Helmut Kajzar

Leszek Mordarski | Utworzono: 2018-08-18 00:35
A|A|A

Urodził się 18 sierpnia 1941 roku w Bielsku Bałej. Do szkoły podstawowej uczęszczał w pobliskim Grodźcu, uczył się w gimnazjum w Bielsku-Białej, studiował filozofię, a następnie filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Już wtedy ujawnił swe zainteresowanie sceną. Zadebiutował tam jako aktor w przedstawieniu Król Edyp studenckiego "Teatru 38". Po skończeniu nauki w Krakowie, w roku 1965 dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jego pracami dyplomowymi były we wrocławskim Teatrze Współczesnym "Bolesław Śmiały" Wyspiańskiego i w Teatrze Polskim "Śmieszny staruszek" Tadeusza Różewicza.

Od 1971 roku był już członkiem Związku Literatów Polskich, pracował też jako reżyser w Teatrze Współczesnym, w którym wystawiał sztuki Różewicza. Jego kariera jako wykładowcy rozwinęła się bardzo szybko. Nauczał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi oraz w szkołach filmowych w Berlinie Wschodnim i Sztokholmie. Przez cały czas nie rozstawał się z twórczością Różewicza: popularyzując jego twórczość za granicą. W 1972 w Getyndze wyreżyserował "Akt przerywany", w 1974 w Tybindze dzieło "Stara kobieta wysiaduje". Do Londynu w 1977 pojechał z "Śmiesznym staruszkiem".

Zmarł we Wrocławiu, w bardzo młodym wieku, mając zaledwie 41 lat. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama