Spacery z przewodnikiem po legnickim Zamku Piastowskim

Andrzej Andrzejewski, GN | Utworzono: 2019-04-27 13:39 | Zmodyfikowano: 2019-04-27 13:40
Spacery z przewodnikiem po legnickim Zamku Piastowskim - fotopolska.eu/s_mile (CC-BY-SA 3.0)
fotopolska.eu/s_mile (CC-BY-SA 3.0)

XII-wieczny Zamek Piastowski w Legnicy, najstarsza tego typu budowla na Dolnym Śląsku, po zimowej przerwie otwiera swoje podwoje dla turystów. Niestety, na taras widokowy na wieży św. Piotra jeszcze wejść się nie da. Remont poziomu pod flankami zakończy się dopiero za miesiąc. Przewodnik Konrad Byś prezentuje zatem inne tajemnicze pomieszczenia.

Posłuchajcie:

Zwiedzanie legnickiego zamku w towarzystwie przewodnika jest darmowe. Do października będzie ich można spotkać na dziedzińcu przed wieżami św. Jadwigi i św. Piotra w każdą sobotę.

- O militarnym znaczeniu tych wież świadczą choćby znaleziska sprzed pół wieku - podkreśla dr Tomasz Stolarczyk, archeolog:


- Wówczas na jednym z poziomów odkryto kilkaset grotów do kuszy oraz drzewców razem z lotkami, przygotowanych przez obrońców wieży, tak, aby mogli z wysokości strzelać do nieprzyjaciół. To był w początkach XIII wieku największy zamek na terenie Europy Środkowej, a na pewno w Polsce – mówi dr Stolarczyk.

Sobotnie wycieczki w towarzystwie przewodników po legnickim zamku organizowane są od ośmiu lat.

Niemal na każdym kroku można odkryć kawałek historii. Najczęściej są to kroki po schodach. Przekonał się o tym nasz reporter:

W sezonach letnich legnicki zamek co roku odwiedza po kilkanaście tysięcy turystów.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.