Dźwiękowa historia: Papież, Wrocław, św. Jadwiga i pielgrzymki [POSŁUCHAJ]

, BT | Utworzono: 2018-12-19 12:09 | Zmodyfikowano: 2018-12-20 12:20
A|A|A

Wiesław Wowk, pseud. Kuzyn. fot. Radio Wrocław

Gościem Radia Wrocław był Wiesław Wowk, pseud. „Kuzyn”, związany z Duszpasterstwem Akademickim „Wawrzyny” bliski współpracownik ks. Stanisława Orzechowskiego i koordynator służb pielgrzymkowych pieszych pielgrzymek z Wrocławia na Jasną Górę i do Trzebnicy.

POSŁUCHAJ DŹWIĘKOWEJ HISTORII:

Karol Wojtyła, jako arcybiskup krakowski, wielokrotnie bywał we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, np. w 1965 i 1970 r. na obchodach rocznicowych polskiej administracji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych. W październiku 1966 r., podczas uroczystości tysiąclecia chrztu Polski, odprawił mszę św. w kościele oo. dominikanów. Kilkukrotnie przybywał do stolicy Dolnego Śląska na posiedzenia np. Komisji Duszpasterskiej Episkopatu Polski, brał udział we wrocławskich dniach duszpasterskich czy sympozjach organizowanych przez Papieski Wydział Teologiczny. Był obecny na święceniach biskupich ks. Józefa Marka w 1973 r., brał też udział w pogrzebach kard. Bolesława Kominka i biskupa Andrzeja Wronki w 1974 r., a z wrocławskimi dominikanami spotkał się np. w 1976 r. z okazji 750-lecia ich przybycia do Wrocławia. Co ciekawe, niemal zawsze wizycie we Wrocławiu towarzyszyła wizyta w Trzebnicy, w tamtejszym sanktuarium św. Jadwigi, gdzie Wojtyła modlił się przy grobie św. Jadwigi. Podczas kolejnych dwóch wizyt, gdy w 1983 i 1997 r. przybył do Wrocławia w charakterze głowy Kościoła katolickiego, silny akcent jadwiżański również był obecny, co wiąże się z faktem, że to właśnie w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jadwigi Śląskiej Wojtyła został wybrany papieżem.

Z okazji przypadającego w tym roku 40-lecia tego wyboru, Wiesław Wowk wspominał m.in. swoje wrocławskie spotkania z papieżem. Nie zabrakło też opowieści o niemal całonocnym marszu i oczekiwaniu w deszczu na pojawienie się papieża, o bocianie i tęczy wokół słońca, o genezie wrocławskich pielgrzymek do Trzebnicy i o różnych formach obecności Jana Pawła II na pieszych pielgrzymkach z Wrocławia na Jasną Górę.

Wśród archiwalnych nagrań w audycji znalazły się wybrane fragmenty papieskich homilii wygłoszonych we Wrocławiu w 1983 i 1997 r., relacja Tadeusza Sznuka z przylotu papieża do na wrocławskich hipodrom na Partynicach w 1983 r. i fragment wygłoszonego wówczas przez abp. metropolitę wrocławskiego Henryka Gulbinowicza powitania.

Homilia Jana Pawła II wygłoszona podczas mszy św. na Partynicach, Wrocław, 21 czerwca 1983 r.Przemówienie Jana Pawła II wygłoszone w archikatedrze wrocławskiej, Wrocław, 21 czerwca 1983 r.Homilia Jana Pawła II wygłoszona podczas mszy św. Statio Orbis na zakończenie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, Wrocław, 1 czerwca 1997 r. 

W czasie swojego blisko 27-letniego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 zagraniczne podróże, odwiedzając 129 krajów na wszystkich kontynentach i osobiście docierając do geograficznie i kulturowo najodleglejszych od Watykanu zakątków świata. Do Polski pielgrzymował osiem razy, a Wrocław odwiedził dwukrotnie. Od 1997 r. jest Honorowym Obywatelem Wrocławia. Od 2005 r. ma we Wrocławiu plac swojego imienia i kilkanaście pomników i tablic pamiątkowych. Ponadto patronuje jednej z wrocławskich szkół podstawowych. Na całym Dolnym Śląsku śladów zachowanej pamięci o Janie Pawle II jest znacznie więcej.

Zainteresowanym tematyką papieskich wizyt we Wrocławiu polecamy książkę pt. „Do Wrocławia przybywałem wiele razy... Kazania, wykłady i słowa pozostawione mieszkańcom Dolnego Śląska”, wydaną w 2008 r. przy współpracy Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama