Koronawirus: Szpital w Bolesławcu leczy osoczem od ozdrowieńców. Jak się czują pacjenci?

Piotr Słowiński, km | Utworzono: 2020-05-20 08:50 | Zmodyfikowano: 2020-05-20 08:53
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska

Pierwsi pacjenci szpitala jednoimiennego w Bolesławcu dostali osocze krwi z przeciwciałami wytworzonymi u ozdrowieńców.

- Terapia jest na etapie testów klinicznych i niektórzy pacjenci dobrze na nią reagują, choć nie wszyscy - przyznaje lekarz anestezjolog Jarosław Kuc:

Dyrektor szpitala w Bolesławcu Kamil Barczyk apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza krwi, które jest teraz bardzo potrzebne ludziom walczącym o życie i może być dla niektórych ostatnią deską ratunku:

Terapia nie wszystkim pomaga, ale są pacjenci, którzy dzięki niej wracają do zdrowia:

Kuracja osoczem pomogła 36-letniej kobiecie, która trafiła do Bolesławca ze złamaniem nogi i musiała oddychać przy pomocy respiratora. Po podaniu osocza oddycha i funkcjonuje już samodzielnie.

Około połowa pacjentów reaguje poprawą stanu zdrowia po podaniu osocza z przeciwciałami. To według lekarzy bardzo dobry wynik, szczególnie że nadal nie ma leku celowanego dla Covid-19. Metoda leczenia osoczem z przeciwciałami została zaakceptowana 11 kwietnia. Lekarze apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza.

Poza Bolesławcem osocze jest jeszcze podawane na Dolnym Śląsku także we Wrocławiu. 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama