Lwówek zasłynął pierwszym na Śląsku turniejem rycerskim

Leszek Mordarski | Utworzono: 2018-08-29 00:05 | Zmodyfikowano: 2018-08-16 12:59
A|A|A

Jego rozwój trwał nieprzerwanie do wojny 30-letniej, która kompletnie zrujnowała Lwówek. Zniszczonych zostało m.in. kilkaset warsztatów sukienniczych. Ponowny rozwój miasta w czasie pruskiej rewolucji przemysłowej przyhamowały, tym razem wojny napoleońskie. Sam "Bóg Wojny" przebywał w Lwówku Śląskim podczas tak zwanej "pierwszej bitwy nad Bobrem" - 22 sierpnia 1813 roku, kiedy to pokonał Prusaków, "druga bitwa nad Bobrem", stoczona 29 sierpnia, zakończyła się klęską Francuzów.

Trochę zapomnianym epizodem z historii Lwówka, jest jego udział w jednym z poważniejszych światowych konfliktów. Chodzi o wioskę Płakowice, w 2000 roku, dołączoną do Lwówka Śląskiego. To właśnie w niej w 1953 roku zakwaterowano prawie 1300 dzieci z Korei - osieroconych w czasie koreańsko-amerykańskiego konfliktu. Dla dzieci przeznaczono 13 specjalnych budynków mieszkalnych, dodatkowo szpital dziecięcy, ambulatorium, stołówki i szkołę. Wychowaniem ideologicznym maluchów zajmowali się Koreańczycy, Polacy (około 600 osób) pełnili wszystkie inne funkcje w tym wyjątkowym - gigantycznym - domu dziecka. kompleks funkcjonował przez 6 lat - potem został zlikwidowany.

W północnej Korei do dziś mieszkają ludzie władający polskim językiem, którego nauczyły się podczas pobytu na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama