75. rocznica śmierci Edyty Stein

IAR | Utworzono: 2017-08-09 16:32 | Zmodyfikowano: 2017-08-09 16:32
A|A|A

Fot. Wikipedia

Zginęła 9 sierpnia 1942 roku w komorze gazowej obozu Auschwitz-Birkenau, jako Żydówka i zakonnica - mówi ksiądz Paweł Rytel-Andrianik rzecznik prasowy Episkopatu Polski. Jego zdaniem dziedzictwem i świadectwem życia Edyty Stein powinni zainteresować się ateiści i wierzący. Śledząc dzieje jej życia wyraźnie widać jak wytrwale szukała prawdy.

Te poszukiwania doprowadziły ją do Boga. Prezydium Episkopatu Polski przygotowało specjalny list na 75 rocznicę śmierci Edyty Stein. Biskupi podkreślają w nim, że święta Teresa Benedykta od Krzyża jest dziś ważnym znakiem dla Europy. Święta wzywa do odkrywania chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu - zwracają uwagę biskupi. Rocznica śmierci świętej Teresy Benedykty od Krzyża jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu.

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku w żydowskiej rodzinie kupców. Jako młoda kobieta świadomie odrzuciła wiarę i poświęciła się karierze naukowej. Podczas I wojny światowej zainteresowała się chrześcijaństwem. W 1922 r. na chrzcie w kościele katolickim przyjęła imię Teresa. Kontynuowała karierę naukową i wygłaszała prelekcje na całym świecie. Po dojściu Hitlera do władzy nie mogła nauczać z powodu żydowskiego pochodzenia. Zdecydowała się wstąpić do Karmelu w Kolonii.

Z Niemiec musiała uciekać do Holandii. Tam, w 1942 r. wraz z siostrą została aresztowana przez Gestapo i przewieziona do Auschwitz, gdzie zginęła w komorze gazowej. Edyta Stein została beatyfikowana w 1987 r. W 1998 została kanonizowana, a rok później papież Jan Paweł II ogłosił ją Patronką Europy.

Dziś z tej okazji o godzinie 19.30 w Domu Edyty Stein odbędzie się wieczór duchowego obcowania ze świętą Teresą Benedyktą od Krzyża.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama