Wrocław: Pacjenci załatwili klimatyzatory, ale dyrektor ich nie przyjął

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2018-08-13 11:02 | Zmodyfikowano: 2018-08-13 11:18
Wrocław: Pacjenci załatwili klimatyzatory, ale dyrektor ich nie przyjął - (fot. archiwum Radia Wrocław)
(fot. archiwum Radia Wrocław)

36 stopni na sali chorych, wypisywani pacjenci, odwoływane zabiegi - kolejny wrocławski szpital nie radzi sobie z upałami. W ubiegłym tygodniu mówiliśmy o Przylądku Nadziei, gdzie klimatyzacja jest niewydolna. Tym razem chodzi o Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu.

ZOBACZ KONIECZNIE: Sauna w Przylądku Nadziei. System wentylacji do poprawki [POSŁUCHAJ]

Rodzice dzieci leczonych na oddziale kardiologii dziecięcej wpadli na pomysł jak poprawić sytuację. Mama 16-letniego Szymona Marta Konieczna, który czeka na przeszczep serca, wspólnie z burmistrzem gminy Jelcz Laskowice, skąd pochodzi chłopiec, zorganizowała zakup 10 przenośnych klimatyzatorów, które jeszcze dziś mogą trafić na oddział.

Dyrektor szpitala Wojciech Witkiewicz początkowo na pomysł zareagował sceptycznie mówiąc, że wstawienie urządzeń jest nie możliwe, bo instalacja szpitala tego nie wytrzyma.

Po porannych rozmowach w placówce pojawiła się szansa na przyjęcie urządzeń. Darczyńcy konsultowali z działem technicznym parametry sprzętu, okazało się, że nie mogą być zastosowane w jednostkach służby zdrowia. 

Poniżej odpowiedź szpitala:

"Bardzo dziękuję za przesłanie parametrów technicznych  klimatyzatora. Z przykrością muszę stwierdzić, iż tego typu klimatyzatory nie nadają się do zastosowania  w jednostkach  służby zdrowia  (chyba że w pomieszczeniach administracyjnych). Z parametrów urządzenia wynika iż poziom hałasu wewnątrz  to 64dB, dopuszczalne parametry hałasu dla sal chorych i dyżurek lekarskich to:

- 35dB w ciągu dnia i 30 dB w ciągu nocy dla sal oraz 40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy dla dyżurek .Biorąc  pod uwagę iż mówimy o 10 szt , które będą  czasowo równolegle pracowały poziom hałasu będzie nie tylko uciążliwy ale niedopuszczalny obowiązującymi normami.

Następny parametr  to godzinowe zużycie energii elektrycznej  na poziomie 1kWh przy założeniu że klimatyzatory będą pracowały tylko 12 godz dziennie daje 12kWh dla każdej jednostki  razy 10 szt tj.120 kWh dziennie razy np .30 dni tj 3600 kWh jest to zbyt duże obciążanie dla naszej  instalacji elektrycznej , która jest sprawna ale już nie ma technicznych możliwości  dodatkowych obciążeń.
Następna  pojawiająca się wątpliwość to wyrzut ciepłego powietrza z pomieszczenia przez rurę do odprowadzania powietrza. Należy ją bowiem na trwale zamontować albo w szybie okiennej co się wiąże z wycięciem  otworu i "przerobieniem "części okna lub wykonać otwór w ścianie pomieszczenia i elewacji zewnętrznej docieplonego budynku.

Bardzo dziękujemy za tak duże zaangażowanie i  staranie przyjścia nam z pomocą  aby rozwiązać problem braku klimatyzacji  w związku z powyższym może posiadacie państwo inne urządzenia lu inne rozwiązania, które moglibyśmy zastosować w naszej jednostce.
W razie dodatkowych pytań pozostaje do dyspozycji.

Posłuchaj całej audycji:

 

Reklama