Secesja wrocławska. Warto zobaczyć, warto mieć

| Utworzono: 2009-06-19 14:20 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Secesja wrocławska. Warto zobaczyć, warto mieć -

Secesja wrocławska to publikacja wydawnictwa CO-LIBROS, odkrywająca przed czytelnikiem delikatną ornamentykę secesyjną, która cieszyła oczy i wzbudzała zachwyt dawnych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

SUBSKRYPCJA KSIĄŻKI - Do 28 czerwca książkę Secesja wrocławska można nabyć w przedsprzedaży za jedyne 109 zł. W subskrypcji album kosztuje 20 proc. taniej, niż wynosi docelowa cena albumu.

Od premiery 1 lipca, Secesja wrocławska sprzedawana będzie wyłącznie za 139 zł. Kupując Secesję wrocławską w subskrypcji, Czytelnik zyskuje kilka razy: – oszczędza 30 zł, – ma pewność pierwszeństwa dostawy, – pierwsze 100 osób otrzyma zakładkę do książki gratis, – uzyskuje gwarancję ceny.

Więcej informacji o subskrypcji znajduje się na stronie poświęconej książce: www.secesjawroclawska.pl.

PREMIERA SECESJI WROCŁAWSKIEJ

Oficjalna premiera książki Secesja wrocławska odbędzie się 1 lipca br. o godz. 18.00 w Empiku na wrocławskim Rynku.

Podczas prezentacji albumu obecni będą też Leszek Szurkowski i Barbara Banaś (autorzy albumu), którzy opowiedzą o powstawaniu Secesji wrocławskiej oraz będą podpisywać książki.

INFORMACJE O KSIĄŻCE:

Zdjęcia do książki powstawały przez sześć lat (2003–2009). Tak długi okres fotografowania pozwolił autorowi zgromadzić dużą liczbę różnorodnych ujęć. Dzięki temu w Secesji wrocławskiej znajduje się kilkadziesiąt obiektów zaprezentowanych na blisko tysiącu fotografiach i ilustracjach. Wieloletnie fotografowanie zabytków umożliwiło także dobrać optymalne warunki oświetleniowe do wykonywanych zdjęć. Dzięki temu obiekty secesyjne na fotografiach w albumie Secesja wrocławska pokazane są od jak najlepszej strony i w bardzo korzystnym świetle. Teksty do Secesji wrocławskiej napisała Barbara Banaś – historyk sztuki i miłośniczka secesji, której urodę odkryła dzięki kolekcjonerskiej pasji oraz zawodowym zainteresowaniom ojca, profesora Pawła Banasia.

Dzięki wiedzy i pasji autorki tekstów oraz jej lekkiemu pióru powstała książka, którą równie przyjemnie się czyta, jak ogląda.

Album Secesja wrocławska oprócz polskiego tekstu, zawiera także jego tłumaczenie na języki angielski i niemiecki. Dzięki temu książka stanowi nie lada gratkę nie tylko dla pasjonatów secesji czy mieszkańców Wrocławia, ale także dla turystów licznie odwiedzających stolicę Dolnego Śląska.

Leszek Szurkowski realizując Secesję wrocławską przez kilka lat (2003–2009) włożył wiele godzin twórczej pracy w optymalny dobór formatu publikacji, wyglądu stron, typografii, rodzaju papieru oraz farb. Dzięki temu powstał nieszablonowy projekt, który ma uprzyjemnić Czytelnikowi podróżowanie po zakamarkach secesyjnego Wrocławia.

Secesja wrocławska wydrukowana została na unikalnym papierze archiwalnym GardaPat, dzięki czemu na zdjęciach doskonale odwzorowane są światła i cienie, a książka ma szlachetny wygląd, jest jedwabista w dotyku i… przetrwa kilkaset lat. Piękno secesyjnych obiektów znajdujących się w albumie wysoko ustawiło poprzeczkę przed wydawnictwem. Dlatego też podczas projektowania okładki Secesji wrocławskiej dołożyliśmy wszelkich starań, aby dorównała ona zawartości albumu.

KILKA SŁÓW O SECESJI:

Secesja była zjawiskiem efemerycznym i krótkotrwałym – z wieloma najbardziej reprezentacyjnymi jej przykładami „rozprawiono” się dość bezwzględnie w latach trzydziestych ubiegłego wieku, w okresie, gdy triumfy święciły modernizm i funkcjonalizm. Dramatyczne wojenne losy miasta, a później wieloletnie zaniedbania nowych, polskich włodarzy sprawiły, że wiele z owych stuletnich kamienic chyli się dziś ku upadkowi, a odrapane, zniszczone fasady tylko pozostałością pięknych detali przypominają o dostatnich czasach i upodobaniu do zbytku belle epoque. Ocalić od zapomnienia...

Wrocławska secesja – niekiedy rzeczywiście wysokiej próby – godna jest przypomnienia przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj umyka naszej uwadze. Wiele obiektów usytuowanych jest bowiem w nieatrakcyjnych i zdegradowanych kwartałach miasta, a także na jego peryferiach. Detale architektoniczne ulegają zniszczeniu, a dekoracje wielokrotnie przebudowywanych fasad stają się coraz mniej czytelne.

Wydawnictwo CO-LIBROS oraz AUTORZY Secesji wrocławskiej mają nadzieję, że wydając książkę o secesji w architekturze Wrocławia, uchronią obiekty – choć częściowo – od zapomnienia, a może także zainspirują akcję kompleksowej renowacji wrocławskich zabytków secesyjnych.

O AUTORACH SECESJI WROCŁAWSKIEJ:

Barbara Banaś – historyk sztuki. Prowadzi Dział Ceramiki i Szkła XX wieku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się historią sztuki XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem designu i wzornictwa przemysłowego. Miłośniczka secesji, której urodę odkryła dzięki pasji kolekcjonerskiej oraz zawodowym zainteresowaniom ojca – prof. Pawła Banasia. Znawczyni i zbieraczka ceramiki polskiej okresu „odwilży”, której poświęciła rozprawę doktorską (Uniwersytet Warszawski, 2006). Autorka wielu artykułów poświęconych wybitnym polskim projektantom, publikowanych m.in. na łamach „2+3D”. Na swoim koncie ma też publikacje książkowe, m.in.: „Rzeczy Pospolite. Polskie wyroby 1899–1999” (Wyd. Bosz), „Poradnik polskiego kolekcjonera” (Wyd. Kluszczyński), „Zapisy przemian. Kolekcja Krzysztofa Musiała” (MN Wrocław), „Krystyna Cybińska” (ASP Wrocław).

Leszek Szurkowski (ur. 1949 r. w Poznaniu). 1973 – absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu w 1973 r. Doktorat i habilitacja w zakresie fotografii oraz multimediów. W latach 1992–2003 profesor wizytujący Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie profesor Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Zajmuje się fotografią, fotoilustracją, projektowaniem książek i wydawnictw. W 1982 r. założył w Kanadzie studio LES INC, które prowadzi działalność w zakresie fotografii, multimediów oraz projektowania graficznego. Od 1964 r. uczestniczył w przeszło 150 krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych. W latach 1965–2007 zrealizował 55 wystaw indywidualnych. Od 1972 r. członek ZPAF. Jego prace drukowane były m.in. w „Graphis Photo”, „Communications Art Magazine”, „Graphic Excellence USA”, „Studio Magazine”, „Masters of Photography”, „APA Awards Book”, „How”, „Applied Arts” i „Photo District News”.

CIEKAWOSTKI O KSIĄŻCE. Czy wiesz , że ....

W albumie Secesja wrocławska znajduje się blisko 800 zdjęć? Aby uzyskać taką liczbę ciekawych ujęć do książki, Leszek Szurkowski musiał wykonać we Wrocławiu ponad 40 000 fotografii.

Secesja wrocławska jest prawdopodobnie najdroższą w produkcji książką, jaką wydano w Polsce? Mimo to, końcowa cena naszego albumu jest dwukrotnie niższa, niż publikacji zrealizowanych na podobnym – równie wysokim – poziomie wydawniczym.

Secesję wrocławską wydrukowano na unikalnym papierze archiwalnym GardaPat*? Dzięki niemu na zdjęciach doskonale odwzorowane są światła i cienie, a książka ma szlachetny wygląd, jest jedwabista w dotyku i… przetrwa kilkaset lat.

Na książkę Secesja wrocławska zużyto blisko dziesięć ton papieru? Mimo to, nie przyczyniliśmy się do ścięcia ani jednego drzewa, ponieważ wykorzystaliśmy do druku Secesji wrocławskiej szlachetny papier bezdrzewny.

Secesja wrocławska zawiera teksty w trzech językach? Polskie opisy przygotowane przez Barbarę Banaś zostały przetłumaczone na języki angielski i niemiecki. Ponadto, każda wersja językowa złożona została z wykorzystaniem zasad typografii właściwymi dla danego języka.

*GardaPat 13 Klassica, na którym wydrukowano Secesję wrocławską, to bezdrzewny papier powlekany o wyjątkowo wysokim spulchnieniu i matowym, aksamitnym wykończeniu powierzchni o ciepłym, naturalnym odcieniu. Bezkwasowy, unikalny i długowieczny papier archiwalny nie zawierający wybielaczy optycznych, stosowany głównie do reprodukcji dzieł sztuki i cennych publikacji.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.