Mateusz Morawiecki: "Z Dworca Świebodzkiego znów mogą odjeżdżać pociągi"

Beata Makowska, jk | Utworzono: 2019-06-28 11:29 | Zmodyfikowano: 2019-06-28 11:33
A|A|A

fot. RW

Z jednego z najpiękniejszych dworców kolejowych w naszym regionie mają znów odjeżdżać pociągi co, jak przekonywał premier, ma poprawić komunikację i na Dolnym Śląsku, i w całym kraju.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, marszałek województwa Cezary Przybylski i przedstawiciel PKP podpisali dziś list intencyjny ws. opracowania wstępnego studium wykonalności dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego. - Przywrócenie ruchu kolejowego na Świebodzkim jest tego ważnym elementem - uważa Mateusz Morawiecki: 

- Jestem świadomy tego, że transport, logistyka, komunikacja to krwioobieg życia gospodarczego kraju i poprawa jakości życia mieszkańców - dodał premier:

Jak mówił, pieniądze dla kolei pochodzą zarówno z funduszy unijnych jak i z budżetu państwa. - To ogromne miliardy złotych. Łącznie jest teraz 67 mld zł na kolejne kilka lat - powiedział. Dodał, że część inwestycji kolejowych "jest już rozpędzonych", a one przyspieszą jazdę pociągów po szlakach kolejowych.

Premier przypomniał, że w czerwcu przywrócono po wielu latach komunikację kolejową z Lubinem – drugim co do wielkości dużym miastem w Polsce, które nie miało połączenia kolejowego. Podpisano też umowę na modernizację linii kolejowej z Wrocławia do Świdnicy.

Po krótkim spotkaniu przed dworcem na pl. Orląt Lwowskich, premier i towarzyszący mu urzędnicy zwiedzili Kolejkowo - miniaturowe miasteczko-makietę, które mieści się w budynku dworca.

ZOBACZ TEŻ: Kolejkowo na Dworcu Świebodzkim rozbudowuje się [FILMY, ZDJĘCIA]

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Smiechowe
2019-07-09 17:44:40
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 5
Tak pięknie klamczuszyc potrafi nie kto inny tylko on nasz Premier Morawiecki. Ciekawe co nowego wymyśla aby zdobyć kolejnych darmozjadów pinćet plus pół litra!
~Miko
2019-07-06 23:17:53
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: 21
PiS oraz jego wyborcy masowo okradają ciężko pracujących obywateli na rzecz nierobów. Jak nazwać kogoś kto sprzedaje siebie i los przyszłych pokoleń, które będą to spłacały, za 500zł miesięcznie? Nie obrażajmy prostytutek bo miesięcznie biorą znacznie więcej. Należy zmniejszyć obciążenia fiskalne pracodawców, przyznawać rodzicom ulgi podatkowe i budować przedszkola, bo to jest motywacja do pracy. Nie ma nic bardziej demoralizującego niż dawanie ludziom pieniędzy.
~Mieszkankawroclawia
2019-07-06 13:03:01
z adresu IP: (81.15.xxx.xxx)
Ocena: -4
A co z szaberplacem? Gdzie go przeniosą ??
~Jacek
2019-07-05 23:28:23
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -21
POpukajcie sie w czoło.Wasze wyPOciny nudza. Jeśtem za likwidacja szaber placu a POWSTANIEM I NAPRAWA ORAZ RENOWACJA DWORCA SWIEBODZKIEGO. BRAWO PiS! ! Brawo Pan MORAWIECKI
~Kinga
2019-07-03 18:11:41
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 2
Uwierzę jak zobaczę. Nie jedno już obiecał i g....z tego.
~Emerich
2019-07-02 22:41:39
z adresu IP: (77.112.xxx.xxx)
Ocena: 4
Ja Ja trzeba remont musi być nach Deutschland duzo duzo bogatych z ziemi wykopać,bedzie gut geszeft duzo duzo szekli wy dostać 10 000 000 000 a my wziosc za to 330 000 000 000 ha ha wiec Banhofy muszo być extra remonty.....I tak właśnie powstaje program wykopalisk,mydlenie remontami,13kami i 500+ hern Morawiecki to gut goj,robi dobra robota..........piłuje drzewo Polska. zatajone-bogactwa-naturalne-polski-ropa-i-gaz
~Bobi
2019-06-30 22:04:44
z adresu IP: (84.81.xxx.xxx)
Ocena: -7
Jak zawsze a po co a na co, co za ludzie a może inni też chcą mieć normalne warunki dojazdu do Wrocławia, myślicie tylko o sobie wstyd to czytać co piszecie
~////
2019-06-29 11:46:55
z adresu IP: (213.238.xxx.xxx)
Ocena: 11
mateuszek kłamczuszek rzucił hasełko , a to tylko list intencyjny skrojony tylko pod wybory . pierwotna funkcja dworca czyli dowóz ludzi z okolic do centrum wrocławia jest bardzo na miejscu , ale to już za niemca wymyślili . może to być krańcowy dworzec jak najbardziej bo pociągi jeżdżą w tył i przód co nie jest problemem i tylko małe szynobusy - przyjechał postał 10-15 i odjechał . ten dworzec ma służyć tylko jako dowóz ludzi do pracy i to z okolic góra 100km , a dalej przesiadki na MPK w dowolne miejsca . jedyne tylko pytanko czy PiSiokolesie z PKP odpuszczą wielki biznes , który trwa już jedno pokolenie .
~Blisko
2019-06-29 09:52:31
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: -9
Miała by to sens gdyby pociągi znowu dojeżdżały chociaż do placu WOLNOSCI, i tam zrobić węzły przesiadkowe tuz przy przystanku Zamkowa i Renoma.
~Ala
2019-06-29 08:41:12
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 4
Słowniki, słowniki, słowniki....ortograficzne czytajcie szanowni Redaktorzy! KRWIOBIEG!!! a nie krwioobieg????
~Miko
2019-06-29 02:12:25
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: 14
PiS i jego wyborcy masowo okradają ciężko pracujących obywateli na rzecz nierobów. Jak nazwać kogoś kto sprzedaje siebie i los przyszłych pokoleń, które będą to spłacały, za 500zł miesięcznie? Nie obrażajmy prostytutek bo miesięcznie biorą znacznie więcej. Należy zmniejszyć obciążenia fiskalne pracodawców, przyznawać rodzicom ulgi podatkowe i budować przedszkola, bo to jest motywacja do pracy. Nie ma nic bardziej demoralizującego niż dawanie ludziom pieniędzy.
~Miko
2019-06-29 02:11:04
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: 12
Ocena: 114 PiS i jego wyborcy masowo okradają ciężko pracujących obywateli na rzecz nierobów. Jak nazwać kogoś kto sprzedaje siebie i los przyszłych pokoleń, które będą to spłacały, za 500zł miesięcznie? Nie obrażajmy prostytutek bo miesięcznie biorą znacznie więcej. Należy zmniejszyć obciążenia fiskalne pracodawców, przyznawać rodzicom ulgi podatkowe i budować przedszkola, bo to jest motywacja do pracy. Nie ma nic bardziej demoralizującego niż dawanie ludziom pieniędzy.
~emu
2019-06-29 00:30:36
z adresu IP: (46.148.xxx.xxx)
Ocena: 11
"Z Dworca Świebodzkiego znów mogą odjeżdżać pociągi" - tylko po co??? Nie pełniłby on żadnej funkcji przesiadkowej, chyba, że ktoś z Kątów Wrocławskich chciałby pojechać do Środy Śl. Dawno to było temu, kiedy przyjeżdżając "z Polski" na Główny trzeba była zasuwać albo czekac na tramwaj 0, żeby przesiąść się na Świebodzkim na pociąg w stronę JG albo Węglińca. Nie było to fajne, zwłaszcza zimą lub w deszcz. A może Jego Premierowskiej Mości chodziło o pociągi Deutsche Bahn kursujące via Liegnitz albo Hirschberg.
~Stop ludzkiej głupocie!
2019-06-28 21:01:10
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 33
Weźcie sobie wszyscy na wstrzymanie, pociągi wam dadzą chyba te przyspieszone z Pierdziszowic do Dupaszczyna. Ja chcę się dowiedzieć, kiedy Pis obniży vat, kiedy pis przestanie mnie karać za to, że pracuję, kiedy Pis podniesie kwotę wolną od podatku, kiedy Pis uwolni mnie od składek na umierającą służbę zdrowia itd., bo Peło to takie złe ludzie i też tego nie zrobili i jeszcze vat dźwignęli w górę! Ludzie, to są nasze prawdziwe problemy, nie jakaś fatamorgana o dworcach kolejowych. Mam to w dupie czy tam pojedzie parowóz czy nie! Jak będę bogatym obywatelem porządnego kraju, to sobie samolotem polecę tam gdzie będę potrzebował. PiS, PO jedno zło!
~Kazimierz57
2019-06-28 20:49:03
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 13
Jeździło się pociągami, oj, jeździło. Z Piły, Szczecina, z Poznana...I ta chęć ABY DO WROCŁAWIA !! Ścisk-wagonowy smród i pot każdego kto tylko wsiadł!! Ale radocha że się jedzie !! Wpadamy na GŁÓWNYM i zerkamy na rozkład jazdy, każdy na swój kierunek.....I GAZ DO DECHY!!.....NA ŚWIEBODZKI.......JEST SZANSA DOJAZDU DO DOMU!! Wspominam tamte czasy z sentymentem, jazdę w toalecie, między wagonami, ....Bo się chciało dojechać...
~Andrzej Sabilski
2019-06-28 19:34:40
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: 5
Czemu Lwówek Ślunski znowu robi wiochę w komentarzach? Na furmakę ze szwagrem i na targ koński do Marczowa z sołtysem jechać. Puciongu nie będzie.
~Ryszard Henryk
2019-06-28 18:47:41
z adresu IP: (87.99.xxx.xxx)
Ocena: 16
Picu, picu mój dziedzicu. Nie wierzę. Jestem emerytem kolejowym. Widziałem jak rozwalano Dworzec Świebodzki, bo rodzina jednego z ówczesnych notabli Dolnośląskiej DOKP chciała tak zrobić wielkie targowisko i wielki biznes. Mieszkałem dawno temu w budynku Dworca Świebodzkiego, widziałem pociągi z Jeleniej Góry, Ścinawy, Legnicy i Rudnej Gwizdanów. Niestety to juz historia. Najbardziej dziwne jest to, że mówi się o uruchomieniu Dworca Świebodzkiego na nowo, ale nikt nie mówi o winnych tego skandalu z zamknięciem Dworca i przeznaczeniu go na "szaberplac". Ci winni tych dokonań, jeszcze żyją (choć nie wszyscy) i maja się zupełnie dobrze. Typowa polska bezkarność za swoje czyny. !!! Gratuluję premierowi RP wspaniałego pomysłu, może mu się uda, ale nie nie wydaje mi się. To chyba jest kiełbaska wyborcza ?
~Stop ludzkiej głupocie!
2019-06-28 18:12:39
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 26
O Boże, ręce opadają jak czytam te wypowiedzi, "super", "ekstra" pan premier cudotwórca, a motłoch dalej wierzy w POPiS...
~Metro66
2019-06-28 18:09:17
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: -3
Dworzec najbliżej Rynku .Bezpośrednio przy placun1 Maja .Świetna sprawa .Brama na Sudety .
~Antyrząd
2019-06-28 17:50:25
z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Ocena: 17
Nie trzeba nam pociągu! Zróbcie coś wreszcie dla ludzi pracujących w tym kraju!!!! Zwiększyć kwotę.wolna od podatku! I przestać tak okradać z pensji legalnie pracującego Polaka!
~Renegat
2019-06-28 17:35:10
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -1
Najpierw trzeba zlikwidować jarmark, co niedziela młyn, w całym mieście spokój tylko tam nie da się przejechać
~Paweł
2019-06-28 17:11:53
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 8
Przyjechał, pogadał, odjechał. A my - jak niedziela to, tylko Świebodzki, Świebodzki! :D
~Joł.
2019-06-28 16:06:12
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 8
Czy tak powiedział - Premier przypomniał, że w czerwcu przywrócono po wielu latach komunikację kolejową z Lubinem – drugim co do wielkości dużym miastem w Polsce.
~amen
2019-06-28 16:03:30
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 10
Morawiecki puknij sie w czolo,albo w ten pusty leb .Po co komu dworzec swiebocki.Obok swiebockiego mialy powstac mieszkania! Teraz dalsze pomysly pod publike ,a stare obietnice ida w zapomnienie-CO?????????????????? Stocznia w Szczecinie tez juz buduje statki. Ogarnij sie czlowieku bo jezdzisz po kraju i ferment siejesz i TYLK GLUPCY CIE SLUCHAJA!!!
~Brawo
2019-06-28 15:16:50
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -20
Już dawno ten dworzec kolejowy powinien działać. Brawo Panie Premierze utrzeć kinole tym platformersom co tylko kradną i trzymają z pedałemi.
~la2010
2019-06-28 15:13:38
z adresu IP: (80.49.xxx.xxx)
Ocena: 11
Przecież to jest tzw. dworzec czołowy. Jego zdolność przepustowa jest żadna. To zaczyna przypominać wsie potiomkinowskie.
~zaq
2019-06-28 15:10:18
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 12
pokazać ilu było klakierów
~Tomek
2019-06-28 15:09:43
z adresu IP: (77.115.xxx.xxx)
Ocena: 15
Rok temu z kolei 'rzondowa' propaganda donosiła o wybudowaniu mieszkań+& przy Dworcu Świebodzkim? Gdzie są te mieszkania? Coś przeoczyłem ?? Archiwalny artykuł znajdziecie poniżej, na stronie PRW.
~Seb
2019-06-28 15:00:06
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 9
Przed ostatnimi wyborami miał jeździć do Złotoryja i na razie nic się nie dzieje w wspomnieniach został Karpacz, Świeradów, Lądek Zdrój czy Stronie Śląskie. Czar wyborczych obietnic....
~szczepin
2019-06-28 14:53:00
z adresu IP: (155.133.xxx.xxx)
Ocena: 5
To nie ma sensu, jeżeli to nie będą nowe pociągi miejskie. Kierowanie na Świebodzki tych które są zniszczy przesiadki we Wrocławiu. Jeśli Świebodzki - to tylko z tunelem pod Rynkiem na Sołtysowice.
~fan
2019-06-28 14:22:19
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 12
matousekklamczuszek [prtzyjechal znowu obiecywac gruszki na wierzbie...to ze Swiebodzki wraca...wiadomo od dawna..prosze za tydziien przyjechac otworzyc nowy odcinek A8..Wroclaw poludnie...Wrocław polnoc...dzialajacy od kilku lat:D:D::D
~Stanisław Bekisz
2019-06-28 14:19:15
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 9
A gdzie ja kupię kalesony za 5 zł sztuka?
~kampania wyborcza
2019-06-28 14:06:01
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 9
Czas rozpocząć - Mateusz Morawiecki - premier, kandydat na posła z Wrocławia...Ech, nie brzmi to dumnie:-(
~obserwator48
2019-06-28 14:02:27
z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Ocena: 17
30 lat niszczenia wszystkiego co polskie /banki,dworce ,zamykanie linii kolejowych ,zakłady pracy.cukrownie,cementownie ,szpitale itd/ dzisiaj trąbią o wielkim sukcesie jak otworzą dworzec,który sami zamknęli.
~Grzegorz
2019-06-28 13:58:08
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 8
Pożyjemy, zobaczymy. Teraz kampania.
~rrr
2019-06-28 13:56:50
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -7
popieram ten pomysł, odciążyć dworzec główny z lokalnych połączeń, wykorzystać ten piękny obiekt na cele jaki był przeznaczony a bazar musi znależć nową lokalizację może rozbudowa w stylu lokalnej rodzimej galerii?
~Breslauer49
2019-06-28 13:47:27
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: 1
W pełni popieram Alę. To jeden z najładniejszych dworców w Europie. Śmierdzący bazar niedzielny precz na Stadion Miejski.
~Kowal
2019-06-28 13:40:30
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 7
Dworzec Świebodzki to stacja doczołowa, co znaczy żeby odjechać w innym kierunku trzeba zmienić lokomotywę. Dlatego przestał być używany. Propozycja MM jest zatem bardzo nowoczesna.
~Koji12
2019-06-28 13:28:11
z adresu IP: (83.15.xxx.xxx)
Ocena: 14
Do premiera pasuje doskonale slogan z widocznej reklamy - i ... nie przypadkiem się tu wmontowałem. Ostatnio przed wyborami budował most przez Odrę w Cigacicach.
~Ala
2019-06-28 13:24:46
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -7
A ja się cieszę, że przywrócone będzie życie jednemu z najpiękniejszych dworców Polski, jeśli nie Europy! Nie mieszkam we Wrocławiu od lat, ale gdy przyjechałam i zobaczyłam ten obleśny bazar tuż za nim, to odebrałam to jakbym zobaczyła katedrę tonącą w odchodach... Jak można było do tego dopuścić! Rozumiem potrzebę istnienia bazaru..Miasto ma wystarczająco miejsca na urządzenie bazaru z prawdziwego zdarzenia. Dlaczego urządzono go na zabytkowym obiekcie - tego już nie pojmuję!
~Wkurzony na motłoch.
2019-06-28 13:21:37
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 64
Mam nadzieję, że Świebodzki nie zardzewieje, tak jak stępka pod prom w stoczni...
~ktoś
2019-06-28 13:20:14
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 106
Ten kłamca wszystko powie ,aby pogadać sobie . Do koryta w Warszawie -odmaszerować...
~wrocławianin
2019-06-28 13:09:49
z adresu IP: (91.236.xxx.xxx)
Ocena: 110
A ten znów pi....li jak potłuczony. Paranoja.
~Jacek
2019-06-28 13:07:11
z adresu IP: (80.187.xxx.xxx)
Ocena: 110
Kto go tu zaprosił, wystarczy, że pokazuje lisie oczy w tvp, warszawce i na wschod od Wisły
~Polak
2019-06-28 12:57:30
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 2
Mam nadzieję, że mimo wszystko bazar nie zniknie. Może go przeniosą? Wielu niezamożnych ludzi robi tam duże zakupy, a wielu lokalnych kupców i producentów może sprzedać produkty. Podnajem sklepu w galerii jest dobry dla wielkich firm, a nie dla wiejskiego rymarza czy krawca.
~Baba Jaga
2019-06-28 12:36:59
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: -31
Ciekawe ze wlodarze Wrocławia maja w nosie ze taki obiekt marnuje sie na bazary i inne działalności a premier sie zainteresowal?Nikt go nie uswiadomil ze jak po zakupy to tylko w niedziele bazar czynny?????
~Zonk
2019-06-28 12:22:22
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 10
Bo to takie nowoczesne pociągi, które jeżdżą off road.
~grzegorz
2019-06-28 12:07:16
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 8
ahahahahahaahahahahahahahahaaaa !
~******
2019-06-28 12:06:45
z adresu IP: (194.54.xxx.xxx)
Ocena: 7
Ten dworzec działa od dawna powinien to zuważyć po zwiedzeniu Kolejkowa.
~breslauer
2019-06-28 11:58:54
z adresu IP: (131.228.xxx.xxx)
Ocena: 12
Ciekawe czy to na stałe odetnie Góralską od Zdrowej... A olewani przez PKP wrocławianie przez następne 100 lat będą przebijać się przez korki przy FATcie i na placu Legionów.
~dr Kaftan
2019-06-28 11:57:22
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 4
Do Warszawy ma Marsz Niepodległości ;p