Otto Stern

Leszek Mordarski | Utworzono: 2018-08-17 00:30 | Zmodyfikowano: 2018-08-17 14:58
A|A|A

Otto we Wrocławiu skończył szkołę powszechną, gimnazjum, tutaj też podjął studia. Niezależność finansowa rodziny pozwoliła Sternowi na poszerzanie horyzontów na innych uniwersytetach - był słuchaczem uczelni we Freiburgu i Monachium. Na koniec uniwersyteckiej edukacji powrócił do Wrocławia, gdzie obronił doktorat z chemii.

Rozprawa na temat ciśnienia osmotycznego dwutlenku węgla w stężonych roztworach ustaliła jego działalność badawczą, dzięki której sam siebie określił jako teoretyka doświadczalnego. W 1913 ostatecznie opuścił Wrocław i podążyć do Pragi za Albertem Einsteinem. Potem gościł na uniwersytetach w Zurychu, Frankfurcie i Hamburgu. W 1922 roku Stern przeprowadził wraz z Walterem Gerlachem eksperyment zwany doświadczeniem Sterna-Gerlacha - chodziło o przestrzenną kwantyzację spinowego momentu pędu. 21 lat później za odkrycie momentu pędu magnetycznego protonu dostał nagrodę Nobla.

Rozwój jego kariery naukowej w Niemczech przerwało dojściu do władzy Hitlera - z racji żydowskiego pochodzenia - wyemigrował do USA. Stern nigdy się nie ożenił - zmarł w czasie przedstawienia teatralnego na zawał serca 17 sierpnia 1969 roku. Został pochowany w Berkeley.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama