Nowa książka Joanny Lamparskiej, Narodowe Czytanie oraz Rockefellerowie z Marksem z wydawnictwa Ossolineum [WIDEO]

Jacek Antczak | Utworzono: 2019-09-07 11:12 | Zmodyfikowano: 2019-09-07 11:17
A|A|A

Dariusz Sośnicki w studiu RWK

Wiosna 1945 roku. Trzecia Rzesza dogorywa. Uciekający z Auschwitz Anioł Śmierci, doktor Mengele, krąży wzdłuż obecnej polsko-czeskiej granicy, przeprowadzając selekcje w kobiecych obozach należących do Gross-Rosen. Dociera do Sieniawki, małej miejscowości położonej na Dolnym Śląsku. Rok 2018. Joanna Lamparska wpada na trop tajemniczego laboratorium medycznego z czasów II wojny światowej i rozpoczyna śledztwo. Długie, mroczne tunele, laboratoryjne stoły, zapomniane zapiski i postrzępione relacje prowadzą do przerażającej tajemnicy, która pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. W ostatniej audycji DAB+ Literatura porozmawialiśmy o piekle stworzonym na dolnośląskiej ziemi, o całym "Imperium małych piekieł", czyli o najnowszej książce wrocławskiej reporterki Joanny Lamparskiej.

W programie zapowiadaliśmy też zbliżające się Narodowe Czytanie we Wrocławiu, oczywiście czytając fragmenty naszych arcydzieł. Wraz z Agatą Skowrońską, aktorką wrocławskiego Teatru Polskiego zapraszaliśmy słuchaczy na dziedziniec Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, gdzie w sobotę, 7 września będzie można nie tylko uczestniczyć w czytaniu ale także... zobaczyć rękopis noweli Stefana Żeromskiego "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" i pokaz sceniczny jednego opowiadań tegorocznego Narodowego Czytania..

Naszym ostatnim gościem był Dariusz Sośnicki, redaktor naczelny wydawnictwa Ossolineum, które na jesień zapowiada cały zestaw premier (w tym najnowszą Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej Michała Piepiórki), a z jubileuszu 100-lecia słynnej serii "Biblioteki Narodowej" opublikuje w formie e-booków największe arcydzieła polskiej literatury we kanonicznych opracowaniach, m.in. "Lalkę" Prusa, "Treny" Jana Kochanowskiego, "Wybór prozy" Bruno Schulza czy Wybór poezji Bolesława Leśmiana. W wersji książkowej ukażą się nowe książki, m.in. "Cztery dramaty" Cypriana Norwida w opracowaniu Kazimierza Brauna i Archiwum Ringelbluma przygotowane przez Martę Janczewską i Jacka Leociaka.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama