Wrocław: Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego

Piotr Kaszuwara, mk | Utworzono: 2018-09-08 09:51 | Zmodyfikowano: 2018-09-08 09:56
Wrocław: Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego - Fot. Piotr Kaszuwara
Fot. Piotr Kaszuwara

Wersję tekstu niezredagowaną będą czytali tam między innymi aktorzy kilku wrocławskich scen teatralnych, dziennikarze i ludzie kultury. Jednym z pierwszych lektorów był prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz:

Jak dodał prezydent Wrocławia, po przeczytaniu swojego fragmentu tekstu, mimo że książka ukazała się w latach 20, to do dziś wzbudza emocje.

- W tym właśnie tkwi siła literatury - mówi Dutkiewicz:

Wśród czytających pojawi się też m.in. Piotr Rudzki - były kierownik literacki Teatru Polskiego i wykładowca Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego:

Jak dodaje Jarosław Perduta, szef wrocławskiego DCF - dziś szczególna okazja, by przypomnieć sobie o czym pisał Żeromski i jak wielką moc miała w ówczesnych czasach literatura i sztuka w ogóle.

- Przeczytamy całość oryginalnego tekstu - dodaje Perduta:

Relację z pierwszej części dnia przygotował Piotr Kaszuwara:

Stefan Żeromski czytany jest także na głosy w Narodowym Zakładzie im. Ossolińskich we Wrocławiu. Punktualnie o 12:00 czytanie Przedwiośnia w ramach akcji Narodowego Czytania rozpoczął dyrektor instytucji Adolf Juzwenko. Po nim tekst Żeromskiego odczytał rektor Uniwersytetu Wrocławskiego Adam Jezierski, a na role czytali go później kolejno między innymi wojewoda dolnośląski i kurator oświaty Roman Kowalczyk, który nie ukrywał tremy:

Oprócz czytania fragmentów Przedwiośnia w Ossolineum, całość tekstu Żeromskiego odczytują od rana wrocławscy aktorzy i ludzie kultury w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Zakończenie czytania pełnego tekstu powieści zaplanowano około godziny 21.00.

Reklama