Zatrzymano kolejnych 8 członków zorganizowanej grupy przestępczej [ZOBACZ FILM]

PP/materiały prasowe | Utworzono: 2020-07-17 10:50 | Zmodyfikowano: 2020-07-17 10:50
Zatrzymano kolejnych 8 członków zorganizowanej grupy przestępczej [ZOBACZ FILM] - Fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
Fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ze Zgorzelca i policjanci z wrocławskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego od wielu miesięcy prowadzą śledztwo w sprawie przestępców organizujących kanały przerzutowe do Europy Zachodniej. Już w listopadzie ubiegłego roku funkcjonariusze SG i CBŚP przeprowadzili pierwsze zatrzymania. 6 listopada na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego zatrzymano 10 osób, w tym 9 Polaków i 1 obywatela Wietnamu.

Pod koniec czerwca na terenie woj. mazowieckiego, podlaskiego, dolnośląskiego i lubuskiego funkcjonariusze obu służb zatrzymali kolejnych 7 Polaków i jednego obywatela Wietnamu - członków międzynarodowej grupy przestępczej.

Grupa działała w okresie od lipca 2018 do listopada 2019 roku. Śledczy oszacowali, że od lipca 2018 do listopada 2019 roku jej członkom udało się przerzucić do krajów Europy Zachodniej co najmniej 150 cudzoziemców.

Członkowie grupy dysponowali na terenie województwa lubuskiego, dolnośląskiego i śląskiego licznymi miejscami, gdzie ukrywano cudzoziemców przed kolejnym etapem przerzutu do kraju docelowego. Posiadali również specjalnie w tym celu przygotowane pojazdy typu chłodnia, gdzie wykonane były profesjonalne skrytki umożliwiające przewiezienie w ukryciu do 6 osób. Ponadto grupa dysponowała specjalnie wykonanymi w tym celu piecami z podajnikiem i systemem sterującym, gdzie w ukryciu był przerzucany jeden cudzoziemiec. Skrytka wyposażona była w maskę do oddychania i butlę z tlenem. Jeden z oskarżonych w trakcie przesłuchania zeznał, że wszedł do tego pieca – skrytki i wytrzymał w nim tylko godzinę. A podróż miała zajmować kilkadziesiąt godzin.

Obecnie w śledztwie występuje łącznie 19 podejrzanych. Niewykluczone są kolejne zatrzymania, także na terenie Unii Europejskiej. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.