Jazzowa odsłona Colours of Ostrava 2019

Radio Wrocław | Utworzono: 2019-05-09 16:30 | Zmodyfikowano: 2019-05-09 16:30
A|A|A

Kronos Quartet (fot. Colours of Ostrava)


W lipcu do Ostrawy przyjadą słynni muzycy Kronos Quartet, koreańska wokalistka jazzowa Youn Sun Nah, trębacz Paolo Fresu, znany wrocławskiej publiczności saksofonista i klarnecista Shabaka Hutchings, w końcu norweski trębacz Matihas Eick.

Kronos Quartet (USA) [INFO]

Uznany kwartet smyczkowy od prawie pięćdziesięciu lat zmienia postrzeganie muzyki klasycznej, śmiało stawiając na wizję kwartetu jako formy wielokulturowego dialogu muzycznego o niebywałym przestrzale - od klasyki przez awangardę, minimalizm, folk, rock, world music.
Na przestrzeni lat kwartet współpracował m.in. z Davidem Bowiem, Laurie Anderson, Björk, Davem Matthewsem, Paulem McCartney'em, Terrym Rileym, Arvo Pärtem, Philipem Glassem, Henrykiem Mikołajem Góreckim oraz Steve’em Reichem.


Youn Sun Nah (Korea) [INFO]

Posiadaczka jednego z najciekawszych głosów współczesnego jazzu, która odżegnuje się od gatunkowej kategoryzacji w imię wolności do interpretacji piosenek na swój własny, niepowtarzalny sposób. Podczas tegorocznej odsłony Colours of Ostrava Koreance towarzyszyć będą dwaj instrumentaliści: Tomek Miernowski (gitary, klawisze, elektronika) i Rémi Vignolo (perkusja, kontrabas, elektronika).


Sons of Kemet XL (Wielka Brytania) [INFO]

Sons of Kemet to jeden z projektów Shabaki Hutchingsa, muzyka stojącego na czele młodej, londyńskiej sceny jazzowej. W jego ramach u boku Theona Crossa i dwóch perkusistów (Tom Skinner, Eddie Hicks), saksofonista łączy jazz z hip-hopem, punkiem, afrobeatem, ska i ukochanym calypso. Zeszłoroczny, trzeci album formacji „Your Queen Is a Reptile” otrzymał nominację do Mercury Prize, a redaktorzy wielu fachowych pism muzycznych zaliczyli go w poczet najważniejszych albumów 2018 r., w tym i MY w naszym podsumowaniu.


Paolo Fresu Devil Quartet (Włochy) [INFO]

Sardyński trębacz angażujący się w przeróżne projekty, od jazzu, przez muzykę współczesną po world music, a lista artystów, z którymi koncertował jest długa (Uri Caine, Carla Bley, John Zorn, Nguyen Lê czy Bill Frisell). Jako lider i wykonawca Fresu nagrał już niemal 300 albumów. 


Mathias Eick (Norwegia) [INFO]

Od debiutanckiego albumu „The Door” (2008 r.) trębacz uznawany jest za jazzowe objawienie. Wrodzony talent pomógł instrumentaliście zdobyć zaufanie producenta i założyciela ECM -  Manfreda Eichera, z którym współpracuje od 2008 r. A poza słynnym producentem, Norwegowie zaufali wielcy: Pat Metheny czy Chick Corea.


Osiemnasta edycja festiwalu Colours of Ostrava odbędzie się od 17 do 20 lipca 2019 r. na terenie postindustrialnej przestrzeni dawnej huty Dolne Vitkovice w Ostrawie. Program rozłożony na dwadzieścia scen obejmuje niemal 350 punktów – obok koncertów i występów ponad 120 zespołów, w skład festiwalu wchodzą też panele dyskusyjne i warsztaty w ramach forum Meltingpot, liczne występy teatralne i cyrkowe, projekcje filmów, instalacje artystyczne i wiele innych atrakcji towarzyszących.

COLOURS OF OSTRAVA 2019

GDZIE: Dolne Witkowice, Ostrawa (Czechy)
KIEDY: 17-20 lipca 2019 (środa - sobota)
WWW: www.colours.pl
FB: www.facebook.com/ColoursPL/
BILETY: www.joystore.pl/colours-of-ostrava
INSTAGRAM: www.instagram.com/colours.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama