Ćwiek z balladą o wrocławskim gliniarzu, dolnośląskie opowieści Kowalskiego i „Trzeci migdał" Mirki Szychowiak [WIDEO]

Bartosz Synowiec, Jacek Antczak | Utworzono: 2018-11-17 10:00 | Zmodyfikowano: 2018-11-17 10:00

Literackie zaskoczenie, żeby nie powiedzieć – sensacja. Jakub Ćwiek, dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla tym razem napisał...balladę o wrocławskim gliniarzu. „Bezpański" (wydawnictwo Marginesy) to zapis przeszło trzydziestoletniej służby podinspektora Adama Bigaja (ps. „Księciunio"), w latach 90. kierownika sekcji zabójstw na wrocławskim Starym Mieście, a później wieloletniego naczelnika wydziału kryminalnego na Rakowcu. Obaj panowie pojawili się w studiu Radia Wrocław Kultura.

Z książki można się dowiedzieć, jak naprawdę wyglądała współpraca milicjantów ze Służbą Bezpieczeństwa i z przedstawicielami Kościoła, zabezpieczanie kolejnych papieskich pielgrzymek i walka z przestępczością zorganizowaną, powodzią i dopalaczami.

Kolejnym gościem programu literackiego był Ireneusz Kowalski, niestrudzony opowiadacz dziejów dolnośląskich miast i gmin.

Najnowszym dziełem Ireneusza Kowalskiego jest książka opowiadająca o burzliwych dziejach miasta i gminy Prusice w latach 1287 – aż do dziś, czyli 730 lat tej dolnośląskiej miejscowości.

 

Na koniec audycji trochę poezji Mirki Szychowiak, polskiej poetki i autorki opowiadań.

Autorka kilku tomików wierszy i opowiadań (nominowana do Nagrody Literackiej „Nike" w 2011 za książkę „Jeszcze się tu pokręcę") niedawno opublikowała nowy tom wierszy pt. „Trzeci migdał".

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.