75. rocznica śmierci Edyty Stein

IAR | Utworzono: 2017-08-09 16:32 | Zmodyfikowano: 2017-08-09 16:32
A|A|A

Fot. Wikipedia

Zginęła 9 sierpnia 1942 roku w komorze gazowej obozu Auschwitz-Birkenau, jako Żydówka i zakonnica - mówi ksiądz Paweł Rytel-Andrianik rzecznik prasowy Episkopatu Polski. Jego zdaniem dziedzictwem i świadectwem życia Edyty Stein powinni zainteresować się ateiści i wierzący. Śledząc dzieje jej życia wyraźnie widać jak wytrwale szukała prawdy.

Te poszukiwania doprowadziły ją do Boga. Prezydium Episkopatu Polski przygotowało specjalny list na 75 rocznicę śmierci Edyty Stein. Biskupi podkreślają w nim, że święta Teresa Benedykta od Krzyża jest dziś ważnym znakiem dla Europy. Święta wzywa do odkrywania chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu - zwracają uwagę biskupi. Rocznica śmierci świętej Teresy Benedykty od Krzyża jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu.

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku w żydowskiej rodzinie kupców. Jako młoda kobieta świadomie odrzuciła wiarę i poświęciła się karierze naukowej. Podczas I wojny światowej zainteresowała się chrześcijaństwem. W 1922 r. na chrzcie w kościele katolickim przyjęła imię Teresa. Kontynuowała karierę naukową i wygłaszała prelekcje na całym świecie. Po dojściu Hitlera do władzy nie mogła nauczać z powodu żydowskiego pochodzenia. Zdecydowała się wstąpić do Karmelu w Kolonii.

Z Niemiec musiała uciekać do Holandii. Tam, w 1942 r. wraz z siostrą została aresztowana przez Gestapo i przewieziona do Auschwitz, gdzie zginęła w komorze gazowej. Edyta Stein została beatyfikowana w 1987 r. W 1998 została kanonizowana, a rok później papież Jan Paweł II ogłosił ją Patronką Europy.

Dziś z tej okazji o godzinie 19.30 w Domu Edyty Stein odbędzie się wieczór duchowego obcowania ze świętą Teresą Benedyktą od Krzyża.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama