Klasyka żywa, czy Pantomima przeżyje, Różewicz w Polskim, Danowicz w studiu (WIDEO z Radia Wrocław Kultura)

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2019-04-03 17:00 | Zmodyfikowano: 2019-04-03 17:00
A|A|A

Wybieramy się w następnym tygodniu na 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa”. To jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń teatralnych. W finale prestiżowego konkursu na inscenizację wielkich dzieł polskiej literatury zostanie zaprezentowanych siedem spektakli, w tym 'Garbus' Mrożka z Wrocławskiego Teatru Współczesnego. O programie imprezy i o tegorocznym sezonie teatralnym w Opolu opowiadają gościnie z Teatru im. Kochanowskiego: Zuzanna Bućko i Monika Stanek.

Trwają próby do przedstawienia Teatru Polskiego we Wrocławiu, opartego na opowiadaniach partyzanckich Tadeusza Różewicza. Czy będzie to szansa na swojego rodzaju powrót do wysokiego poziomu teatru sprzed kilku lat, gdy o Polskim mówiło się w kraju i świecie, a wokół Polskiego kwitło życie artystyczne? Reżyseruje Marta Streker, teksty adaptuje Agnieszka Wolny-Hamkało.

Pojawił się dziwny pomysł likwidacji Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Rozważa taką ewentualność zarząd województwa dolnośląskiego, o czym rozmawiano na sejmikowej komisji kultury. W studiu porozmawiamy o dorobku ważnej dla regionu sceny, a właściwie teatru bez sceny, ale z coraz śmielszymi pomysłami na artystyczne i edukacyjne działania. Z dyrektorem Zbigniewem Szymczykiem oraz aktorką Agnieszką Charkot.

Wieczór z Kulturą. Gościem na żywo będzie Christian Danowicz, wirtuoz skrzypiec, koncertmistrz NFM Orkiestry Leopoldinum. Pomysłodawca dwóch albumów Leopoldinum i Atom String Quartet nagrodzonych rok po roku najważniejszą polską nagroda muzyczną, czyli Fryderykiem. Urodzony w Argentynie, wychowany we Francji, osiedlił się w Polsce - ojczyźnie dziadka. Od lat jest znaczącą postacią wrocławskiego życia kulturalnego, laureatem Emocji Radia Wrocław Kultura, Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.

Do usłyszenia w DAB+, aplikacjach mobilnych, na www.radiowroclawkultura.pl.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama