Staromiejski Most w Zgorzelcu

Leszek Mordarski | Utworzono: 2018-10-20 00:55
A|A|A

Droga Królewska ma starszy rodowód. W czasach Cesarstwa Rzymskiego wiodła z hiszpańskiej Galicji do Paryża, z czasem została rozbudowana przez Frankfurt i Lipsk po Łabę, gdzie ustanowiono wschodnią granicę cesarstwa. W Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego budowniczy poszli dalej: przez Zgorzelec i Wrocław w stronę Rusi. Przez wieki Via Regia była najważniejszym traktem na linii wschód-zachód, wpływając na burzliwy rozwój leżących przy niej miast. W Brzezinie między Brzegiem i Oławą zachował się oryginalny pomnik informujący o wybrukowaniu tego fragmentu trasy w roku 1584.

Fragmentem drogi był najpierw bród, a potem zgorzelecki most. W 1566 roku przeprawa została zadaszona, a na jej wschodnim krańcu powstała wieża. Kilka razy zniszczony m.in. w XVII wieku przez pożar, a pod koniec XIX przez powódź, most zawsze był odbudowywany.

W roku 1907 powstała stalowo-kamienna konstrukcja, przypominająca dzisiejszą. Po II wojnie światowej i poprowadzeniu Nysą Łużycką granicy, została wysadzona przez rosyjskich żołnierzy. Na nowo spięła brzegi dopiero 20 października 2004 roku.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama