Geopark Krainy Wygasłych Wulkanów z certyfikatem UNESCO? [WIDEO]

Andrzej Andrzejewski, jk | Utworzono: 2019-06-25 10:29 | Zmodyfikowano: 2019-06-25 10:29

Kraina Wygasłych Wulkanów obejmuje sporą część Pogórza Kaczawskiego. Geolodzy i geomorfolodzy opisali 130 najciekawszych punktów zlokalizowanych w 16 gminach tego regionu. Czaple - wieś z kamienia, czy Sudecka Zagroda Edukacyjna są na tej liście jedynie punktami węzłowymi, bo najważniejszym magnesem dla turystów pozostaje choćby Ostrzyca Proboszczowicka, czy Organy Wielisławskie - formacje skalne sprzed 500 milionów lat.

Julia Jankowska, szefowa Edukacyjnej Zagrody Sudeckiej w Dobkowie przyznaje, że o takiej promocji regionu marzy od lat.

- Jest to duże wyzwanie organizacyjne oraz finansowe, ale to przyniesie bardzo duże zainteresowanie ze strony zagranicznych turystów i też ogromny prestiż, jaki logo UNESCO za sobą niesie. Nasz region, czyli Kraina Wygasłych Wulkanów, nie jest aż tak popularny. Uważamy, że jest piękny i warto, aby coraz więcej ludzi się o nim dowiadywało - mówi Jankowska.

Alina Sudoł-Kornalewicz, szefowa Nadleśnictwa Lwówek Śląski, także podkreśla że taka nominacja przełoży się na turystyczny i gospodarczy rozwój całego regionu.

- Bardzo wiele tych obszarów, gdzie będą zlokalizowane punkty geoparku, znajduje się na terenach leśnych. Samo udostępnienie tego terenu jest formą współpracy. Ja się tej współpracy absolutnie nie boję. Jestem na to otwarta. Las jest dla wszystkich. Ze wszystkich sił będę wspierała te działania - mówi Alina Sudoł-Kornalewicz. 

Nieoficjalnie wiadomo, że miłośnicy dolnośląskiego geoparku mają duże szansę na certyfikat UNESCO. Równie ważnym elementem będzie później utrzymanie standardów obsługi turystów. Eksperci z Paryża mają bowiem możliwość usunięcia z listy obiektów światowego dziedzictwa - jeśli wykryją jakieś nieprawidłowości.

Do tej pory na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO trafiły trzy dolnośląskie zabytki: Hala Stulecia oraz dwa Kościoły Pokoju - w Jaworze i Świdnicy.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.