To, co ważne. Wyjątkowa gala w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Anna Mikołajczyk, BT | Utworzono: 2020-11-26 09:53 | Zmodyfikowano: 2020-11-26 11:51
A|A|A

Dziś odbędzie się 23. Gala Urtica Dzieciom, połączona z aukcją prac plastycznych wykonanych przez dzieci zmagające się z chorobami nowotworowymi. Ze względu na pandemię wydarzenie odbędzie się w formie online.

W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele świata kultury i biznesu, a zebrana kwota zostanie tradycyjnie przekazana na wsparcie 18. dziecięcych oddziałów onkologicznych i hematologicznych 
w całej Polsce. Tegoroczna edycja będzie jednak zupełnie inna niż zwykle: uczestnicy dołączą do wydarzenia w formie online i za pośrednictwem systemów aukcyjnych będą licytować wybrane przez siebie obrazy. Transmisja.

– Koncepcja tegorocznej gali była niebywałym wyzwaniem dla naszego zespołu – przyznaje Anna Marusia, Prezes Fundacji Urtica Dzieciom. – Sytuacja epidemiologiczna w kraju, zamknięte szpitale oraz reżim sanitarny na oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej sprawił, że nie mogliśmy zorganizować cyklu „Słoneczna Galeria”, który od lat był głównym źródłem inspiracji dla małych artystów. Dzięki doskonałej współpracy z personelem medycznym, udało się jednak dostarczyć zestawy malarskie bezpośrednio do łóżek naszych podopiecznych i – wykorzystując nowoczesne technologie – przeprowadziliśmy warsztaty plastyczne online oraz indywidualne konsultacje z ekspertami, których efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – dodaje.

Tematem przewodnim 23. Gali Urtica Dzieciom jest hasło: To, co ważne, nawiązujące do wartości, jakimi dziś żyje każdy z nas, a które w obliczu ostatnich miesięcy uległy niewątpliwej modyfikacji. O nich opowiedzą autorzy prac, którzy ze względu na osłabienie po chemioterapii i długotrwałe obniżenie odporności, od wielu miesięcy żyją w całkowitej izolacji społecznej.

– Mamy wrażenie, że obrazy są jeszcze piękniejsze niż zwykle: tak wiele w nich emocji, ukrytej radości, ale i tęsknoty za światem widzianym z perspektywy szpitalnych okien. Prace są niezwykłe, odpowiadają na pytania, jakie drzemią w sercach każdego z nas. Uderza dziecięca fantazja oraz niegasnąca nadzieja tych, którzy – mimo przeciwności losu – każdego dnia walczą o siebie i swoje marzenia – przyznaje Renata Biel, Prezes Zarządu Urtica Sp. z o.o.

Na stronie www.urticadzieciom.pl/mala-aukcja można zobaczyć katalog prac, które zostały wybrane do licytacji i opatrzone Certyfikatem Autentyczności Muzeum Narodowego we Wrocławiu, partnera merytorycznego wydarzenia. Do tzw. Dużej Aukcji wystawiono 41 dzieł małych artystów, spośród których najmłodszy ma tylko 3 lata. W poprzednich edycjach kwoty zebrane podczas aukcji dochodziły nawet do pół miliona, a najdroższe obrazy znajdowały swoich właścicieli za 20 tys. zł. W ten sposób Fundacja Urtica Dzieciom pozyskała już ponad 3 miliony złotych, które sfinansowały zakup specjalistycznego sprzętu medycznego oraz pokryły koszty organizacji turnusów terapeutycznych Urtica Dzieciom Camp.

Galę poprowadzi aktor i reżyser Paweł Krupski, producent Przeglądu Piosenki Aktorskiej, któremu 
w formie filmowej towarzyszyć będą artyści oraz dziennikarze m.in. Mateusz Damięcki, Magdalena Steczkowska, Monika Mrozowska czy Maciej Orłoś. Nie zabraknie też elementu muzycznego, o który zadba kwartet smyczkowy „Continuo". Organizatorzy zakładają, że przed monitorami zgromadzi się niespełna 100 gości.

Patronat honorowy nad 23. Galą Urtica Dzieciom objęli: Rzecznik Praw Dziecka – Mikołaj Pawlak, Wojewoda Dolnośląski – Jarosław Obremski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski oraz Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk.

27 listopada br. uruchomiona zostanie aukcja online kierowana do wszystkich tych, którym los walczących z nowotworem dzieci nie jest obojętny. W tzw. Małej Aukcji pojawi się aż 100 obrazów. Będzie można licytować wybrane przez siebie prace, wspierając tym samym działania programowe Fundacji Urtica Dzieciom. Do akcji, której finał przewidziany jest na 6 grudnia br., namawiają też znane osobowości: Artur Barciś, Sonia Bohoniewicz, Alicja Majewska czy Olga Bończyk, recenzując dzieła małych artystów.

Fundacja Urtica Dzieciom została powołana do życia w kwietniu 2017 roku, jednak jako inicjatywa firmy Urtica Sp. z o.o., będącej największym dystrybutorem leków na rynku szpitalnym, istnieje już od 23 lat. Jej celem jest działanie na rzecz dzieci i młodzieży z chorobami nowotworowymi oraz ich rodzin. Dotychczas udało się zebrać na ten cel ponad 3 miliony złotych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama