Urszula Glensk o Hirszfeldach, Gniew Marcina Bradke i legendy Tomasza Duszyńskiego (WIDEO z RW KULTURA)

Jacek Antczak | Utworzono: 2019-01-10 18:06 | Zmodyfikowano: 2019-01-10 18:07

W drugiej w tym roku literackiej audycji Radia Wrocław Kultura czas na najnowsze książki dolnośląskich autorów.

Tomasz Duszyński, dziennikarz, pisarz, scenarzysta i organizator Strzelińskiego Festiwalu Literatury, którego pierwsza bardzo udana edycja odbyła się jesienią ubiegłego roku. Tomasz opublikował kilka powieści i kilkanaście opowiadań z gatunku fantastyki. Jest także autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz legend związanych z regionem. W ubiegłym roku ukazały się jego fantastyczny „Impuls” (wydawnictwo SQN) oraz stworzony wraz z Moniką Łukasik – Duszyńską album Legendy Ziemi Strzelińskiej zawierający kilkadziesiąt podań i anegdot o smokach, wampirach, utopiach i wielu innych historiach z tajemniczych zakątków ziemi strzelińskiej, którą interesowali się nawet sławni bracia Grimm. Zapowie też swoją kolejną powieść Fantazy.

„Gniew” tak nazywa się debiutancka powieść Marcina Bradke. Marcin, znakomity wrocławski dokumentalista i dziennikarz telewizyjny, który przez kilka dekad opowiadał historie za pomocą kamery, w ubiegłym roku przypomniał o swojej literackiej pasji świetnie przyjętym zbiorem opowiadań (z Wrocławiem prawie na każdej stronie) „Pies o żółtych oczach” (wydawnictwo Światowit). Teraz idzie za ciosem – do rąk czytelników trafia mocna powieść.

Urszula Glensk, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, krytyk literacki, specjalistka od dawnego i współczesnego reportażu. Autorka m.in. książek „Po Kapuścińskim. Szkice o reportażu”, i „Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu (1918-1939)” w swojej najnowszej książce zajęła się biografią rodzinną legendarnego lekarza, bakteriologa i immunologa, który znany jest wrocławianom nie tylko z ulicy przy której mieści się szpital. W „Hirszfeldach” (wydawnictwo Universitas) Urszula Glensk opowiada o życiu naznaczonym przez dwie wojny, Holokaust i stalinizm, o dobrobycie i getcie, o karierze i dyskryminacji, wielkich postaci, którzy wierzyli w medycynę i odkrywali szczepionki i antybiotyki.

Na program zapraszają: Jacek Antczak i Magda Piekarska. Do posłuchania (i oglądania) m.in. na www.radiowroclawkultura.pl.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.