Zawarto umowę o prowadzeniu programu kulturowego "Dziedzictwo Edyty Stein"

PAP, GN | Utworzono: 2021-04-26 14:14 | Zmodyfikowano: 2021-04-26 14:14
Zawarto umowę o prowadzeniu programu kulturowego "Dziedzictwo Edyty Stein" - źródło: DOM EDYTY STEIN
źródło: DOM EDYTY STEIN

"Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz Towarzystwo im. Edyty Stein podejmą nową formę wspólnych działań. Dnia 15 kwietnia 2021 roku obie instytucje podpisały umowę o realizacji w latach 2021–2025 programu kulturowego Dziedzictwo Edyty Stein, niezwykłej wrocławianki i Patronki Europy" - napisano w przesłanym  komunikacie.

Jak podano, w ramach umowy przewidziano działania i projekty edukacyjne skierowane do uczniów wrocławskich szkół i innych grup oraz bieżącą pracę badawczą, np. artykuły, tłumaczenia, opracowania tekstów źródłowych.

W ciągu pięciu lat odbędą się m.in. dwie międzynarodowe konferencje naukowe, a wystawa stała prezentowana w Domu Edyty Stein zostanie poszerzona o nowe pomieszczenie, gdzie będą zgromadzone nowe eksponaty. Kulturotwórczy charakter działalności zostanie utrzymany m.in. dzięki debatom, koncertom salonowym i działaniom edukacyjnym.

Najbliższe działania obejmują kilka długofalowych cykli, w tym cyklu naukowego w ramach cyklu "Pisma Patronki". Będą to wykłady specjalistów zajmujących się myślą i dorobkiem Edyty Stein, z których cztery odbędą się już w maju i czerwcu: "Filozofia psychologii i humanistyki", o. dr Piotr Janik (Akademia Ignatianum, Kraków), "Wprowadzenie do filozofii", ks. prof. Jerzy Machnacz (Papieski Wydział Teologiczny, Wrocław), "Traktat o państwie", prof. Justyna Miklaszewska (Uniwersytet Jagielloński, Kraków), "Budowa osoby ludzkiej. Antropologia filozoficzna", dr Jadwiga Guerrero van der Meijden (Uniwersytet Jagielloński, Kraków).

Planowany jest też cykl popularyzatorski pod nazwą "Akademia duchowości Edyty Stein". W ramach cyklu odbędą się spotkania i zostaną opublikowane artykuły dla szerokiego kręgu odbiorców związane z ważnymi datami z życia Edyty Stein i jej rodziny.

"Przykładem jest właśnie opublikowana na stronie www.edytastein.org.pl publikacja, która będzie też bazą scenariusza krótkiego filmu o jednym z ważnych zdarzeń w życiu Edyty Stein. Kolejny artykuł zostanie opublikowany już na początku maja" - czytamy w komunikacie.

Dzięki przekazaniu nowych materiałów archiwalnych przez Shlomo Cohena – wnuka Elfriede Tworoger (siostry Edyty Stein) dotyczących życia jego matki – Eriki Tworoger, w Domu Edyty Stein powstanie w tym roku nowa część wystawy stałej, wydana zostanie też bogato ilustrowana publikacja. Album "Z Breslau do Jerozolimy. Channah Erika Tworoger - siostrzenica Edyty Stein" prezentować będzie unikatowe dokumenty, listy i zdjęcia rodziny Steinów, które odsłonią historię życia Eriki Tworoger oraz jej dramatyczne losy podczas Zagłady Żydów.

Jak podano, wkrótce kapituła nagrody im św. Edyty Stein rozpocznie prace nad tegoroczną edycją nagrody.

"Mamy nadzieję, że poluzowanie restrykcji wynikających z pandemii pozwoli wkrótce na kontynuację działań edukacyjnych skierowanych do odbiorców w każdym wieku oraz przyjmowania zwiedzających w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38. Zapraszamy do śledzenia strony internetowej www.edytastein.org.pl i Facebooka Dom Edyty Stein" - napisano w komunikacie.

Edyta Stein - niemiecka filozofka - była pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana.

Urodziła się we Wrocławiu w pobożnej rodzinie żydowskiej w 1891 r. Po okresie zwątpienia i ateizmu, w wieku 30 lat przeszła na katolicyzm, następnie wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W wyniku narastających prześladowań Żydów pod koniec 1938 r. została przeniesiona do klasztoru Karmelitanek w Echt na terenie Holandii. 2 sierpnia 1942 r. zakonnica została aresztowana w klasztorze przez gestapo i osadzona w policyjnym obozie. Przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork w okupowanej Holandii została stamtąd deportowana - wraz z blisko tysiącem Żydów - do Auschwitz. Została zabita w komorze gazowej w Auschwitz-Birkenau 9 sierpnia 1942 r. wraz z grupą więźniów, w której była też jej siostra Róża.

Edyta Stein została beatyfikowana w 1987 r. przez papieża Jana Pawła II, a 11 lat później kanonizowana. W 1999 r. Jan Paweł II ogłosił św. Teresę Benedyktę od Krzyża - obok św. Katarzyny ze Sieny i św. Brygidy Szwedzkiej - patronką Europy.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.