Prawie 3 miliardy zadłużenia. Miasto planuje pożyczyć kolejne 300 milionów

Malwina Gadawa, KM | Utworzono: 2020-08-03 16:30 | Zmodyfikowano: 2020-08-03 16:30
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Wrocław szuka banku od którego pożyczy w sumie ponad 300 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie planowanego deficytu i spłatę istniejących zobowiązań. A tych jest sporo, bowiem miasto jest zadłużone na blisko 2,9 mld zł.

Marcin Obłoza z wrocławskiego magistratu tłumaczy, że nowy kredyt to efekt koronawirusa:

Opozycyjny radny Robert Grzechnik krytykuje miasto i przekonuje, że z kolejnymi kredytami dług Wrocławia przekroczy w tym roku 50 proc. dochodów:

Według ogłoszonego przetargu kredyt będzie udzielony w czterech częściach. Miasto będzie musiało go spłacić do 2034 roku, o czym opowiada Marcin Obłoza z magistratu:

Według szacunków dochody miasta mogą się zmniejszyć nawet o 500 mln zł. Przez koronawirusa z miejskiej kasy do tej pory ubyło 140 mln zł, chodzi m.in. o mniejsze wpływy z tytułu podatku PIT, czy z biletów komunikacji miejskiej. Takie tłumaczenie nie przekonuje jednak opozycyjnych radnych. Andrzej Kilijanek z PiS przypomina, że budżet miał być w dobrej formie, pomimo koronawirusa: 

Wrocław szacuje, że na walkę z koronawirusem wydał do tej pory ponad 27 mln zł. To pieniądze m.in. na zakup miliona maseczek, pomoc dla szpitali i wsparcie szkół oraz przedszkoli.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~////
2020-08-05 10:39:54
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: -7
a ten grzechnik , obecnie taki malutki mało komu znany pisiorek , to nie zatwardziały liberał pokroju korwina , który ma sprzeczny program z tym co gada jego teraźniejszy naczelnik ??
~////
2020-08-05 10:27:10
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 32
składajcie pity gdzie indziej , w biletach za tramwaj i parking wyrównacie :))
~Pasażer Mpk
2020-08-04 22:24:51
z adresu IP: (176.120.xxx.xxx)
Ocena: 8
Jacek potrafi tylko selfie, pogadać do kamery i pokazać tors. Jak się okazuje jest spora grupa ludzi, którym to odpowiada i teraz mamy tego konsekwencje. Było źle z dutkiewiczem, a teraz to dopiero jest bałagan.
~gość
2020-08-04 20:27:12
z adresu IP: (46.215.xxx.xxx)
Ocena: 33
Beneficjentka z 2 miliardów wziętych bez pytania suwerena śmie pisać o pożyczkach branych bez pytania suwerena - po prostu kabaret.
~////
2020-08-04 20:05:24
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: -19
"Stopczyk, co Wy tam palicie? Ja? Radomskie...ale jak pan major ... \\\\ Obawiam się, że w magistracie wybuchnie jakiś pożar, pomimo wilgotnego lata.
~KONRAD
2020-08-04 16:13:48
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 12
Chcecie odwołać Prezydenta Miasta?To trzeba zacząć zbierać podpisy pod referendum o odwołanie go.Następnie wygrać je.A na koniec wygrać przedterminowe wybory we Wrocławiu.Nie walić w klawiatury tylko działać!
~Jaś Fasola
2020-08-04 11:38:16
z adresu IP: (89.71.xxx.xxx)
Ocena: 5
A ciemny lud Wrocławia dalej głosuje na tych nieudaczników, którzy dymają mieszkańców z kasy na wszystkie możliwe sposoby. Może ktoś mi wytłumaczy, dlaczego ludzie wybierają takich samorządowców, kto mieszka we Wrocławiu? Ludzie, czy wy nie macie rozumu i nie widzicie, że wszędzie w tym mieście np. drogi są w opłakanym stanie, a wydaje się 1 mld PLN na stadion, który nikomu do niczego nie jest potrzebny!!!??? To jest tylko jeden przykład, a można ich wymienić całą listę. We Wrocławiu jest bardzo niska jakość życia, smród, brud i szczury, drożyzna i niefunkcjonalność na rynku nieruchomości, itd., itp.
~Józio POdGrzybek
2020-08-04 09:52:38
z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Ocena: 4
POlszewiki z przystawkami olewają wrocławian. Swojaki muszą się nachapać kosztem potrzeb mieszkańców. Deweloperzy mają otwarte wrota do zJaCusia, którego interesują kociaczki. Wrocław najbardziej zadłużonym miastem w Polsce.
~Mandaryn Chiński
2020-08-04 07:51:16
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 4
Cała para i tak w gwizdek. Po większym deszczu widać, w jak fatalnym stanie jest podstawowa infrastruktura w mieście - ogromne kałuże na pół jezdni, koleiny wypełnione wodą, nie działająca sygnalizacja.... A pieniądze zamiast na buty, idą na świecidełka, i to z kredytu. Boso ale w ostrogach.... Mieszkańcy zapłacą, w końcu głosowali na kontynuację polityki Dutkiewicza - zastaw się a lansuj się....
~Grzegorz
2020-08-04 06:14:28
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 0
Przecież to było oczywiste. Nie bardzo wiem do czego się dowalać akurat tu.
~Jan P.
2020-08-04 05:55:36
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -21
Chodzą za mną reklamy firemek pożyczkowych.... Wrocław zakładnikiem Providenta :D Bocian zarządza eksmisję prezydenta z ratusza :) Komornik na wniosek Vivusa zajął tabor MPK :D
~////
2020-08-03 22:22:52
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 5
Chcieliście Stryka, to będziecie mieli smutnego Komisarza z Warszawy. Koniec marzeń o Wrocławiu. Jak Wrocław za 10 lat dogoni Rzeszów, to będzie sukces. "Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur". A jak tam obiecane nauczycielom wynagrodzenie za strajk? Zachciało się "tjamwaja na Jogowskiej".
~Komisarz
2020-08-03 21:53:53
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -28
Komisarz już się zbliża, już puka do mych drzwi, kredytem się zasłonię i zyskam kilka chwil...
~Propozycja
2020-08-03 21:38:51
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: -25
Wrocławianie, rozliczajcie się poza Wrocławiem. Przepisy mówią jasno - należy podawać w PIT miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego. Wyjeżdżacie na Sylwestra do pensjonatu w Wetlinie? No problem, podajecie tamtejszy urząd skarbowy w rozliczeniu. Może być Karpacz/Zakopane lub adres rodziców w Kłodzku/Strzelinie albo kuzynów w Kutnie. Od razu macie zagwarantowane, że Wasze pieniądze zostaną wydane mądrzej niż przez wrocławskich urzędników. Ja tak zrobię. Ziarnko do ziarnka i łysej agenturze przebierze się miarka. :-)
~Jan
2020-08-03 20:17:31
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: -4
Z uwagi na nieprzyjazną politykę władz miasta wobec kierowców rozliczamy PIT poza miastem.
~Jan
2020-08-03 20:15:38
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: -5
Z uwagi na nieprzyjazną politykę miasta wobec kierowców rozliczamy PIT poza miastem.
~Jan
2020-08-03 20:05:43
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: 5
Dodajcie do tego zadłużenie spółek miejskich i kwota się podwoi. Znam masę osób, które przestały rozliczać PIT we Wrocławiu że względu na chorą politykę miasta.
~Tęczowa Szmata
2020-08-03 19:04:37
z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Ocena: -12
POlszewicki Układ Zamknięty sypie się. Wrocław wypłaca urzędasom bogate premie i nagrody. Zwalnia kolesi z opłat za Jarmark Bożonarodzeniowy. Miasto staje się totalnie zadłużone przez POlszewicko-tęczowych nieudaczników. Przy kolejnych wyborach ponownie naobiecują gruchy na wierzbie. A za 8 lat komornik zlicytuje POlszewicki Układ Zamknięty.
~ekonomista
2020-08-03 18:08:54
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 8
Prawie 3 miliardy zadłużenia. Dutkiewicz brał kredyty i marnował je na nietrafione i nierentowne inwestycje takie jak: budynek Grafit, fontanny, rzeźbę na wyspie, arlekina, fotki Marylin Monroe, dwa stadiony, paraigrzyska, stolicę kultury, forum muzyki, utrzymywanie piłkarzy Śląska Wrocław i inne bzdety. Zamienił zielony Wrocław w betonowy Wrocław wysprzedając parki, skwery, trawniki, zastąpił potężne drzewa ich mini imitacjami. Teraz w ślady Dutkiewicza idzie $utryk.
~To jeszcze nie koniec :-)
2020-08-03 18:00:33
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 7
Będzie grubo weselej. To właśnie leci kredycik, o którym niedawno pisałem, a na jesień będzie kolejny i znacznie grubszy. Finansowo to miasto jest już mumią, która trzyma się na bandażach zrobionych z podatków mieszkańców. Podziękujcie gangowi łysych eksploataczy, którzy szkolą się za zagraniczne pieniądze.
~Mack 10
2020-08-03 17:57:04
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jeśli kilka tysięcy podatników ucieknie z PITem to będzie krucho z „układem wrocławskim”.... Komisarz coraz bliżej, komuś urwie się koryto, skończą się arlekiny z kasy miasta....