Półzegar

Leszek Mordarski | Utworzono: 2018-09-23 00:20 | Zmodyfikowano: 2018-09-14 12:26

(fot. Pixabay)

Trzeba było w związku z tym przystosować do nowego prawa ratuszowy zegar. Z tarcz zdemontowano arabskie cyfry tworzące podział 24-godzinny i zamontowano cyfry rzymskie. Przy tej okazji rozbudowano zegar, dając mu piątą tarczę, którą umieszczono na wschodnim szczycie ratusza. To ona dziś jest jednym z symboli Wrocławia.

Tarcza ma kształt kwadratu o boku 4 m, jest wykonana z desek modrzewiowych, do których przymocowano cyfry, okręgi ograniczające poszczególne pola oraz maskę słońca i koncentryczne promienie. Jest też kula księżyca, która przez swój obrót pokazuje jego fazy.

Zegar wielokrotnie poddawany był remontom i przebudowom. Podczas jednej z nich, w 1939 roku, nie tylko naprawiono nieczynną od dłuższego czasu kulę księżyca, ale przeprowadzono również renowację tarcz zegarowych, które w 1885 roku pomalowano farbą olejną

Wynikiem renowacji było zastąpienie neogotyckich wici roślinnych, umieszczonych w rogach kwadratowej tarczy wschodniej, symbolami czterech pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. Symbole te zostały przez propagandę Trzeciej Rzeszy określone mianem starogermańskich, choć w istocie były to mało znane symbole staroegipskie.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.