Złotkowska wystąpią w wyścigu ze startu wspólnego w łyżwiarstwie szybkim. Początek o 12:00. 45 minut później do rywalizacji przystąpią mężczyźni w tym Konrad Niedźwiedzki.