Znamy szczegóły uroczystości pogrzebowej księdza kardynała Henryka Gulbinowicza

Malwina Gadawa, GN | Utworzono: 2020-11-17 12:14 | Zmodyfikowano: 2020-11-17 12:18
A|A|A

fot. UM Wrocław

Msza świeta żałobna w intencji kardynała Henryka Gulbinowicza zostanie odprawiona w kościele Uniwersyteckim przy pl. Nankiera, w piątek 20 listopada o godz. 10.00. Eucharystię będzie sprawował arcybiskup Józef Kupny. Ze względu na stan epidemii kuria apeluje o udział duchowy w modlitwie za pośrednictwem transmisji internetowej. Kuria informuje także, że zgodnie z wolą rodziny księdza kardynała uroczystości pogrzebowe odbędą się poza archidiecezją wrocławską.

Na prośbę najbliższych zmarłego informacja o czasie i miejscu pochówku nie będzie podawana do wiadomości publicznej. Otworzono także testament księdza kardynała. Jak informuje wrocławska kuria zdecydowana większość zapisów miała charakter duchowy. Kardynał wspominał swoje życie i dziękował wszystkim, których spotkał na swojej drodze. 

Ksiądz Rafał Kowalski rzecznik archidiecezji wrocławskiej tłumaczy, że ksiądz kardynał w swoim testamencie nie wskazał miejsca pochówku, dlatego zdecyduje o nim najbliższa rodzina:

Pozostałe po nim rzeczy trafią do Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, a książki do biblioteki seminarium duchownego.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Prosektorius
2020-11-18 10:15:05
z adresu IP: (77.112.xxx.xxx)
Ocena: -9
Do piekła!
~Wodzu
2020-11-17 23:23:18
z adresu IP: (31.2.xxx.xxx)
Ocena: -17
Z jednej strony dr Rafał Łatka, historyk IPN robiący analizę poczynań Henryka Gulbinowicza, uznaną przez wielu za rzetelną robotę. Z drugiej strony Watykan, przeprowadzający postępowanie kanoniczne i wymierzający kościelne kary. A z trzeciej rzesza anonimowych internautów (albo i botów), którzy "swoje wiedzą". Na każdy temat. Co tam naukowcy, co tam tacy czy inni specjaliści. Dobrze by było, gdyby zarówno ci, którzy nie wierzą w agenturalne uwikłanie Lecha Wałęsy, jak i ci, którzy teraz deprecjonują zarzuty wobec Gulbinowicza, byli reprezentowani przez kogoś z tytułem, kto w przejrzysty sposób wyjaśni, dlaczego tamci naukowcy się mylą. Bo to, czy ktoś współpracował z bezpieką, donosił na kolegów czy niemoralnie się prowadził to nie jest kwestia wiary, tylko dogłębnego zbadania sprawy, przeanalizowania dostępnych dokumentów i stwierdzenia faktów, jakie by nie były!
~młoda
2020-11-17 19:33:54
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 23
Ten portal zaczyna przypominać mi antypolską wirtualną "polskę" specjalnie z małej, ponieważ na Polskę to trzeba zasłużyć obłudnicy...
~Awa
2020-11-17 18:22:09
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 0
Trudno oskarżać człowieka, z którym nie było kontaktu, którego nie ma już w żywych i który nie może się bronić. Dziwi mnie fakt, dlaczego tak wielu oskarżycieli molestowania ujawnia się teraz, a co robili wtedy, gdy te fakty miały miejsce. Widać mieli coś do stracenia, czyli w rzeczy samej są też nieuczciwi. Te liczne przypadki niemoralnych zachowań duchowieństwa, powinno skłonić Stolicę Kościoła Katolickiego do zastanowienia, czy rzeczywiście wprowadzenie obligatoryjnego celibatu dla księży było słusznym postanowieniem, skoro generuje to tyle patologii. Niech celibat będzie sprawą wyboru duchownych, choćby tego najniższego szczebla.
~Gość
2020-11-17 17:58:47
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 49
Niech Mu ziemia lekką będzie. Zastanówcie się lepiej, ci wszycy którzy tak łatwo ferujecie wyroki, nad swoim życiem i swoimi uczynkami, zamiast obrzucać błotem tego który bronić się już nie może. Jeśli wiecie o życiu ks. Kardynała tyle co z mediów, to nic nie wiecie. Oby Was to samo nie spotkało któregoś dnia. Wielką tragedią naszych czasów jest możliwość bezkarnego wyrażania opinii i obrażania innych w przestrzeni publicznej, jak również brak zdolności do samodzielnego myślenia i bezkrytyczne łykanie papki medialnej. Państwo nie powinno na takie zachowania pozwalać. Cenzuro wróć! chciałoby się zawołać.... niestety.
~lis
2020-11-17 17:20:41
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 51
Szanownej Redakcji wsio ryba, bo i tak do kościoła nie chodzi.
~KONRAD
2020-11-17 17:18:32
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 112
Szanowna Redakcjo: kościół Uniwersytecki pw.św. Imienia Jezus jest na pl. Uniwersyteckim,nie na pl.Nankiera.Na pl. Nankiera jest katedra greko-katolicka(unicka) pw.św.Wicentego i św. Jakuba.
~saper57
2020-11-17 16:11:21
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: -64
Czy komentujący śmierć bandyty prawoskrętni,rozmodleni szaleńcy mają choć jedną klepkę w mózgu...??? Bronić bandytę-pedofila to coś wstrętnego,stojące w sprzeczności z ideą człowieczeństwa...!!! To prawda najprawdziwsza...,religia ogłupia...,co słychać,widać i czuć...!!! Jeszcze chwila i dowiemy się różnych,niekoniecznie dobrych rzeczy o jednym z wielkich,świętych...!!!Gwoli ścisłości...,szaleńcy czy nie przeszkadza wam,że imć donosił SB oczywiście za pieniądze na swoich kolegów??? Ze spotkania z prowadzącym SB-kiem szedł do kościoła i mszę odprawiał...!!! Wstrętna osoba...!!!
~Kasa kasa
2020-11-17 15:44:51
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 76
Teraz hieny podłapały temat bo się komuś przypomniało po ćwierć wieku, że był molestowany. Niedługo się okaże, że w tym chorym kraju tylko ja nie byłem molestowany.
~Andrzej 64
2020-11-17 15:32:23
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 76
W sumie się nie dziwie tych czerwonych komentarzy typu wowka itp oni byli gorsi o faszystów po 45 mordowali własnych rodaków przykład rotmistsz Pilecki który stwierdzi ze Oświęcim podłóg tych czerwonych oprawców był niczym
~////
2020-11-17 15:10:20
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 76
Białystok. Tam gdzie jego siostra.
~Nie potępiam
2020-11-17 14:37:49
z adresu IP: (77.111.xxx.xxx)
Ocena: 80
Pan Bóg jest sędzią sprawiedliwym. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Amen
~mami
2020-11-17 13:10:19
z adresu IP: (95.160.xxx.xxx)
Ocena: -68
pedofil, nie kardynał
~Prawda czasu
2020-11-17 13:03:17
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: -66
Rzeczy, których dokonał, musiały być naprawdę obrzydliwe, skoro pochówkiem dorównał Bin Ladenowi i Hitlerowi. A tak liczyłem na galerię zdjęć gości pogrzebowych. :-)