Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu [RELACJA LIVE]

Malwina Gadawa, Bartosz Szarafin, Gabriela Stefanowicz, BT, PAP | Utworzono: 2019-10-14 05:00 | Zmodyfikowano: 2019-10-14 05:23
A|A|A

fot. Twitter Prawo i Sprawiedliwość

Tak wczoraj relacjonowaliśmy wyniki wyborów. Co zmieniło się dziś?

20.34

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

SEJM 

Prawo i Sprawiedliwość - 43,59% głosów

Koalicja Obywatelska - 27,40%

Sojusz Lewicy Demokratycznej - 12,56%

Polskie Stronnictwo Ludowe - 8,55%

Konfederacja - 6,81%.

Oznacza to, że partia rządząca zdobyła 235 mandatów, Koalicja Obywatelska 134, Lewica 48, PSL z Kukiz 15 - 30, a Konfederacja 11 mandatów.

Kandydaci w niedzielnych wyborach popierani przez opozycję, zdobyli większość 51 mandatów w Senacie. 

Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w nadchodzącej kadencji parlamentarnej 49 senatorów. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli łącznie 43 mandaty w Senacie, kandydaci PSL - trzy mandaty, a kandydaci SLD - dwa. Trzy mandaty przypadły kandydatom niezależnym, kojarzonym jednak z opozycją.

Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 61,74 proc. To najwyższa frekwencja w ostatnich trzydziestu latach.

20:18

PKW: Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 61,74 proc.

19:50

Opozycja zdobyła większość w Senacie

Kandydaci w niedzielnych wyborach popierani przez opozycję zdobyli większość 51 mandatów w Senacie - wynika z danych okręgowych komisji wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w nadchodzącej kadencji parlamentarnej 49 senatorów.

W poniedziałek wieczorem rozstrzygnął się los wyborów okręgu senackim nr 64, gdzie o mandat walczyli: obecny senator PO Sławomir Rybicki (KO), prywatny przedsiębiorca i gdyński radny Marcin Bełbot (PiS) oraz startujący z własnego komitetu wyborczego kpt. żeglugi wielkiej Józef Franciszek Wójcik.

Ostatecznie to Rybicki zdobył mandat senacki (głosowało na niego 106,9 tys. wyborców, prawie dwa razy więcej niż na kandydata PiS).

W tej sytuacji w danych, które podały w poniedziałek okręgowe komisje wyborcze, wynika, że kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli łącznie 43 mandaty w Senacie, kandydaci PSL - trzy mandaty, a kandydaci SLD - dwa. Trzy mandaty przypadły kandydatom niezależnym, kojarzonym jednak z opozycją.

Wybory do Senatu wygrało ponadto 48 kandydatów, rekomendowanych przez PiS. Ponadto mandat w Olsztynie zdobyła wspierana przez Prawo i Sprawiedliwość senator niezależna Lidia Staroń.

18:40

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc - podała w poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza.

Jak poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, w niedzielnych wyborach do Sejmu na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano łącznie 18 470 710 ważnych głosów.

Na PiS zagłosowało 8 051 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 060 355 głosów, co stanowi 27,40 proc.

Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 319 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 578 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 256 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

18.24

PKW: teraz komisje okręgowe będą ustalać wyniki wyborów w okręgach; w poniedziałek około godz. 20 PKW planuje ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów do Sejmu i Senatu.

18.00

PKW: W wyborach do Sejmu: PiS - 43,59 proc.; KO - 27,40 proc.; SLD - 12,56 proc.; PSL - 8,55 proc.; Konfederacja - 6,81 proc.

17.40

Ważą się losy większości w Senacie.

PiS nie ma większości w Senacie - wynika z danych zebranych przez PAP. Kandydaci PiS i wspierani przez tę partię mogą łącznie liczyć na 49 mandatów, natomiast kandydaci komitetów opozycyjnych uzyskali łącznie 50 mandatów. Nieznany wciąż jest ostateczny wynik w jednym z okręgów słupskich, gdzie prowadzi Sławomir Rybicki (KO).

Z obliczeń wynika, że kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli łącznie 42 mandaty w Senacie, kandydaci PSL Koalicja Polska trzy mandaty, a kandydaci "Lewicy" dwa.

Trzy mandaty przypadły natomiast kandydatom niezależnym, ale kojarzonym z opozycją - chodzi o byłego prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego w Łodzi, prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza w jednym z okręgów w woj. lubuskim oraz byłego sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego w Koszalinie.

Z kolei jeden mandat w Olsztynie zdobyła niezależna senator Lidia Staroń, wspierana przez PiS. W sumie jednak PiS będzie w ten sposób dysponować tylko 49 mandatami.

Nieznany jest ostateczny wynik w okręgu nr 64 (obejmuje powiaty pucki i gdyński). Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie PKW po przeliczeniu głosów z 31 proc. obwodowych komisji wyborczych najlepszy wynik ma tu senator minionej kadencji Sławomir Rybicki (KO). Poparło go prawie 52 proc. głosujących – podała PKW na swojej stronie internetowej. Za nim, z poparciem niemal 36 proc. znalazł się prywatny przedsiębiorca i gdyński radny Marcin Bełbot (PiS).

Wybory do Senatu wygrało w sumie 48 kandydatów, rekomendowanych przez komitet wyborczy PiS. To: Rafał Ślusarz, Krzysztof Mróz i Dorota Czudowska w okręgach legnickich (siedziba OKW), Aleksander Szwed w Wałbrzychu, Józef Łyczak w okręgu toruńskim, Stanisław Gogacz, Grzegorz Czelej w okręgach lubelskich, Grzegorz Bierecki, Józef Zając i Jerzy Chróścikowski w okręgach chełmskich, Przemysław Błaszczyk, Maciej Łuczak i Michał Seweryński w okręgach sieradzkich, Wiesław Dobkowski i Rafał Ambrozik w okręgach piotrkowskim, Andrzej Pająk, Marek Pęk w okręgach krakowskich, Włodzimierz Biernacki i Kazimierz Wiatr w okręgach tarnowskich, Jan Hamerski i Wiktor Durlak w okręgach nowosądeckich, Marek Martynowski i Jan Maria Jackowski w okręgach płockich, Robert Mamątow, Maria Koc i Waldemar Kraska w okręgach siedleckich, Stanisłąw Karczewski i Wojciech Skurkiewicz w okręgach radomskich, Jerzy Czerwiński w Opolu, Janina Sagatowska, Zdzisław Pupa i Stanisław Ożóg w okręgach rzeszowskich, Alicja Zając i Mieczysław Golba w okręgach krośnieńskich, Marek Komorowski, Mariusz Gromko i Jacek Bogucki w białostockich, Ryszard Majer w okręgu częstochowskim, Ewa Gawęda, Wojciech Piecha, Dorota Tobiszewska i Tadeusz Kopeć w okręgach śląskich, Jacek Włosowicz i Jacek Rusiecki i Krzysztof Słoń w okręgach kieleckich, Bogusława Orzechowska w okręgu elbląskim, Małgorzata Kopiczko w Ełku i Margareta Budner w Koninie.

Z kolei kandydaci Koalicji Obywatelskiej wygrali w 42 okręgach. To: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (Wałbrzych), Bogdan Zdrojewski, Alicja Chybicka, Barbara Zdrojewska (wszyscy okręgi wrocławskie), Andrzej Kobiak, Krzysztof Brejza, Antoni Mężydło (wszyscy kujawsko-pomorskie), Jan Bury (Lublin), Robert Dowhan, Władysław Komarnicki (obaj lubuskie), Artur Dunin (Łódź), Jerzy Fedorowicz, Bogdan Klich (obaj okręgi krakowskie), Jolanta Hibner, Marek Borowski, Barbara Borys-Damięcka, Kazimierz Ujazdowski, Aleksander Pociej (wszyscy okręgi stołeczne), Danuta Jazłowiecka, Bieniamin Godyla (oboje opolskie), Kazimierz Kleina, Stanisław Lamczyk, Bogdan Borusewicz, Ryszard Świlski, Leszek Czarnobaj (wszyscy pomorskie), Zygmunt Frankiewicz, Halina Bieda, Beata Małecka-Libera, Joanna Sekuła, Agnieszka Gorgoń-Komor, Marek Plura (wszyscy okręgi śląskie), Jerzy Wcisła (Elbląg), Adam Szejnfeld, Jadwiga Rotnicka, Marcin Bosacki, Paweł Arndt, Wojciech Ziemniak, Ewa Matecka, Janusz Pęcherz (wszyscy okręgi wielkopolskie), Tomasz Grodzki, Magdalena Kochan, Janusz Gromek (wszyscy zachodniopomorskie).

Trzy mandaty senatorskie zdobyli kandydaci PSL-KP. To Ryszard Bober w kujawsko-pomorskim (Grudziądz), Michał Kamiński w mazowieckim (Pruszków) i Jan Filip Libicki w Wielkopolsce (Szamotuły).
W dwóch okręgach wygrali kandydaci "Lewicy" - w Częstochowie Wojciech Konieczny, a w Tychach Gabriela Morawska-Stanecka.

Senat ma inicjatywę ustawodawczą, może też odrzucać ustawy uchwalane przez Sejm. Sejm odrzuca poprawki Senatu bezwzględną większością głosów.

14.30

Senat/ Według danych PKW z 99,5 proc. obwodów: PiS 44,71 proc., KO - 35,46 proc.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało niedzielne wybory do Senatu z wynikiem 44,71 proc. głosów - wynika z danych PKW z 99,5 proc. obwodów. Drugi wynik osiągnęła Koalicja Obywatelska - 35,46 proc., trzeci - PSL - 5,74 proc.

Kandydatów SLD poparło 2,30 proc. głosujących, przedstawicieli Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy - 1,84 proc. głosujących; natomiast na reprezentantów Konfederacji Wolność i Niepodległość głos oddało 0,80 proc. wyborców. 

13:52

Senat/ PKW wyniki z 99,5 proc. obwodów: PiS - 44,71 proc.; KO - 35,46 proc.; PSL - 5,74 proc.

Sejm/Dane PKW z 99,49 proc. komisji wyborczych: PiS - 43,76 proc., KO - 27,24 proc. PiS w wyborach parlamentarnych uzyskało 43,76 proc., KO - 27,24 proc., SLD - 12,52 proc., PSL - 8,58 proc., a Konfederacja - 6,79 proc. - wynika z danych PKW z 99,49 proc. komisji wyborczych.

PKW na poniedziałkowej konferencji prasowej przekazała dane z 27 tys. 275 (na 27 tys. 415) obwodowych komisji wyborczych, co stanowi 99,49 proc.

Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz podał, że "brakuje danych ze 140 obwodowych komisji wyborczych, w tym z punktu widzenia pracy organów wyborczych, najtrudniejsze komisje - czterech komisji obwodowych z zagranicy - trzech z Wielkiej Brytanii i jednej z Niemiec".

Kozielewicz poinformował, że PiS zdobyło 8 mln 6 tys. 908 głosów, co stanowi 43,76 proc., KO - 4 mln 483 tys. 821 głosów - 27,24 proc., SLD - 2 mln 290 tys. 848 głosów - 12,52 proc., PSL - 1 mln 569 tys. 14 głosów - 8,58 proc., a Konfederacja - 1 mln 242 tys. 673 głosów - 6,79 proc.

12:41

Bazując na danych ze wszystkich komisji znamy wstępne wyniki wyborów dla okręgu legnicko-jeleniogórskiego. Gdyby o ostatecznym podziale mandatów nie decydowały progi wyborcze, ustalane w odniesieniu do głosów oddanych w całym kraju, 6 miejsc w Sejmie otrzymaliby kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, 3 - Koalicji Obywatelskiej, 2 - Lewicy Demokratycznej i jeden - PSL. Anna Zdych, szefowa legnickiej delegatury PKW przed chwilą ogłosiła oficjalne wyniki głosowania do Senatu w okręgu nr 3.

- Dorota Czudowska 86 312 głosów uzyskała, Tymoteusz Myrda 34 948 głosów i Elżbieta Stępień 63 682 głosy. To oznacza, że senatorem zostaje pani Dorota Czudowska, zgłoszona przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość.

Oficjalne wyniki podziału mandatów w Sejmie dla kandydatów z okręgu legnicki-jeleniogórskiego mogą być znane jeszcze dziś wieczorem.

12:28

- Skład rządu poznamy w ciągu dwóch, trzech tygodni - poinformował w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu przed siedzibą PiS w Warszawie przypomniał, że prezes PiS Jarosław Kaczyński w trakcie kampanii zapowiadał, że kandydatem na premiera będzie Mateusz Morawiecki.

Dopytywany, czy wicepremierem może zostać lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, odpowiedział, że to będzie rozstrzygane przez PiS "niedługo".

- Dajcie państwo czas prezydentowi, żeby desygnował kandydata na premiera - mówił Müller.

11:42

Kolejna porcja wyników zebranych przez Państwową Komisję Wyborczą nie doprowadziła do kolosalnych zmian pomiędzy kandydatami do senatu z Ziemi Wałbrzyskiej i Kłodzkiej.

W Wałbrzychu na prowadzeniu Agnieszka Kołacz Leszczyńska (KO) z wynikiem 49.77%, za nią Kamil Krzysztof Zieliński - 36.97% i Mirosław Lubiński - 13.26%.

W drugim okręgu senackim - spadła przewaga Aleksandra Szweda (PIS) - 43,48%, za nim Stanisław Jurcewicz (KO) - 40.68% i Patryk Hałaczkiewicz - 15.84%.

Dane pochodzą z 97% obwodów w okręgu Wałbrzyskim i 99% z Ziemi Kłodzkiej.

11:31

93,93% wyników do Senatu

PiS zdobył 45,22 proc. głosów w wyborach do Senatu, KO - 34,92 proc., PSL - 5,57 proc. - wynika z danych z 93,93 proc. obwodowych komisji wyborczych podanych na stronie PKW.

Według danych z 25750 na 27415 obwodowych komisji wyborczych (93,93 proc.) KW Prawo i Sprawiedliwości uzyskał 7 524 251 głosów, czyli 45,22 proc. ważnych głosów, KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni uzyskał 5 810 831, czyli 34,92 proc. głosów, a KW Polskie Stronnictwo Ludowe - 927 272, czyli 5,57 proc. głosów

KW Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał - 381 311 (2,29 proc.) głosów, KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy - 314 561 (1,89 proc.) a KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - 139 834 (0,84 proc.) głosów.

10:30

91% wyników do Sejmu

Z danych PKW z blisko 91 proc. obwodowych komisji wyborczych wynika, że PiS uzyskało - 44,57 proc., KO - 26,65 proc., SLD - 12,27 proc., PSL - 8,63 proc., a Konfederacja - 6,76 proc.

W poniedziałek zastępca przewodniczącego PKW sędzia Sylwester Marciniak podał na konferencji prasowej, że według danych z 24 881 (na 27 415) obwodowych komisji wyborczych, czyli z blisko 91 proc. wynika, że PiS uzyskało 7 mln 231 tys. 513 głosów, co stanowi 44,57 proc., KO - 4 mln 324 tys. 236 głosów - 26,65 proc., SLD - 1 mln 991 tys. 221 głosów - 12,27 proc., PSL - 1 mln 401 tys. 124 głosów - 8,63 proc., Konfederacja - 1 mln 96 tys. 744 głosów - 6,76 proc.

10:25

Zdrojewski prowadzi w okręgu 6

Z danych z 87,65 proc. komisji obwodowych w senackim okręgu wyborczym nr 6 w woj. dolnośląskim wynika, że b. europoseł i b. prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski (KO) zdobył 44,61 proc. głosów.

Drugi wynik uzyskał obecny senator i b. wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski (PiS) – 42,49 proc.

Opublikowane przez PKW dane pochodzą z 369 na 421 obwodowych komisji wyborczych (87,65 proc.) w okręgu senackim nr 6 w woj. dolnośląskim. Okręg nr 6 to tzw. wrocławski obwarzanek, obejmujący powiaty: górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski.

Według dotychczasowych danych najwyższy wynik uzyskał były europoseł i b. prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski (KO) – 110 446 głosów (44,61 proc.). Kandydat Prawa i Sprawiedliwości, obecny senator i b. wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski zdobył 105 192 głosy (42,49 proc.). Trzeci wynik uzyskał radny wojewódzki Dariusz Stasiak startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni i Samorządowcy – 31 931 głosów (12,90 proc.)

10:23

Wiele wskazuje na to, że Agnieszka Kołacz Leszczyńska z Koalicji Obywatelskiej zostanie senatorem ziemi wałbrzyskiej w parlamencie najbliższej kadencji. Parlamentarzystka konkurowała w swoim okręgu z  niezależnym Mirosławem Lubińskim oraz kandydatem PiS, Kamilem Zielińskim. Kołacz Leszczyńska wspomina kampanię jako bardzo intensywną pracę:

W swoim programie kandydatka wskazywała przede wszystkim na pracę na rzecz seniorów i kobiet.

10:19

W okręgu wrocławskim policzono dotąd głosy z 81 proc. komisji. Tu także prowadzi PiS (36,07 proc), przed Koalicją Obywatelską (31,52 proc.) i Lewicą (15,10 proc.). Konfederacja ma 7,52 proc., a PSL - 6,54 proc. Są już pierwsze głosy w Koalicji Obywatelskiej, które nie są zadowolone z takiego obrotu sytuacji. Wyniki wyborów komentuje posłanka Joanna Augustynowska, która najprawdopodobniej nie wywalczy ponownie mandatu.

Jeżeli wyniki utrzymają się na tym poziomie, to prawdopodobnie PiS i KO będą miały po pięć mandatów, Lewica dwa oraz PSL i Konfederacja po jednym.

10:15

PKW z blisko 91 proc. komisji wyborczych: PiS - 44,57 proc., KO - 26,65 proc., SLD - 12,27 proc., PSL - 8,63 proc., Konfederacja - 6,76 proc.

9:10

Dane z 62,65 proc. komisji wyborczych w okręgu wrocławskim

PiS zdobyło 36,07 proc. głosów w wyborach do Sejmu. Pozostałe komitety: KO – 31,52 proc., SLD – 15,10 proc., Konfederacja – 7,52 proc., PSL – 6,54 proc., Bezpartyjni i Samorządowcy - 3,25 proc.

Opublikowane przez PKW częściowe wyniki głosowania do Sejmu pochodzą z danych z 458 na 731 (62,65 proc.) obwodowych komisji wyborczych w okręgu wrocławskim.

Według danych PKW, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość zdobył 135 326 głosów, co daje mu 36,07 proc. poparcia. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni 118 261 (31,52 proc.), SLD 56 669 (15,10 proc.), Konfederacja 28 223 (7,52 proc.), a PSL 24 535 (6,54 proc.). KWW Bezpartyjni i Samorządowcy zajął ostatnie miejsce z wynikiem 3,25 proc. poparcia (12 203 głosów).
Okręg nr 3 obejmuje Wrocław oraz powiaty: górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski i wrocławski.

8:33

O 4% zmniejszyła się różnica pomiędzy PIS, a Koalicją Obywatelską w wyborach do sejmu w Okręgu Wałbrzyskim. Prawo i Sprawiedliwość ma 43,45% głosów, Koalicja Obywatelska 29,28%, (SLD 11,47%,  PSL 7,93%, Konfederacja 5,64%, a bezpartyjni 2,21%.)

A jak wygląda walka o mandaty w sejmie? 

Michał Dworczyk poprawił wynik z poprzednich wyborów. Ma blisko 29 tysięcy głosów. To o 4 tysiące więcej niż 4 lata temu. Za nim plasuje się Ireneusz Zyska (6690 głosów) i Marcin Gwóźdź (5496 głosów). W Koalicji Obywatelskiej w czołówce Tomasz Siemoniak 20 tysięcy głosów, to ponad 10,5 tysiąca mniej niż w poprzednich wyborach. Za nim Monika Wielichowska (7377 głosów) i Katarzyna Izabela Mrzygłocka (5800 głosów). W SLD bez zmian prowadzi Marek Dyduch (7081 głosów), za nim Mariusz Kotarba (2772 głosów), w PSL Paweł Ganczarz (4742 głosów).

Dane cząstkowe pochodzą z 60% obwodowych komisji wyborczych Okręgu Wałbrzyskiego.

8:20

Mamy najnowsze wyniki z Ziemi Wałbrzyskiej i Kłodzkiej. W wyborach do senatu na razie bez zmian.

Najnowsze wyniki z godziny 7.30 potwierdzają prowadzenie Agnieszki Kołacz Leszczyńskiej w Wałbrzychu i Aleksandra Szweda na Ziemi Kłodzkiej w walce o mandaty senatorskie. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej uzyskała 47% głosów, drugi za nią Kamil Zieliński z PIS ma wynik 40,2%.

Na Ziemi Kłodzkiej - Aleksander Szwed ma 46,6%, a za nim Stanisław Jurcewicz z Koalicji z wynikiem 39,4%.

Wyniki podane przez PKW pochodzą z 60% komisji w pierwszym senackim okręgu Wałbrzyskim i 54,6% w drugim okręgu senackim na Ziemi Kłodzkiej.

8:03

Dane PKW z 71,89 proc. komisji wyborczych: PiS - 45,81 proc., KO - 25,46 proc., SLD - 11,90 proc., PSL - 8,96 proc., Konfederacja - 6,71 proc. (PAP)

7:51

Sejm według danych z PKW z 42,22 proc. komisji wyborczych: PiS uzyskało 49,3 proc., KO - 22,27 proc., SLD - 10,88 proc., PSL - 9,75 proc., Konfederacja - 6,62 proc.

7:35

Senat dane PKW z 42,26 proc. komisji wyborczych

PiS zdobył 49,41 proc. głosów w wyborach Senatu, KO - 29,81 proc., PSL - 5,49 proc. - wynika z danych z 42,26 proc. obwodowych komisji wyborczych podanych na stronie PKW. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.

Według danych z 11585 na 27415 obwodowych komisji wyborczych (42,26 proc.) KW Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 3 091 416, czyli 49,41 proc. ważnych głosów, KKW Koalicja Obywatelska PO.N IPL Zieloni uzyskał 1 865 113, czyli 29,81 proc. głosów, a KW Polskie Stronnictwo Ludowe - 343 451 tys., czyli 5,49 proc. głosów.

Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego. Więcej niż 1 proc. poparcia uzyskały: KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - 148 939 głosów, czyli 2,38 proc.; KWW Bezpartyjni i Samorządowcy - 116 666 głosów, czyli 1,86 proc. a KWW Rozwój Podkarpacia - 62 653 czyli 1 proc.

7:32

Do trzeciej w nocy sprawdzali wyniki głosowania do parlamentu kandydaci Koalicji Obywatelskiej w Wałbrzychu. Na razie optymistycznie wygląda liczba głosów oddanych na kandydatów do senatu, mówi posłanka minionej kadencji oraz kandydatka do obecnej, Katarzyna Mrzygłocka:

Katarzyna Mrzygłocka sama czeka jeszcze na ostateczne wyniki głosowania.

7:04

Kto będzie reprezentował region legnicki w Senacie? O tę funkcje ubiegają się trzy osoby: obecna senator Prawa i Sprawiedliwości Dorota Czudowska; obecna poseł Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Stępień, oraz radny sejmiku Tymoteusz Myrda - związany z Bezpartyjnymi i Samorządowcami. Posłanka KO była przed chwilą gościem legnickiego studia i przedstawiła dane z ponad 10 proc obwodowych komisji.

- Z informacji uzyskanych od mężów zaufania wynika, że prowadzi pani Czudowska. Wyniki - jakie by nie były - mają służyć Polsce i obywatelom i tego się trzymajmy.

Tymoteusz Myrda - w tym samym zestawieniu - uzyskał zaledwie dwudziestoprocentowe poparcie.

6:47

Znamy cząstkowe wyniki z 24% obwodowych komisji wyborczych w Okręgu Wałbrzyskim - na prowadzeniu Prawo i Sprawiedliwość. Na kogo w walce o sejmowy mandat oddali swe głosy wyborcy? 

Według danych na godzinę 6 - na prowadzeniu Michał Dworczyk, który otrzymał ponad 11 tysięcy głosów. Dla porównania - 4 lata temu uzyskał mandat mając 25 tysięcy gł. Tuż za nim Renata Surma i Ireneusz Zyska. W Koalicji Obywatelskiej na prowadzeniu Tomasz Siemoniak, który uzyskał blisko 7 tysięcy gł., a za nim Katarzyna Izabela Mrzygłocka i Monika Wielichowska. W SLD prowadzi Marek Dyduch ponad 2100 gł., a na drugim miejscu Mariusz Kotarba. W PSL najwięcej głosów ma Paweł Gancarz - ich liczba to ponad 1700.

Wg. danych z 23,2% komisji w Okręgu Wałbrzyskim do sejmu: PIS uzyskał 45,4%, Koalicja Obywatelska 27,3% , SLD 10,1%, PSL 9,5%, Konfederacja 5,3%, a Bezpartyjni samorządowcy 2,2%.

6:43

Sejm - dane PKW z 42,22 proc. komisji wyborczych

Dane PKW z 42,22 proc. komisji wyborczych: PiS - 49,3 proc., KO - 22,27, SLD - 10,88; PSL - 9,75; Konfederacja - 6,62.

PiS zdobył 49,3 proc. głosów w wyborach Sejmu; KO - 22,27 proc.; SLD - 10,88 proc.; PSL - 9,75 proc. a Konfederacja - 6,62 proc. - wynika z danych z 42,22 proc. obwodowych komisji wyborczych podanych na stronie PKW.

PKW opublikowała wyniki wyborów z 42,22 proc. obwodowych komisji wyborczych, w poniedziałek po godz. 6.

Według danych z 11575 na 27415 obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 3 115 570 głosów, co daje mu 49,3 proc. poparcia. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni zdobył 1 407 279 głosy - 22,27 proc. poparcia. Na kandydatów Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej zagłosowało 687 765 osób, co daje mu 10,88 proc. poparcia.

Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskał 616 171 i - tym samym - 9,75 proc. poparcia. Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość - 418 272 i 6,62 proc. poparcia.

Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

6:41

W okręgu nr 1 (Lenica) przeliczając wyniki z 37 proc. komisji wszystko wskazuje na to, że mandat senatora obroni Rafał Ślusarz z PiS, który jak na razie ma 43 proc. poparcia. Władysław Kozakiewicz ma 37 proc., a prezydent bolesławca Piotr Roman - 19 proc.

W drugim okręgu jak na razie prowadzi obecny senator Krzysztof Mróz z PiS (45 proc.) Jerzy Pokój z Koalicji Obywatelskiej ma 34 proc, a Kazimierz Klimek z Polskiej Lewicy 20 proc.

W okręgu nr 3 po przeliczeniu 44 proc. głosów wygrywa senator Dorota Czudowska z PIS (48 proc.), druga jest Elżbieta Stępień - Koalicja Obywatelska (34 proc.), a trzeci Tymoteusz Myrda (17 proc.)

W okręgu nr 4, po przeliczeniu 30 proc. głosów. wygrywa posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (45 proc.), na drugim miejscu jest Kamil Zieliński (40 proc.), a na trzecim Mirosław lubiński (14 proc.)

W okręgu nr 5 jak na razie prowadzi senator Aleksander Szwed z PiS (50 proc. ) Drugie miejsce ma Stanisław Jurcewicz z PIS (35 proc.), a trzecie Patryk Hałaczkiewicz (blisko 15 proc.)

6:33

Zacięta walka o fotel senatora toczy się również w Okręgach Wałbrzyskich. Czy kandydaci Platformy Obywatelskiej utrzymają mandat w Wałbrzychu, a PIS w Kłodzku? 

Agnieszka Kołacz Leszczyńska z Koalicji Obywatelskiej na prowadzeniu w walce o mandat Senatora Ziemi Wałbrzyskiej. Według danych z 30% obwodowych komisji Wyborczych - Kołacz Leszczyńska uzyskała 45,7% głosów. Drugi jest Kamil Krzysztof Zieliński z PIS z 40%, trzeci Mirosław Lubiński, który uzyskał 14,3%. Na Ziemi Kłodzkiej zebrano dane z 18% komisji - na prowadzeniu Aleksander Szwed z PIS - walczący o reelekcję na senatora. Uzyskał 50,4% drugi Stanisław Jurcewicz z Koalicji z wynikiem 35% i trzeci Patryk Damian Hałaczkiewicz z bezpartyjnych samorządowców ma 14,5%.

To jednak wciąż wyniki cząstkowe. W Wałbrzychu z 30% komisji, a na Ziemi Kłodzkiej z 18%.

6:30

Obremski bliżej mandatu senatora

W okręgu podwrocławskim, w tzw. obwarzanku po przeliczeniu głosów z 33 proc. komisji Jarosław Obremski może liczyć na blisko 46 proc., a Bogdan Zdrojewski na niecałe 41 proc. Dariusz Stasiak zaś ma wynik na poziomie 13 proc.

Inaczej sytuacja wygląda we Wrocławiu. Tu kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdeklasowali PiS. Po przeliczeniu blisko 45. proc głosów Barbara Zdrojewska ma prawie 65 proc. poparcia, a Sergiusz Kmiecik 35 proc. W drugim wrocławskim okręgu prof. Alicja Chybicka zdobywa blisko 69 proc. głosów, a Marcin Krzyżanowski 31 proc.

5:30 

Najbardziej zacięta walka - mandat senatora w tzw. obwarzanku. Obremski, a nie Zdrojewski z mandatem?

Wszystko wskazuje na to, że najbardziej zacięta walka w okręgu wrocławskim będzie o mandat senatora w tzw. obwarzanku, który skupia podwrocławskie powiaty. Tam startowali Jarosław Obremski (Prawo i Sprawiedliwość), Dariusz Stasiak (Bezpartyjni Samorządowcy) i Bogdan Zdrojewski (Koalicja Obywatelska). Z naszych, nieoficjalnych informacji wynika, że to Jarosław Obremski, a nie Bogdan Zdrojewski jest bliżej zdobycia mandatu. Owszem są okręgi, gdzie zdecydowanie wygrał Zdrojewski, np. Kobierzyce, ale w większej liczbie komisji to na senatora Jarosława Obremskiego miało zagłosować więcej osób. Jarosław Duda, szef Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku, jeżeli chodzi o wyniki wyborów do Senatu patrzy optymistycznie.

Pozytywnie do wyników wyborów jeszcze w piątek podchodził także marszałek Senatu z PiS Stanisław Karczewski.

W okręgu wrocławskim wybieramy w sumie trzech senatorów. Do tej pory byli nimi: Jarosław Duda, który w maju został europosłem oraz właśnie Jarosław Obremski i Barbara Zdrojewska.

5:25

Wybory w okręgu legnicko-jeleniogórskim przebiegał bardzo spokojnie. Nie zanotowano większych zakłóceń ciszy wyborczej. Do urn ruszyło o wiele więcej ludzi niż 4 lata temu. Wieczory wyborcze zorganizowały sztaby Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.

Krzysztof Mróz z PiS tak komentuje sondażowe wyniki:

Marzena Machałek, wiceminister edukacji, po ogłoszeniu wyników tak podsumowała minioną kampanię wyborczą.

Sztab wyborczy Koalicji Obywatelskiej liczy na głosy rodaków z zagranicy i maja nadzieje, że 16-punktowa przewaga PiS-u zmaleje. Zofia Czernow, kandydatka do sejmu była rozczarowana wynikiem

Przedstawiciele KO uważają, że opozycja powinna się zjednoczyć a dobry wynik Konfederacji pokazuje, że spora część Polaków ma inne priorytety niż dwie wiodące partie i na to trzeba zwrócić baczna uwagę.


5:20

Co z błędem komisji na Osobowicach?

Jeżeli chodzi o komisje nr 282 na Osobwicach, to tam wydano 92 niewłaściwe karty do głosowania do Senatu. Głosy te zostały uznane za nieważne. Głosowanie będzie można powtórzyć, jeżeli będzie wniesiony protest wyborczy, a różnica pomiędzy kandydatami będzie mniejsza niż 92 głosy.

