Ścieki zalały potoki w Karkonoszach. Schroniskom grozi zamknięcie

Piotr Słowiński, d | Utworzono: 2019-12-04 08:50 | Zmodyfikowano: 2019-12-04 08:50
A|A|A

(fot. Piotr Słowiński)

Sytuacja analogiczna była w roku ubiegłym. Kiedy decyzja stanie się prawomocna będzie oznaczała wzrost opłat za korzystanie ze środowiska, a jeśli nie będzie reakcji, zamknięcie oczyszczalni, co oznaczałoby wyłączenie z eksploatacji schroniska na Szrenicy i schroniska Na Hali Szrenickiej.

Jak mówi Anna Tarka z Wód Polskich, decyzja dyrektora zarządu zlewni w Lwówku Śląskim zostanie wydana w najbliższych dniach:

- Spółka Sudeckie Schroniska i Hotele PTTK będzie się odwoływać od decyzji - mówi prezes Grzegorz Błaszczyk:

Badania prowadzone w Karkonoszach przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykazały, że właściwie wszystkie potoki przepływające w okolicach schronisk są zatrute bakteriami typu kałowego. Istniejące przy schroniskach oczyszczalnie ścieków nie są w stanie oczyścić produkowanych tam ścieków.

Sanepid nakazał zamknięcie schroniska w Karkonoszach. Obiekt nadal działa

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~góral sudecki
2019-12-18 12:49:16
z adresu IP: (165.231.xxx.xxx)
Ocena: 9
Zakazać wjazdu w Karkonosze brudasom z Wrocławia i od razu ścieków będzie o 90% mniej. Zawsze największy syf zostaje w górach po tzw. niedzielnych turystach po każdym długim weekendzie.
~andy
2019-12-14 11:57:37
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: -6
Nad zbiornikiem wodnym w Sosnówce powstały dwa hotele spa.Ciekawe jak wygląda w nich oczyszczanie ścieków.Czy pogorszenie się jakości wody w Jeleniej Górze można łączyć ze skażeniem wody w zbiorniku w Sosnówce?
~mirek
2019-12-13 12:08:53
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 7
Panie redaktorzy proszę o sprostowanie oczyszczalnia należy do schroniska Hala szrenica i ona jest właścicielem i ona nadzoruje i prowadzi oczyszczanie ścieków A nie schronisko Szrenica
~przyrodnik
2019-12-09 13:37:27
z adresu IP: (5.252.xxx.xxx)
Ocena: 11
A może po prostu wprowadzić podatek od każdego z DW na blachach na usuwanie nieczystości? Spędzić weekend w pięknym miejscu by chcieli, ale płacić za sranie to już nie chcą.
~Kismet
2019-12-09 00:08:02
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -12
Może jako wstęp do Parku Narodowego powinniśmy pokazywać książeczki SANEPID... Tak na poważnie. Czy wydala Ślązak czy Warszawiok to te oczyszczalnie i tak powinny działać bez zarzutu. To Park Narodowy, niewielka część jakiejś "dziewiczej" ziemi w Polsce, która nie powinna być zanieczyszczana.
~Hood
2019-12-07 14:01:38
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 11
@Robin1507: Prędzej ciebie zamkniemy. W Tworkach. Jakbyście śmierdziele z Wrocławia nie przyjeżdżali w góry srać, to ścieków by nie było. Chyba logiczne. Zabużańska kultura dotarła w Karkonosze i efekty właśnie widać.
~Robin1507
2019-12-07 07:44:23
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: -12
Może by tak Francuzów zapytać (których podobno kiedyś uczyliśmy jeść widelcem) jak sobie radzą z usuwaniem ścieków np. ze schroniska na Aiguille du Midi (3842 m. npm.), bo my mamy kłopot z usuwaniem ścieków ze schroniska na wysokości 1300 m. npm. i z tego powodu lepiej zamknąć schronisko!!!!
~ekolog
2019-12-06 01:42:57
z adresu IP: (89.163.xxx.xxx)
Ocena: 11
Tylu brudasów przyjeżdża z Wrocławia w Karkonosze, że nawet oczyszczalnie ścieków nie wyrabiają. I tak dobrze że to nie Ślęża - tam jest po nich jeszcze większy śmietnik.
~ekolog
2019-12-06 01:41:01
z adresu IP: (89.163.xxx.xxx)
Ocena: 12
Tylu brudasów przyjeżdża z Wrocławia w Karkonosze, że nawet oczyszczalnie ścieków nie wyrabiają. I tak dobrze że to nie Karkonosze - tam jest po nich jeszcze większy śmietnik.
~kolejarz 12
2019-12-05 17:45:58
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -11
Idąc za tokiem myśli intelektualistów komentujących należy uznać że wojna domowa tuż tuż inaczej nie wpuszczą bez własnego pojemnika na odchody.
~Teofil
2019-12-04 21:23:33
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 9
Zamknąć całe Karkonosze. Żartowałem.
~ertygfer
2019-12-04 20:08:43
z adresu IP: (121.136.xxx.xxx)
Ocena: 18
Widzę, że ten przygłup Paweł Kukurowski trafił nawet do artykułu o ściekach i robi szambo hejtem Lwówka. Smród ciągnie do smrodu - jakże by inaczej.
~fsdfsd
2019-12-04 19:47:27
z adresu IP: (91.233.xxx.xxx)
Ocena: -17
Qwa w Czechach i na Słowacji wszystko działa jak należy, ale w tym pierd...... kraju wszystko głównej zalane.
~Kguiooofy
2019-12-04 18:40:53
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: -22
Co trollu lwówecki przerzuciłeś się z tematyki kolejowej na turystykę? A co tam u ciebie na mazowszu słychać?
~Przesieczanin
2019-12-04 14:54:31
z adresu IP: (198.7.xxx.xxx)
Ocena: 18
Zróbcie jeszcze coś z tzw. morsami, którzy korzystając z tanich biletów weekendowych w KD przyjeżdżają z Wrocławia w soboty umyć się w wodospadzie Podgórnej bo wodę mają za darmo. Że mieszkańcy miejscowości położonych niżej w każdy weekend mają w kranach herbatę zamiast wody, tego już nikt nie widzi. UP z Wrocławia - do roboty! Nie wiem co w tej wodzie jest, ale na kilometr cuchnie kałem.
~GGG
2019-12-04 14:51:21
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -24
Dzialaja oba,A w nocy dalej walą scieki do potoku. I wszyscy o tym wiedzą...tylko nikt problemu nie widzi. Psu w dupę z taka ochrona środowiska...smiech na sali.
~Aldona
2019-12-04 14:40:33
z adresu IP: (146.185.xxx.xxx)
Ocena: 26
Zamknąć Karkonosze dla wszystkich przyjeżdżających z Wrocławia i od razu zrobi się czyściej w Karkonoszach! Tych kup po krzakach przecież też nie zostawiają miejscowi tylko stonka z dużych miast z dzieciaczkami, które co co kilometr muszą zostawić kupkę albo siusiu. A góry zostawić dla prawdziwych turystów!
~prawdziwy turysta
2019-12-04 14:24:24
z adresu IP: (61.77.xxx.xxx)
Ocena: 24
Uniwersytet Przyrodniczy z Wrocławia... I wszystko jasne. Czy ci pseudonaukowcy byli choć raz w górach? Pewnie nie wiedzą, że te ścieki spływające ze schronisk są głównie po pseudoturystach z Wrocławia, którzy nie nauczeni są kultury. A jak nie w schroniskach, to srają i szczają w kosodrzewinie. Pojedźcie na Ślężę - jeden wielki śmietnik. W rezerwacie! Ale pseudoexperci tego nie widzą. Pogonić darmozjadów ze stołków, niech robią "expertyzy" we własnych kiblach.
~Kolejne Schronisko...
2019-12-04 14:17:42
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -19
No proszę.. Kolejne schronisko będzie zamknięte. Kolejne szambo wylewa.. Łomniczki, zaniedbana przez pttk. Zamknięta. Samotnia i strzecha.. problem ze sciekami. Teraz to... czyja to wina ? Dzierżawców czy zarządu?
~Anty Błaszczyk
2019-12-04 14:12:14
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -23
Nie wydolne to jest sprawowanie władzy w pttk przez Pana Błaszczaka. Doprowadza on schroniska do ruiny przez swoje złe zarządzanie..
~Paweł Kukurowski
2019-12-04 14:12:12
z adresu IP: (183.103.xxx.xxx)
Ocena: 26
Nałożyć podatek na każdego wrocławianina przyjeżdżającego w Karkonosze! To oni głównie srają i szczają po knyszach, poźniej schroniska mają problem z utylizacją tych zabużańskich odchodów.
~Turysta
2019-12-04 14:11:28
z adresu IP: (213.92.xxx.xxx)
Ocena: -38
Ni i się gówienko rozlało. Co do PTTK to dziś jest to organizacja leśnych dziadków nie potrafiących zastosować rabatów dla tych dzierżawców, którzy w zamian mogliby zostać przymuszeni do inwestycji w infrastrukture schronisk.
~Marek Kramarz
2019-12-04 14:00:12
z adresu IP: (77.112.xxx.xxx)
Ocena: -55
Natychmiast zamknąć tych brudasów skoro , w pogoni za mamoną, nie potrafią usznowac piękna otaczajacej Matki Natury.
~polacy
2019-12-04 13:52:24
z adresu IP: (195.254.xxx.xxx)
Ocena: 70
przecież to jest naród który nie potrafi nawet przestrzegać znaków drogowych, to jakie oczekiwania w innym temacie mają byc wobec polaków??
~Obywatel
2019-12-04 12:06:16
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -40
Zamknąć Januszy biznesu w cholerę. Szkodniki. Żeby w tym kraju było kiedyś tak normalnie jak w Czechach.
~żołnierzRP
2019-12-04 12:00:38
z adresu IP: (91.231.xxx.xxx)
Ocena: -35
Pozamykać w cholerę, może wtedy zrozumieją w tym skorumpowanym kraju że oszustwo nie popłaca i żeby mieć zysk trzeba też dbać o środowisko a nie tylko o swój portfel!!!!!! A tymczasem do zobaczenia w pięknym i czystym Czeskim kraju!!!!
~PTTK won
2019-12-04 11:41:02
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: -20
Prości ludzie nie potrafią zrozumieć, że gdyby schroniska były prywatne, to do takich sytuacji by nie dochodziło. Dzierżawców nie interesują poważne inwestycje, bo obiekty należą do PTTK, a zyski z dzierżawy finansują krewnych i znajomych królika z zarządu. Wystarczy popatrzeć na drugą stronę granicy, gdzie obiekty noclegowe są zadbane i dofinansowane, bo prywatni właściciele dbają, inaczej mieliby straty. Czasy masowego spania w śpiworze w budynku z dachem i ścianami bezpowrotnie minęły, a turystów stać na "komfort" spania w pościeli. PTTK to organizacja z historią, ale do prawdziwego biznesu się nie nadaje i do historii powinna trafić. Piszę to jako zaawansowany turysta, który widział, jak robi się turystykę w świecie. Obecnie PTTK reprezentuje poziom organizacyjny środkowej Azji i nie radzi sobie z polską turystyką - stąd różne ogólnokrajowe i lokalne organizacje turystyczne, które wypełniają duże luki w tej branży.
~frexy
2019-12-04 11:34:23
z adresu IP: (195.254.xxx.xxx)
Ocena: 40
proszę poloczki nie jeździjcie do Czech! macie u siebie swój gnój, w nim się taplajcie. Dajcie mi spędzać wolne chwile w spokoju bez was u Czechów!!! Wy katolicy, husaria i patrioci siedźcie w swojej RP!
~2+2=4
2019-12-04 11:31:03
z adresu IP: (195.254.xxx.xxx)
Ocena: -45
polacy wchodzą w 2020rok, z infrastrukturą przejętą po Niemcach 75lat temu....
~Jolka
2019-12-04 11:24:30
z adresu IP: (83.216.xxx.xxx)
Ocena: -41
Spoko, zamknąć i problem rozwiązany. Potem 100 tysięcy ludzia pójdzie srać w kosodrzewinie ale to w sumie materia biologiczna, natura sobie da sama z tym radę, zawsze w sumie tak było.
~dorota222
2019-12-04 11:16:47
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -22
Na Hali Szrenickiej w zimie śmierdzi palonymi śmieciami. 2 osoby zatruła się zupą
~Brawo
2019-12-04 10:32:37
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: -112
Brawo dla Wód Polskich Nie sądziłem, ze ta instytucja do czegoś się przyda prócz brania kasy, a tu proszę
~ryko
2019-12-04 10:19:50
z adresu IP: (81.168.xxx.xxx)
Ocena: -49
Bardzo dobrze. Musi nastąpić koniec pobłażliwości, inaczej nic się nie zmieni. A stan rzek a szczególnie małych rzeczek i jezior jest tragiczny.
~XIX wiek
2019-12-04 09:15:58
z adresu IP: (88.199.xxx.xxx)
Ocena: -33
Czyżbym żył w kraju gdzie panują warunki sanitarne z XIX wieku. Dziwię się odwiedzającym schroniska karkonoskie, że nie boją się spożywać posiłków. Odważny naród. Fuj, nie jadę w Karkonosze