Tord Gustavsen – "Restored, Returned"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2010-02-27 17:46 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Jednym z nich jest Tord Gustavsen, norweski pianista, erudyta i introwertyk, absolwent Konserwatorium w Tornheim oraz Uniwersytetu w Oslo na wydziale socjologii i muzykologii.

Przez ponad 20 lat swojej kariery ten 40-letni dziś twórca współpracował z liczącymi się muzykami sceny skandynawskiej: Tore Brunborgiem, czy Matsem Eilertsenem. W 2001 r. powołał do życia własne trio, w skład którego weszli - poza liderem - kontrabasista Harald Johansen i perkusista Jarle Vespestad. Z nimi też założył w 2008 r. grupę Tord Gustavsen Ensemble, z którą wystąpił tego samego roku na Vossajazz Festiwal w Norwegii.

Pierwszy autorski album "Changing Places" nagrał w trio w 2003 r. Rok później ukazał się kolejny krążek - "The Ground". Na następny album musieliśmy czekać trzy lata – wtedy to ukazał się "Being There".

Między realizowaniem własnych projektów Gustavsen brał udział jako pianista w nagraniach innych artystów, m.in. Kristin Asbjornsen na płycie "Besie Smith Revisited – Live In Concerts" (2008), ze Silje Nergaardem "Port of Call" (2000), "At First Light" (2001), czy choćby z Anną Marią Jopek na "ID" (2007).

Miękkie fortepianowe frazy wydobywane spod palców Gustavsena nie są efekciarskimi popisami pianisty. Podkreśla on bardzo wyraźnie podczas zetknięcia z klawiaturą, że ważna jest każda nuta i dźwiękowa przestrzeń.

Najnowsza płyta "Restored, Returned" (2009), w której nagraniu wzięli udział jego stali partnerzy - kontrabasista Mats Eilertsen i perkusista Jarle Vespestad - jest zbiorem przemyślanych kompozycji. Gustavsen dodatkowo zaprosił do projektu saksofonistę Tore Brunborga i wokalistkę Kristin Asbjornsen, z którą już współpracował. Utwory zarejestrowane zostały przez Jana Erika Kongshauga w słynnym Rainbow Studio w Oslo, bo jak mogło być inaczej w przypadku ECM-owskiej produkcji.

Wszystkich jedenaście kompozycji jest autorstwa Torda Gustavsena - począwszy od "The Child Within", poprzez "Way In", "Lay Your Sleeping Head, My Love", "Spiral Song", "Restored, Returned", "Left Over Lullaby No 2", "The Swirl/Wrapped In A Yielding Air", "Your Crooked Heart", "The Gaze", kończąc na "Left Over Lullaby No 3". Słuchając tych nagrań mamy wrażenie, że wszystko działo się już znacznie wcześniej. A jednak odnajdujemy od pierwszej chwili charakterystyczne balladowe improwizacje, jak i w pełni zintegrowane kompozycje, choćby "Spiral Song", czy tytułowy "Restored, Returned".

Wyjątkową siłą Gustavsena jest rewelacyjna technika, delikatna gra ocierająca się momentami o ciszę. Z drugiej strony mamy tu idealnie pasujący do tej harmonii głos Kristin Asbjornsen, który urzeka nas swoją szlachetną, bądź co bądź jazzową barwą.


Tord Gustavsen – "Restored, Returned"
Wydawnictwo: ECM/ Universal Music Polska

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama