Znamy zwycięzcę Nagrody Angelus 2019

Grzegorz Chojnowski, GN | Utworzono: 2019-10-19 21:32 | Zmodyfikowano: 2019-10-20 01:10
A|A|A

Po raz 14. przyznano we Wrocławiu Angelusa, nagrodę literacką dla pisarzy z państw Europy Środkowej oraz tłumaczy. Tym razem uznanie jurorów zdobył Bułgar Georgi Gospodinow, autor książki 'Fizyka smutku', w tłumaczeniu Magdaleny Pytlak.

Nagrodzoną powieść opublikowało Wydawnictwo Literackie. Fundowany przez Prezydenta Wrocławia laur oznacza oprócz statuetek także 150 tys. zł dla autora i 20 tysięcy dla tłumacza zwycięskiej książki.Gospodinow jest we Wrocławiu po raz drugi, wcześniej przyjechał tu na zaproszenie Olgi Tokarczuk, której Nobel bardzo go ucieszył.

Olga Tokarczuk tak napisała o powieści bułgarskiego pisarza: „Polski czytelnik dostaje wreszcie tę świetną książkę, która należy już do kanonu współczesnej prozy europejskiej. Przejmujące studium mitu, który dzieje się zawsze i wszędzie". Olgę Tokarczuk i Georgiego Gospodinowa łączy jeszcze... opera. Noblistka napisała libretto na podstawie swojej powieści 'Anna Inn w grobowcach świata' po obejrzeniu w Teatrze Wielkim w Poznaniu 'Space opery' z librettem Gospodinowa. Muzykę do obu skomponował Aleksander Nowak. 

Honorową Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej, przyznawaną w głosowaniu czytelników, zdobył w tym roku Jurij Wynnyczuk, ukraiński pisarz, za powieść 'Tango śmierci' (przekład Bohdana Zadury), opublikowaną przez Kolegium Europy Wschodniej.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama