Kardynał August Hlond, prymas Polski

Leszek Mordarski | Utworzono: 2018-10-22 00:05

Po I wojnie światowej przez niedługi czas przebywał w Wiedniu, tam w roku 1919 pełnił funkcje prowincjała salezjańskiej prowincji niemiecko-austriacko-węgierskiej. W stolicy Austrii poznał Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. Losy obu duchownych splotły się na dłużej, bowiem już rok później Ratti został nuncjuszem apostolskim w Warszawie, w roku 1922 był już ojcem świętym.

Wiedeńska znajomość nadała karierze Hlonda niesamowitego przyśpieszenia. Tuż po wyborze Ratiego na Stolicę Piotrową, August Hlond został administratorem apostolskim w Katowicach, w części diecezji wrocławskiej, przyznanej Polsce w wyniku plebiscytu górnośląskiego. W roku 1925 został metropolitą katowickim, pół roku później był juz arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem polski.

Doświadczenia zdobyte w Katowicach, Hlond wykorzystał po II wojnie światowej. Korzystając z panującego wtedy zamieszania i niezdecydowania następnego papieża Piusa XII, sam wyznaczył administratorów apostolskich w diecezjach na ziemiach przejętych od Niemców: we Wrocławiu został nim ksiądz Karol Milik, w Opolu ksiądz Bolesław Kominek,w Gorzowie Wielkopolskim ksiądz Edmund Nowicki.

Kardynał August Hlond zmarł 22 października 1948 roku.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.