Nagasaki, Los Mimos, Pani Moru, Masterclass, Palast-DCF (ROZMOWY z Radia Wrocław Kultura)

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2020-09-02 17:00 | Zmodyfikowano: 2020-09-02 17:00

'Nagasaki' wg nagrodzonej laurem Akademii Francuskiej powieści Erica Faye to najnowsza premiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Opowieść o bezdomności, także tej psychologicznej, rozpisana na dwoje aktorów: Zinę Kerste i Tadeusza Ratuszniaka. Reżyseruje Paweł Kamza, który swoje nagrody zdobywał głównie za pamiętne spektakle realizowane w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, ze 'Szpitalem Polonią' na czele.

Olga Nowakowska, dyrektorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W weekend premiera 'Los Mimos', zbiorowej kreacji zespołu Pantomimy pod kierunkiem Leszka Bzdyla. Mariaż współczesności z klasyką, z muzyką na żywo, zostanie zaprezentowany w ogrodzie przy Dębowej, czyli w siedzibie teatru.

'Pani Moru' to tytuł premiery w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. To swoiste - sceniczne - podsumowanie czasu kwarantanny, jakiego artyści (a przecież nie tylko) doświadczyli wiosną. Reżyseruje Seb Majewski, dyrektor artystyczny Szaniawskiego. Przypominamy o planie na kolejny, nie do końca przewidywalny, sezon, oraz o cyklu SZANIAWSKI FM, podcastach powstałych w czasie pandemii, audycjach, które właśnie wystartowały w internecie (w ramach programu Kultura w sieci).

Ewa Vesin i Mateusz Wiśniewski ze Stowarzyszenia im. Richarda Straussa. Od 2017 roku organizują Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, pierwszej polskiej gwiazdy europejskiej opery (czasy króla Stanisława Augusta) oraz związany z konkursem projekt Masterclass. Stowarzyszenie wrocławskie, wydarzenia w Lublinie (Centrum Spotkania Kultur). Ale pytamy też o lokalne i światowe plany naszych gości.

3 września minie 110 lat od otwarcia Palast-Theater. Na pierwszym pietrze nieistniejącej dziś kamienicy przy Neue Schweidnitzer Strasse 16 w Breslau istniała sala kinowa na 430 miejsc. Była w budynku i mniejsza sala ze 130 fotelami. A więc pierwszy we Wrocławiu (mini) multipleks. Teraz mamy tu Dolnośląskie Centrum Filmowe. Ten jubileusz DCF świętuje i seansowo, i koncertowo, i wystawą plakatów filmowych. O historii i aktualności, a może i przyszłości nie tylko tego wrocławskiego kina opowiada Jarosław Perduta, szef DCF.

Do usłyszenia i zobaczenia na www.radiowroclawkultura.pl, w DAB+, aplikacjach mobilnych.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.