5:15

Trwa liczenie głosów w wyborach parlamentarnych. Do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu przyjeżdżają kolejni przedstawiciele komisji. Dyrektor wrocławskiej delegatury Tomasz Szczepański informuje jak obecnie wygląda sytuacja.Dyrektor Tomasz Szczepański dodaje, że oficjalne wyniki w okręgu wrocławskim powinniśmy znać najpóźniej dziś wieczorem. Mieszkańcy Dolnego Śląska wybrali w niedzielnym głosowaniu 34 posłów i 8 senatorów, którzy będą ich reprezentować w Parlamencie.

5:10

W okręgu Wałbrzyskim do uzyskania jest 8 mandatów do sejmu i łącznie 2 do senatu. Postępy w pracach okręgowej komisji w Wałbrzychu podgląda Bartosz Szarafin.

A komisarz w Wałbrzychu obsługuje wybory w powiatach Wałbrzyskim, Świdnickim, Dzierżoniowskim, Ząbkowickim i Kłodzkim.

5:05

Wyniki sondażu wywołały niemałe emocje w legnickich sztabach wyborczych. W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości trwa świętowanie. Senator Dorota Czudowska walczyła o reelekcję z Tymoteuszem Myrdą z Bezpartyjnych i Samorządowców i Elżbietą Stępień z Koalicji Obywatelskiej. Senator Czudowska przyznaje, że wierzy w swój sukces.

- No gdybym nie wierzyła w swój sukces, nie startowałabym w tych wyborach. Natomiast no czekam na osąd wyborców w nadziei, że moja dotychczasowa praca dla Polski, dla okręgu znalazła uznanie w głosowaniu rodaków.

Prawo i Sprawiedliwość liczy nawet na 8 mandatów w okręgu legnicko-jeleniogórskim. Na ostateczne wyniki w sztabie czeka również Koalicja Obywatelska. Według danych sondażowych uzyskali 27,4% poparcia. Wszystkich najbardziej zaskoczyła jednak stosunkowo wysoka frekwencja.

5:00 Przewidywane wyniki wyborów bez zmian

Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 43,6 proc. głosów; Koalicja Obywatelska - 27,4 proc., SLD - 12,4 proc., PSL - 9,1 proc., Konfederacja - 6,4 proc. - wynika z sondażowych wyników late poll z godz. 3.50 w nocy, przygotowanych przez Ipsos. Wyniki nie zmieniły w stosunku do podanych w pierwszym late poll.

Frekwencja w wyborach ustalona na podstawie wyników z 90 proc. badanych lokali wyborczych wyniosła 61,1 procent. Sondaż Ipsos, został zrealizowany dla TVP, TVN i Polsat.

Wyniki late poll z godz. 3.50 są identyczne do wyników pierwszego late poll podanych o godz. 2 w nocy, kiedy dane obejmowały 50 proc. badanych lokali.

Według drugiego late poll Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 43,6 proc.; Koalicja Obywatelska - 27,4 proc.; SLD ma - 12,4 proc. poparcia, PSL - 9,1 proc. i Konfederacja - 6,4 proc.

Przy takich wynika podział mandatów kształtuje się następująco: PiS - 239 mandatów, KO - 131 mandatów, SLD - 46 mandatów, PSL - 30 mandatów, Konfederacja - 13 mandatów, inne komitety - 1. Większość zwykła w Sejmie wynosi 231 mandatów.

W porównaniu do sondażu Ipsos - exit poll, podanego o godz. 21 - wzrosło poparcie dla SLD z 11,9 proc. przewidywanych w exit poll do 12,4 proc. w late poll; słabszy wynik zanotowało PSL - spadek z 9,6 proc. na 9,1 proc.

Zmiana wyniku SLD spowodowała wzrost przewidywanych mandatów w Sejmie dla tego komitetu z 43 w exit poll do 46 mandatów w late poll. Jeden mandat zyskała KO - wzrost z 130 mandatów w exit poll na 131 mandatów w late poll. PSL notuje spadek o cztery mandaty - z 34 mandatów spadek na 30. PiS i Konfederacja zachowały tę samą liczbę mandatów (odpowiednio 239 i 13).

Wyniki exit poll podano w niedzielę, po zamknięciu lokali wyborczych o godz. 21. W exit poll wyniki przedstawiały się następująco: PiS - 43,6 proc.; KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc. PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc. Wyniki mandatowe w exit poll wyglądały następująco: PiS - 239 mandatów, KO - 130, SLD - 43, PSL 34, Konfederacja - 13; inne komitety - 1.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Andrzej
2019-10-14 12:48:33
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -16
Gratulacje dla pani Mirosławy że pokonała tego j.... Schetyna
Reklama