Waldemar Fydrych

Leszek Mordarski | Utworzono: 2018-08-30 00:05
A|A|A

Jako student historii i historii sztuki dał się poznać jako organizator masowych happeningów oraz twórca uroczych krasnoludków. Pierwsze akcje, to końcówka lat 70-tych. Rozkwit, to czas Solidarności po sierpniu 80 roku. Fydrych stworzył we Wrocławiu "Ruch na Rzecz Nowej Kultury". Wkrótce potem, zapoczątkował ruch Pomarańczowej Alternatywy. Zaczęło się od malowania krasnoludków na murach. Pierwsze pojawiły się w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 na jednym z bloków na Biskupinie i na ścianie budynku transformatora energetycznego na Sępolnie.

Skrzaty szybko stały się znakiem firmowym Fydrycha. Wybuch niezależnych od - jak powszechnie wówczas uważano skostniałych akcji Solidarności - form protestu nastąpił w drugiej połowie lat 80-tych. Przełomowa była relacja z jednej z manifestacji we Wrocławiu w The Village Voice. Zachodnie pismo opisywało happening z jesieni 1987 roku, podczas którego Fydrych - używający już pseudonimu Major - rozdawał deficytowy wówczas papier toaletowy.

Pomarańczowa alternatywa z Fydrychem na czele ma na swym koncie, kilkadziesiąt happeningów i manifestacji. Jej zmierzch nadszedł z przełomem roku 1989. Sam Major nie potrafił się już odnaleźć w nowej rzeczywistości. Bez sukcesu startował w wyborach parlamentarnych i samorządowych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama